ye-logo.v1.2

Постійна спрага може свідчити про діабет... нецукровий

Здоров'я 6260
Завідуюча Хмельницькою амбулаторією загальної практики-сімейної медицини №11 Анжеліка Брухнова
Завідуюча Хмельницькою амбулаторією загальної практики-сімейної медицини №11 Анжеліка Брухнова . Фото: з архіву

Ця хвороба призводить до зневоднення організму, нудоти, блювоти, зниження ваги, порушення роботи серця, головного болю

Зазвичай, коли йдеться про діабет, ми думаємо про стан, коли рівень цукру в крові постійно підвищений - тобто про цукровий діабет. Взагалі ж діабет - це медичний термін, який характеризує стан організму, при якому спостерігається підвищене сечовиділення. Незважаючи на подібну назву, цукровий та нецукровий діабет - це різні захворювання, які спричинені зовсім різними системними порушеннями в організмі.

Нецукровий діабет - досить важке захворювання, для якого характерна надмірна спрага та почащений сечопуск. Хоч це захворювання не таке поширене, як цукровий діабет, проте наслідки може мати досить важкі. Чому виникає нецукровий діабет? Про це ми запитали у завідуючої Хмельницькою амбулаторією загальної практики-сімейної медицини № 11 Анжелікою Брухновою.

- Нецукровий діабет - це хвороба, при якій організм недостатньо виробляє антидіуретичного гормону або цей гормон не виконує своїх функцій. Антидіуретичний гормон (вазопресин) виробляється в гіпоталамусі і, крім інших функцій в організмі, відповідає за нормалізацію сечовиділення. У нормі у нирках утворюється велика кількість первинної сечі - до 10-12 літрів. В результаті складних процесів ця сеча проходить шлях зворотного всмоктування. І на виході за добу людський організм виділяє літр-два сечі. Якщо недостатньо антидіуретичного гормону, порушується механізм зворотного всмоктування сечі. У результаті людина втрачає дуже багато рідини. Тож однією з ознак нецукрового діабету є частий і рясний сечопуск - до 10 літрів сечі на добу. Через це хворий відчуває підвищену, болісну спрагу. Це - перші симптоми захворювання.

- Чим небезпечний такий стан?

- Якщо не вживати жодних заходів, то виникають різні порушення у здоров'ї. Це може бути сухість шкіри, нудота, блювота, зниження ваги, порушення роботи серця, розлади з боку центральної нервової системи, зокрема головний біль.

- А чому хвороба отримала назву «нецукровий діабет»?

- Тому, що симптоми цього захворювання дуже схожі із симптомами цукрового діабету. І раніше при таких скаргах у людини діагностували цукровий діабет. Згодом помітили, що при цукровому діабеті у сечі присутній цукор, а при нецукровому цукру не було. Ще пізніше медики дійшли висновку, що нецукровий діабет не має нічого спільного з цукровим.

- Які причини виникнення хвороби?

- Як я вже розповідала, антидіуретичний гормон (вазопресин) виробляється в гіпоталамусі, а резервуаром для його скупчення є задня частина гіпофізу. Тож дуже часто нецукровий діабет розвивається при будь-яких травмах головного мозку, коли вражається гіпоталамо-гіпофізарна система. Крім травм, це можуть бути запальні захворювання, хвороби гіпофізу, пухлини чи аутоімунні процеси. А у деяких випадках причину нецукрового діабету встановити не вдається. До речі, такий діабет часто минає так само, як і виник.

- Які методи застосовуються для лікування?

- Насамперед слід провести діагностику і з'ясувати причину нецукрового діабету: чи немає захворювань головного мозку, пухлин, запальних захворювань. А лікування нецукрового діабету досить просте - людині призначають синтетичний антидіуретичний гормон.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую