ye-logo.v1.2

Вісім порад для самолікування і про наше самопочуття у відсотках

Здоров'я 2730
П
П'ятдесят відсотків стану здоров'я людини зумовлені її способом життя

П'ятдесят відсотків стану здоров'я людини зумовлені її способом життя

Здоровий спосіб життя — рекомендації щодо цього ми чуємо мало не щодня. Але далеко не кожен з нас до кінця розуміє, що ж це таке. Про це ми розмовляємо з головним лікарем обласного центру здоров'я Людмилою Небесною.

-  Людмило Федорівно, що впливає на наше здоров'я?

- Якщо рівень здоров’я конкретної людини умовно прийняти за 100%, то близько 50% його величини, на думку більшості науковців світу, зумовлені способом життя. Після нього за силою впливу на здоров’я — численні соціальні і техногенні фактори (20-25%), генетичні спадкові фактори (15-20%), а частка охорони здоров’я, всупереч очікуванням, незначна (8-10%). Вчені дослідили, що природа дала людині 100-120 років активного життя. Але ця природна межа скорочується залежно від того, які ми і як себе поводимо. Любите багато та смачно попоїсти? Віднімається декілька років життя. Курите? Ще один мінус. Полюбляєте алкоголь? Ще віднімається декілька років. Конфліктуєте та вчиняєте сварку вдома чи на роботі? Мінус і ще мінус. Не бережетесь і часто хворієте? Ще мінус роки життя. І, навпаки, систематичне фізичне тренування, відмова від куріння та алкоголю, уникнення та боротьба із наслідками стресів, збалансовані праця та активний відпочинок, здоровий сон, дотримання інших складових здорового способу життя дозволяють підтримувати життєдіяльність організму в оптимальному режимі і збільшують шанси на активне та здорове довголіття.

- Кажуть, рух — це життя.

- Гіподинамія – одна з головних причин смертності і інвалідності у людей. В той же час, регулярні тривалі фізичні навантаження на повітрі, при виконанні яких працюють всі основні групи м’язів та зростає частота пульсу, мають захисний ефект проти ризику розвитку хвороб, пов’язаного з недостатньою фізичною активністю. Фізична активність п''ять разів на тиждень вважається оптимальною. Рекомендуються такі фізичні навантаження: ходьба, їзда на велосипеді, підйом сходами, робота в саду, біг підтюпцем, плавання, гребля, катання на ковзанах і лижах, танці. Частота, тривалість та інтенсивність фізичних навантажень повинні відповідати рівню тренованості людини.

- Для того, щоб бути здоровим, варто загартовуватися?

- Загартовування не лікує, а запобігає хворобі — саме у цьому його профілактичне значення. Наш організм загартовують три природні фактори — сонце, повітря та вода. Загартовування повітрям – це найбезпечніший засіб зміцнення здоров’я. Кращий час для прийняття повітряних ванн – ранкові години. Сонячне опромінювання покращує обмін речовин, підвищує вміст гемоглобіну в крові, підсилює кровообіг, стимулює травлення, загальний тонус організму, його стійкість до інфекцій. Сонячні ванни слід приймати дуже обережно, інакше вони можуть зашкодити, викликати опіки, сонячний або тепловий напади. Проводити ці процедури краще вранці або під вечір. Загартовування сонцем протипоказане при вираженому атеросклерозі, при активній формі туберкульозу легень, гіпертонії, базедовій хворобі. Водні процедури суттєво змінюють хімічну і фізичну терморегуляцію організму, підвищують обмін речовин, стимулюють діяльність центральної нервової системи. Рекомендується починати з обтирання мокрою губкою або рушником, потім обливатись, поступово знижуючи температуру води. Більш інтенсивним загартовуванням водою є душ, у тому числі і контрастний.

- Мабуть, найбільшої шкоди нашому здоров'ю завдають шкідливі звички — куріння, алкоголь, наркотики?

- Так. Приміром, відомо більш ніж двадцять захворювань, у яких встановлено тісний зв'язок з курінням: злоякісні новоутворення, ішемічна хвороба серця, хронічний бронхіт та емфізема легень, виразка шлунку і дванадцятипалої кишки, пологи мертвим плодом або низька маса тіла у новонародженого. Поняття безпечної сигарети чи безпечного рівня куріння не існує, хоча зниження вмісту нікотину і смол у сигаретах дозволяє певною мірою знизити ризик розвитку захворювання. Кожна випалена цигарка забирає від 5 до 15 хвилин життя. Від тютюнового диму значно страждають люди, які не палять, але тривалий час перебувають поряд із тими, хто курить.

Шкідлива дія алкоголю найвиразніше позначається на нервовій системі і особливо на клітинах кори головного мозку, які обумовлюють інтелект та індивідуальність людини. Алкоголь їх просто руйнує. Наслідком алкоголізму є поступова деградація особистості.

Наркотики діють на центральну нервову систему, викликаючи звикання до них. Характерний зовнішній вигляд наркомана: шкіра сіра, тонус м’язів значно знижений, тупий погляд, мова уповільнена, хода невпевнена. Чим молодша людина, тим злоякісніший перебіг хвороби, що швидко призводить до інвалідності і смерті. Діти наркоманів нерідко народжуються з фізичними та психічними вадами, з вродженою пристрастю до наркотиків. Це захворювання фактично повністю вилікувати неможливо, можна тільки перевести у стан ремісії. Особлива небезпека вживання наркотиків полягає в тому, що наркотична залежність формується набагато швидше, ніж алкогольна — за декілька прийомів наркотику. З такою ж швидкістю деградує особа.

- Часто, відчувши біль чи слабкість, ми не поспішаємо до лікаря, а намагаємося лікуватися самотужки...

- Справді, мало хто з нас проходить профілактичний огляд у лікарів хоча б раз на рік. Якби цього дотримувались, то можливо і не було б запущених захворювань, які часто призводять до смерті. А взагалі «медикаментозна культура» — це частина здорового способу життя. Самолікуванням можна займатися при умові грамотного підходу. Європейські лікарі вважають, що населення має володіти навичками самостійного прийому ліків в екстрених випадках. Немає нічого страшного в тому, щоб протриматись ніч на знеболювальних до відкриття стоматологічної поліклініки, прийняти пігулки при мігрені, втихомирити несильний ревматичний біль, використати раз проносне або засіб від печії. Але в ідеалі будь-які ліки потрібно приймати тільки після поради лікаря.

Перш ніж займатися самолікуванням, прислухайтеся до порад:

* перед самостійним застосуванням ліків уважно вивчіть анотацію до них;

* приймайте ліки з урахуванням всіх рекомендацій — це знижує ризик побічних ефектів;

* якщо приймаєте більше одного препарату, особливу увагу звертайте на активні інгредієнти. Під різними назвами може бути прихована одна і та ж діюча речовина;

* тримайте ліки в оригінальних упаковках та стежте за термінами придатності. Після закінчення терміну придатності ліки, як мінімум, неефективні, як максимум, шкідливі;

* при прийманні декількох лікарських засобів уважно вивчіть їхні анотації: чи можуть вони поєднуватися;

* жодні ліки несумісні з алкоголем, особливо снодійні та заспокійливі;

* нікотинзамісні пластирі та жувальні гумки, які допомагають кинути курити, не рекомендуються людям, які страждають від високого тиску та інших серцево-судинних захворювань;

* гіпертонія, глаукома, дитячий вік, вагітність, ендокринологічні захворювання – найчастіші протипокази для прийому ліків. Зокрема, деяких ліків для лікування застуди.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую