ye-logo.v1.2

Вдаримо по авітамінозу яблуками, цитрусовими та екзотикою

Здоров'я 6673
Фото: Дмитра Скрипника

Незважаючи на те, що фрукти як вітчизняні, так і “заморські”, стають із кожним роком все дорожчими, хмельничани не відмовляють собі в задоволенні поласувати соковитими мандаринками, рум'яними яблучками та солоденькими бананами.

Кореспонденти “Проскурівського телеграфу” вирішили з'ясувати, де в Хмельницькому можна купити найдешевші фрукти?

В супермаркетах та на базарах домінують цитрусові
Відвідавши найпопулярніші торгові продовольчі точки нашого міста, ми дійшли висновку, що найбільший попит на цитрусові: мандарини, клементини, лимони та апельсини. І це не дивно, адже в зимовий період саме ці фрукти стають нашою “чарівною паличкою-виручалочкою” для профілактики застуди та вірусних захворювань. Вони заполонили всі ринки та практично всі полиці у фруктових відділах супермаркетів. Найбільший вибір мандарин — з кісточками та без, солодкі та з кислинкою, привезені з Грузії, Туреччини та Іспанії, на будь-який смак та гаманець. А ось яблук, як не дивно, не так вже й багато. У “Фруктовому раї” в Гречанах та у “Фуршеті” їх взагалі не було у продажу.
“Взимку хмельничани найчастіше купують мандарини та лимони, - каже продавець із ринку “Ранковий” Олег. - Тому цих фруктів на моєму лотку найбільше. Не відстають від них і банани. Яблука ж покупці воліють брати домашні, “з рук” у різних бабусь та дідусів. Тому, як на мене, це не досить ходовий товар. Що ж до ананасів, грейпфрутів та різноманітних гібридів хурми, то їх купують рідко. Тут, напевно, дається взнаки не лише екзотичність цих плодів, але і висока ціна. Не кожна людина може дозволити собі ці фрукти”.

За мандаринами на ринок в Дубовому, за апельсинами - в “Сільпо”
Загалом, на ринках та в супермаркетах рівень пропозицій фруктів досить високий і доволі велике цінове розгалуження через те, що пропонуються різноманітні сорти. Залежить ціна на фрукти й від свіжості продукції: чим довше фрукти лежать на прилавку, тим дешевшою стає їхня вартість. Нам навіть вдалося знайти на ринку “Ранковий” “підгулявші” лимони по 4 гривні за кілограм! Напевно, продавці беруться підраховувати, що краще: продати за “копійки” чи просто викинути товар. Підбивачи підсумки нашої “фруктової епопеї”, можна сказати, що за мандаринами, бананами та яблуками краще вирушати на гуртовий ринок в Дубовому, за апельсинами та грейпфрутами — в “Сільпо”, за лимонами, ананасами та хурмою — на ринок “Ранковий”, за ківі — у “Вопак”, а за гранатами — в “Таврію”. Що ж до контролю за вартістю фруктів в нашому місті, то і в міському управлінні торгівлі, і в державній інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області нам повідомили, що не займаються моніторингом цін цього товару. Обидві структури відстежують лише ціни на соціально значимі товари, до прикладу, овочі й продукти, які входять до продуктового кошика.

Думка експерта

Альона Брянцева, головний дієтолог Хмельницької області: “Краще надавати перевагу фруктам, які ростуть у нашому регіоні”
“Такі екзотичні фрукти як лічі, кумкват, маракуйя, манго можливо й смачні, але не надто розраховані на нашу ферментативну систему. Краще надати перевагу плодам та фруктам, до яких ми звикли з дитинства. В медицині нині є дуже популярним рух, який закликає вживати ті продукти, які були виготовлені чи вирощені у вашому регіоні. Тобто те, до чого звикла ваша ферментативна система. Передусім, це яблука. В них дуже багато клітковини, глюкози, пектинових речовин, біофлавоноїдів, калію, кислот тощо. Ці плоди є найкращим природним засобом оздоровлення кишківника. Крім того, вони допомагають відновлювати сили після фізичних навантажень, особливо в печеному вигляді та в поєднанні з медом та горіхами. Саме тому медики рекомендують з'їдати щодня 2-3 яблука. Звісно, краще якщо вони домашні. Цитрусові також можуть вважатися “своїми”, адже знайомі нам із дитинства. Вони багаті на вітамін С. До речі, білі плівочки під шкірочкою мандаринок, лимонів чи апельсинів, які ми намагаємося якнайретельніше почистити, мають набагато більше вітаміну С, ніж сама м'якоть плодів. Цитрусові володіють протираковою, протизапальною, імуностимулюючою, сечогінною, кровотворною діями. Грейпфрут, до прикладу, є чудовим антидепресантом. Достатньо з'їдати половинку цього фрукта на день. Крім того, в ньому ідеальне співвідношення натрію та калію. А саме ці компоненти відповідають за жіночу красу. До своєрідних антидепресантів також належать банани. Вони містять такий спецефічний алкалоїд, який викликає в людей стан захвату та ейфорії. Вони вирізняються такими речовинами, які сприятливо впливають на нервову систему. Крім цього, банани володіють жовчогінною, протимікробною, сечогінною, спазмолітичною, ранозаживляючою діями. Вони покращують травлення. Хурма також має багато дубильних речовин, володіє загальнозміцнювальною, протимікробною та протизапальною діями. Що ж до ківі, то один невеликий фрукт вагою 70 г містить добову норму вітаміну С. Він покращує травлення, дещо знижує тиск та має м'яку послаблювальну дію. Його вживають для профілактики раку, а також лікування серцево-судинних захворювань та ожиріння.
Загалом здоровій людині середнього віку фахівці Всесвітньої організації охорони здоров'я рекомендують вживати 400-500 г фруктів на день. При цьому має бути їх розмаїття: від 5 до 8 видів щодня. Адже в кожному плоді є свої унікальні корисні властивості”.

*Ціни вказано в гривнях за 1 кг станом на 15-16 січня 2014 року.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую