ye-logo.v1.2

Хмельницький психіатр розповіла, чим шкідливі соцмережі і як позбавитись інтернет-залежності

Здоров'я 7877
Лікар розповідає про шкоду і користь Інтернету
Лікар розповідає про шкоду і користь Інтернету. Фото: Галина Мельник

Лілія Брухнова каже, що люди перестали спілкуватися в реальному житті.

Ми «споживаємо» інформацію щодня у соціальних мережах, новинних інтернет-сайтах, із афіш та плакатів. Сьогодні важко уявити життя без Інтернету. Як впливають на психіку людини Інтернет-новини і які новини цікавіші, розповіла «Є» головний лікар Хмельницького обласного психоневрологічного диспансеру Лілія Брухнова.

- Зараз ЗМІ займають велику частину нашого життя. Ми хочемо все знати, але інформація має надходити дозовано. Зараз маємо інформації переїдання. Люди схильні читати більше негативні новини. Згідно із різними опитування, негативних новин у нас забагато. Психологи і і психіатри відмічають, що така інформація має певний влив на свідомість. Людина, ніби знаходячись в комфортній для себе зоні, з іншого боку екрану чи через Інтернет, вона в безпеці. Але вона бачить негатив. В результаті можуть розвинутись страх, переживання, тривожні розлади. Люди обирають негативні новини підсвідомо. Чомусь нам здається, що те погане, яке ми бачимо чи читаємо, проходять мимо і нас ніколи не торкнеться.

- Чим можуть бути корисні інтернет-ресурси?

- Не можна говорити, що Інтернет має тільки негативний вплив. Є й великий позитив. Завдяки ньому ми дізнаємось багато інформації, яка необхідна і в роботі, і вжитті, спілкуємось з рідними і близькими, які далеко від час. Але той позитив треба використовувати розумно. Самі для себе маємо знати, коли досить з нас уже інформації. Треба мати ліміт часу.

- Зараз чимало людей користується соціальними мережами. Вони викладають багато власних фото, описують приватне й публічне життя. Така активність має якесь психологічне підгруддя?

- На сьогодні важко існувати без соціальних мереж і не мати там друзів. Я не бачу в цьому нічого поганого. Але, насправді, ми втрачаємо час там. А він є досить дорогоцінним атрибутом життя. Час можна по-іншому використати, наприклад, щось прочитати. Люди проводять там багато часу роблячи підміну реального життя, яке має свій смак, відчуття барви, віртуальним. Коли користувачі викладають фотографії, це означає, що вони діляться з світом, і при цьому хочуть отримати зворотню реакцію – лайки або коментарі. Причому люди налаштовані тільки на позитивні коментарі. Коли вони негативні, людина не може зрозуміти що зробила не так , починає аналізувати. Внаслідок цього можуть бути порушення сну, депресивні розлади. Добре, коли цей аналіз буде короткотривалим і приведе до позитивних висновків. Але й може стати пусковим механізмом для різних патологічних станів.

- Як реагують на такі пости інші користувачі соцмереж?

- Такі публікації можуть викликати почуття заздрості. Але вони є, були і будуть. Такі почуття властиві нам усім. Є люди які заздрять по-доброму. Вони налаштовані так: “Це чудово, моя подруга чи друг поїхали в Індію, відпочивати. Наступного разу я теж намагатимусь зробити все,щоб туди поїхати”. Та заздрість, яка є з негативною - викликає обурення і спонукає до якихось не хороших дій. Взагалі, я б радила обмежити викладання таких інтимних фотографій та інформації. Особливо матусям, які дуже люблять своїх дітей, радіють їх здобуткам, не бажано виставляти фото в Інтернет. Таким краще ділитись у вузькому і рідному колі.

- Чи існує залежність від соціальних мереж і як її розпізнати?

-Залежність від соціальних мереж окремо не виділяють. Але в контексті ігроманії й інших звичок, вона розглядається. Все потрібно дозувати. Якщо це школяр, то на першому місці тут має бути навчальний процес, а на другому позашкільні гуртки. Батьки повинні формувати сімейні цінності, наголошувати на тому, що сім'я - це те, куди він може прийти і бути зрозумілим.Чоловіки дуже люблять грати комп'ютерні ігри коли приходять з роботи. Мотивуть це тим, що на роботі втомились, а за грою відпочиває. Ця гра також має психологічний вплив і призводить до залежності. Він може пограти 30-40 хвилин і цього буде досить. Головне, щоб гра була динамічна розвиваюча, а не просто клацання мишою. Є й молоді хлопці, які постійно грають комп'ютерні ігри. Вони приходять додому, вмикають гру і ніби ховаються в мушлю. Це їх єдине спілкування, їм здається, що тільки в тій грі їх розуміють насправді. Такі люди часто дуже одинокі, не завжди мають друзів, обмежені в соціальній активності, громадському житті. Що стосується дівчат, то по фразах, які вони пишуть або постять, можна зрозуміти, що людині потрібно, що її хвилює, наскільки вона одинока. Як правило, така активність - прояв браку уваги.

- Скільки часу можна виділити для соцмереж, аби не було шкоди психічному здоров'ю людини?

- Люди дуже мало часу приділяють один одному. Ми перестали спілкуватися в реальному світі, відчувати запах і смак життя, а це дуже важливо. Бо тільки тактильними відчуттями ми зможемо пізнати світ. Ми втрачаємо чуттєвість у віртуальному світі. А щоб обмежити посиденьки за комп'ютером, треба просто зробити переоцінку цінностей і розставити чітко пріоритети. 
 

Коментарі:

МРТ КТ Хмельницький 18.05.2017 22:32

https://xn----ttbeqkc.xn--j1amh/ Медичний центр МРТ КТ Ультрадіагностика 0671200165 або 654065

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую