ye-logo.v1.2

Рак шийки матки: хвороба, від якої можна вберегтися

Здоров'я 15965

Проблема раку шийки є надзвичайно актуальною не лише для України, а й нашої області.

 Однак це чи не єдина злоякісна патологія, якій можна не лише запобігти, а й профілактувати за допомогою щеплень.
Якщо вдатися до статистики, то за рік в області від раку шийки матки помирає близько сотні жінок. Захворюваність на рак шийки матки входить до п’ятірки найпоширеніших онкологічних захворювань жінок в Україні. Та його, впевнені лікарі, можна уникнути, якщо б жінки не були байдужі до свого здоров’я. Лікарів, зокрема онкогінекологів, турбує те, що однією з основних причин занедбаності проблеми раку шийки матки є байдуже ставлення жінки до свого здоров’я та небажання щорічно проходити гінекологічне обстеження.
Головне – не чекати симптомів
Є безліч чинників, які можуть стати причиною розвитку раку шийки матки. Передусім – це початок раннього статевого життя. Причина проста: у 14-17-річних дівчаток епітелій шийки матки ще не встиг цілком сформуватися, він ще недосконалий і тому дуже вразливий. А в старших жінок захворювання можуть спричинити хронічні запальні процеси. Поглиблює проблему така шкідлива звичка, як паління. Вона сприяє тому, що нікотин накопичується у клітинах шийки матки, тим самим послаблюючи її захист, внаслідок чого вона стає сприйнятливішою до вірусу. Додайте ще й алкоголь, під впливом якого молода жінка може дозволити собі те, на що у тверезому стані не наважилася б. А ще у підлітковому віці далеко не завжди дотримуються правил гігієни. Погляньте, приміром, як легко одягаються дівчата в холодну пору року. І, звісно ж, непоправну шкоду жіночому здоров’ю завдають ранні пологи й аборти.
Підступність раку в тому, що на початкових стадіях жінка не відчуває жодних симптомів. Якщо є симптоми, це вже велика біда. Це можуть бути виділення, порушення менструального циклу, часті кровотечі. Але головне – не чекати симптомів. Щоб запобігти біді, принаймні раз на рік-два потрібно робити певне обстеження – здати мазок і пройти цитологічне дослідження. І огляд, і обстеження, і цитологічне дослідження абсолютно безболісні, тому їх боятися не варто. Мазок дозволить виявити запалення, а цитологія покаже наявність передракових клітин. Також при наявності запалення варто здати аналізи на всі можливі інфекції, котрі передаються статевим шляхом.
Папіломавірус: небезпека підстерігає кожного
Особливо небезпечним чинником розвитку раку шийки матки нині є папіломавірус, адже доведено, що саме він сприяє переродженню ерозії шийки матки в дисплазію, а дисплазії – в рак.
Найчастіше папіломавірус передається статевим шляхом. Чоловіки, які переносять інфекцію, ніяк від неї не страждають. Презерватив (через те, що вірус дуже маленький) від цієї інфекції повністю не захищає. Потрапивши до епітелію шийки матки, вірус починає розмножуватися і згодом викликає дисплазію, яка потім - переростає у рак. Це справа не одного дня. Може минути 5-8 років. Процес проходить певні стадії розвитку: спочатку – легка дисплазія, потім – помірна, потім важка і лише потім – рак. Тому, якщо лікар поставив діагноз дисплазія, необхідність її лікування стосується усіх жінок: і тих, які народжували, і тих, які ще не стали мамами. І за лікування потрібно братися негайно!
Я ще раз хочу наголосити на тому, що небезпека захворювання шийки матки у тому, що вона практично ніяк не турбує жінок. Перші скарги з’являються лише тоді, коли дисплазія перетворюється на рак.
Вакцина від папіломавірусу існує!
Справді, від цього захворювання можна вберегтися. Зараз є спеціальні вакцини, які підходять майже усім жінкам. У деяких країнах Європи щеплення проти папіломавірусу вже включили до календаря обов’язкових щеплень. Як правило, вакцинують дівчаток у віці 12-14 років, які ще не почали статевого життя.
Щеплення проти папіломавірусу проводять і у нас. Вакцинація – це 3 уколи, які роблять з певним інтервалом. Це дає стійкий захист від небезпечної інфекції протягом усього життя.
Кому ж потрібне щеплення? Спочатку варто згадати тих жінок, яким немає ніякого сенсу це робити, адже вірус у них вже викликав страшні наслідки – рак шийки матки і важку форму дисплазії. Іншим жінкам щеплення потрібно робити. «Ідеальні» пацієнтки для цієї вакцинації – дівчата до початку статевого життя. Для них немає необхідності проводити перед вакцинацією якісь додаткові обстеження. Інші ж жінки можуть робити вакцинацію, порадившись перед цим із лікарем. Також можна і необхідно вакцинуватися жінкам, які уже заразилися цим небезпечним вірусом та пройшли лікування.
Фактори ризику розвитку раку шийки матки
• Ранній початок статевого життя (14-17 років). В цей період життя епітелій шийки матки ще не дозрів і легко піддається фізичному, хімічному та інфекційному впливам.
• Часта зміна статевих партнерів. Зростає ризик інфікування, особливо вірусами папіломи та імунодефіциту людини.
• Аборти і пологи в молодому віці. Відбувається травматизація шийки матки. Високий ризик виникнення хронічних запальних процесів.
• Захворювання, які передаються статевим шляхом (папіломавірус, трихомоніаз, хламідіоз, уреаплазмоз, гонорея та інші).
• Тютюнопаління.
• Недотримання правил особистої гігієни.
Симптоми раку шийки матки
Пам’ятайте! Дисплазія і ранній рак шийки матки перебігають безсимптомно! Ці утворення можна виявити тільки при лікарському огляді та цитологічному дослідженні.
Що робити для профілактики раку шийки матки?
Необхідно виконувати наступні
правила:
• Обов’язково запобігати і лікувати захворювання, що передаються статевим шляхом.
• Уникати самолікування патології шийки матки.
• При виявленні патології шийки матки не залишати її без уваги, навіть якщо вона не турбує, пройти лікування у гінеколога.
• Систематично спостерігатися
в акушера-гінеколога під час ва-
гітності.
• Кожна жінка в будь-якому віці повинна проходити гінекологічний огляд не рідше одного разу в рік.


Тетяна П’ЯТНИЦЬКА, головний онкогінеколог області.

Коментарі:

МРТ КТ Хмельницький 25.01.2018 19:16

https://мрт-кт.укр/likari/onkohinekoloh

МРТ КТ Хмельницький 18.05.2017 22:12

https://xn----ttbeqkc.xn--j1amh/likari/ginekolog гінеколог Ультрадіагностика 0671200165 або 654065

МРТ КТ Хмельницький 25.10.2016 13:43

Консультація і лікування гінеколог м. Хмельницький http://мрт-кт.укр/likari/ginekolog http://мрт-кт.укр/ru/vrachi/ginekolog 067-120-01-65 0382-65-40-65

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую