ye-logo.v1.2

Депресія - це не ознака слабкості, а ознака того, що ви намагалися бути сильним занадто довго

Здоров'я 9344
з архіву редакції
«Якщо звернутися при перших проявах, депресія лікується дуже гарно», - каже Володимир Демчук.. Фото: з архіву редакції

На душі камінь, все, що цікавило раніше, втратило сенс, фарби навколо поблякли, світ став сірим, нецікавим, оточуючі дратують, робота не береться...

 Хочеться лягти, відвернутися до стіни, нікого не бачити і не чути.
Щасливі ті, кому невідомий цей стан. А уявіть, як почувається людина, яка живе в ньому не тиждень, не місяць. І навіть не рік...
Усе, що стосується депресивних розладів, нас розповість головний лікар обласної психіатричної лікарні, головний психіатр обласного управління охорони здоров'я Володимир ДЕМЧУК:

- Окрім відділень, в яких знаходяться на лікуванні хворі з гострою психіатричною патологією, дитячого, реанімаційного, в нашому закладі є три відділення, в яких надається спеціалізована допомога хворим з граничними станами. Тобто, тим, у яких є психічні розлади, але вони не настільки вагомі. Це відділення, де в повному обсязі надається психіатрична допомога, де окрім лікування медикаментами проводиться і психотерапевтичне.
Основна маса хворих поступає туди з патологією, яка на перший погляд не настільки значима, і не кожен може зрозуміти, що це є стани, які потребують психіатричної допомоги. Пацієнти звертаються в різні медичні заклади до різних спеціалістів. Бо при захворюванні, яке характерне для невротичних розладів, приєднується, як правило, і симптоматика, характерна для соматичних захворювань: серцево-судинної системи, шлунково-кишкового тракту, легеневої патології... Люди не розуміють, що це проблема не з органами, а з нервами.
Загострення депресивного стану, зазвичай, відбувається на межі сезонів. Якраз тоді, коли загострюються і соматичні захворювання, бо організм витратив потенціал, захисні сили. Та й перепади температури, зменшення світлового періоду теж впливає не дуже позитивно.
Кожна людина переносить хворобу по-різному
Хотілося б сказати чим характерні ці депресивні стани. Бо важки перебіг депресії, на мій погляд, може побачити кожен. Людина лежить, ні з ким не контактує, практично не спить, задумлива, відмовляється від їжі. На додачу, як правило, загострюються і хронічні соматичні захворювання. А ще виникають думки про суїцид. Що характерно, вони, як і важкість на душі, виникають, як правило, вранці. Протягом дня хворий на депресію відмічає, що йому стає краще.
Але набагато більше пацієнтів з депресією, коли прояви хвороби невидимі для оточуючих, і в них може розібратися лише спеціаліст. Основні симптоми: знижені настрій, пам'ять, тривожність, плаксивість, невпевненість, людина не може зосередитися при виконанні роботи, часто не доводить задумане до кінця, скаржиться на неприємні відчуття за грудиною - “камінь на душі”. Ще можуть турбувати частий безпричинний головний біль (причому, препарати, які мали б його зняти, не діють), серцебиття, тремор рук чи навіть усього тіла, надмірне безпричинне потовиділення. Й не обов'язково, що в однієї людини мають бути усі ці симптоми, адже кожен недугу переносить по-різному. Але навіть один-два - вже вказують на те, що треба звернутися до лікаря.
Бо все це невротичні розлади, які прекрасно лікуються. А якщо звернутися по допомогу при перших проявах, то лікуються дуже гарно. Тому не варто доводити до того, щоб такий стан перейшов у хронічну форму. А для цього потрібно проходити профілактичні огляди не тільки у лікарів-соматологів, але й у психолога та психотерапевта. А в Україні до психіатра звертаються всього 2-5 відсотка хворих (у високорозвинутих європейських країнах - до 25), хоч, за останніми даними, психіатричної допомоги потребують до 30 відсотків.
Тобто, проблема має вирішуватися на рівні спеціалістів, а не так, як ми звикли: розповім подрузі, вона щось порадить, а потім про вашу проблему знатимуть усі. Або ще краще - приймати препарат, який допоміг вашому знайомому чи колезі. Тому ще раз повторюся - кожна людина особлива, тож підбір медикаментів для неї проводиться особисто. Особливо при депресіях.
Характерно, що при депресіях пацієнти приймають не лише медикаменти. У сучасній психіатрії вважається, що лікування має бути комплексним, і пацієнтом повинні займатися психіатр, психолог та психоаналітик, тому що крім зняття симптоматики потрібно вирішувати проблеми, які привели людину до такого стану. Цього правила дотримуємося і ми.
Одним із методів лікування депресії, до прикладу, є арт-терапія - малювання картин. Полягає він у тому, що людина не завжди може розповісти про те, що коїться у неї в душі. А на картинках, нехай вони не будуть високохудожніми малюнками, але для кожного спеціаліста зрозуміло, що турбує того, хто їх намалював.
“Не віддавайте себе у невідомі руки!”
Людина, яка страждає на депресію, не повинна соромитися звернутися до спеціаліста. Страшно перший раз, коли не знаєш, що на тебе чекає. Кожен думає, що якщо в нього невротичний розлад, то його закриють у “психушці”.
Але, повірте, звернутися по допомогу заважає не так страх перед психіатричним закладом, як стан, в якому людина знаходиться. Вона відмовлятиметься від лікування, бо не вірить в одужання, оскільки бачить усе в темних фарбах. Її “нічого не допоможе”, їй нічого не цікаво, вона буде лежати цілий день. І ні на дітей, ні на внуків, яких обожнювала, не реагує.
Є й такі, хто їздив невідомо куди і до кого, а потім їх привозили до нас у важкому стані, хоч починалося все з банального невротичного розладу.
Тому не віддавайте себе у невідомі руки! Є люди, які отримали диплом і несуть відповідальність за кожного, хто звернувся до них по допомогу. А депресія - це стан, який потребує лікування, і який лікується. Тож відкиньте сумніви щодо того, що депресію подолати неможливо. До речі, перша ознака того, що лікування є ефективним: коли на обличчі з'являється посмішка. Вона вказує на те, що все буде гаразд.

 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую