ye-logo.v1.2

У спеку організму потрібно вдвічі більше рідини

Здоров'я 4884
Головний лікар Хмельницького обласного центру здоров
Головний лікар Хмельницького обласного центру здоров'я Людмила Небесна. Фото: з архіву

Аби пережити спеку і почуватися добре, варто переглянути меню й гардероб та не перегріватися на сонці.

Попереду ще багато теплих і навіть спекотних днів. Однак далеко не усім спека у радість. Фахівці стверджують, що надто спекотна погода негативно діє на організм. Взагалі комфортною вважається температура повітря 24-28 градусів. А якщо стовпчик термометра підвищується до 30-35 градусів, усі наші органи та системи працюють з перенавантаженням. Звичайно, кожен організм по-своєму адаптується до надмірного тепла. Але можна йому у цьому допомогти. Як? Про це поговоримо з головним лікарем обласного центру здоров'я Людмилою Небесною.

— Людмило Федорівно, влітку ми часто чуємо про те, що комусь стало зле на сонці і навіть про смерті через надмірну спеку. Поясніть, чому стаються сонячні напади?

— Причинами сонячного нападу можуть стати перевтома, підвищена вологість повітря, фізичні навантаження, занадто щільний одяг, висока температура повітря. Основні симптоми перегрівання на сонці: головний біль, млявість, блювота, підвищення температури тіла, порушення пульсу й дихання. Також можливі запаморочення, червона, суха, дуже гаряча шкіра (при цьому припиняється виділення поту), сильна лихоманка, людина може стати дезорієнтованою, іноді навіть втрачає пам’ять, температура тіла може підвищитися до сорока градусів. У важких випадках може наступити кома.

— Що ж робити, якщо на сонці стало зле?

— При сонячному нападі послабте або зніміть одяг і перемістіть людину у прохолодне приміщення. Якщо немає такої можливості, тоді просто перемістіть потерпілого у тінь і покладіть холодний компрес на голову, обгорніть простирадлом або серветками, змоченими у холодній воді. Негайно викликайте «швидку», але в той же час продовжуйте надавати першу допомогу. Не давайте потерпілому ніяких медикаментів, вони можуть бути неефективними і навіть заподіяти шкоду.

— А як уникнути сонячного нападу?

— Щоб вберегтися від сонячного нападу, уникайте тривалого перебування на сонці, тривалого засмагання на пляжі. Пам’ятайте, що найактивніше сонце з 12.00 до 16.00. Не забувайте у спекотні дні вдягати головний убір.

— Спекотна погода, крім сонячного нападу, може викликати ще й тепловий?

— Так, і тепловий напад, і теплові судоми, і теплове перевтомлення. Теплові судоми — це болісні скорочення м’язів, зазвичай страждають литкові м’язи або м’язи живота, викликаються втратою організмом рідини та мінеральних речовин у результаті інтенсивних фізичних вправ, роботи при високій або помірній температурі повітря. Ознаками теплових судом є сильні м’язові скорочення, зазвичай м’язів ніг та живота, волога шкіра. А ось температура тіла при цьому не підвищується. Постраждалого слід помістити у прохолодне місце, дати йому охолодженої води, помасажувати м’язи у місці спазму. Найрозповсюдженіший стан при перегріванні — теплове перевтомлення. Цей стан призводить до зневоднення організму. Його викликають фізичні вправи або робота у спекотну погоду чи при високій температурі. При цьому людина відчуває виснаження, головний біль, нудоту, слабкість. Щоб покращити самопочуття, слід перейти у прохолодне приміщення, випити щось прохолодне, відпочити. Крім того, при перегріванні можна отримати тепловий напад — небезпечний стан, який виникає, якщо ознаки та симптоми теплового перевтомлення залишати без уваги. У людини порушується терморегуляція, що призводить до різкого підвищення температури тіла, при якій мозок та інші життєво важливі органи не в змозі нормально функціонувати. Про тепловий напад свідчать: висока температура тіла (деколи— до 40-41 градуса), червона гаряча суха шкіра, прогресуюча сплутаність свідомості, прискорений слабкий пульс, який переходить в аритмію, часте поверхневе дихання. Допомога потерпілому надається так само як при сонячному нападі.

— Влітку зовсім не хочеться гарячого супу чи смаженої картоплі. Як харчуватися, щоб почуватися комфортно?

— У спеку, та й не тільки, слід їсти в міру. Адже перетравлювання великої кількості їжі вимагає значних витрат енергії. А організм і так витрачає її занадто багато для адаптації до високої температури. Тому влітку актуально вставати з-за стола з легким відчуттям голоду. Раціон має бути добре збалансованим. Прості вуглеводи, яких багато у солодощах та випічці, замініть на складні: каші, овочі та фрукти. Триразове харчування має стати нормою. Непогано влаштувати ще два перекуси. Перекушувати краще кисломолочними продуктами або фруктами. Порції мають бути невеликими. Влаштовуйте розвантажувальні дні. Виберіть один з видів: овочевий, фруктовий, ягідний, кефірний. Бажано алкоголь у спеку не вживати, адже він викликає зневоднення, а його градус додається до градусу на вулиці, і це ще більше ускладнює роботу органів та систем організму. Ну і, звісно, зважайте на свіжість продуктів, адже саме влітку продукти швидше псуються й існує ризик харчового отруєння.

— Влітку потрібно більше пити?

— Так, у спеку нашому організму потрібно вдвічі більше рідини, ніж у холодну пору року. Адже людина активно пітніє, і їй потрібно поповнювати втрачену вологу. Крім того, влітку велика поверхня тіла відкрита, тому збільшується площа випаровування рідини з організму. Норму споживання води слід розрахувати індивідуально. На кілограм ваги візьміть 30 грамів рідини. Це й буде ваша норма. Взагалі, якщо температура вища за 25 градусів, рекомендується кожні півгодини випивати по склянці води. Це стосується навіть гіпертоніків, яким у звичайні дні медики радять обмежувати споживання рідини.

— А що краще пити, аби втамувати спрагу?

— Можна пити звичайну мінеральну воду, але не лікувальну. Якщо любите соки, то пам’ятайте, що найкорисніші — свіжі. Такий сік можна зберігати при температурі не вище п’яти градусів і не більше двох днів. Непогано втамовує спрагу квас, найкраще — «живий», який продається з бочок. Термін його зберігання не перевищує 48 годин. За цей час вміст бочки не встигне нагрітися навіть у сильну спеку. Тому якщо вам наливають теплий квас, то, швидше за все, термін його придатності закінчився. Корисним буде і компот, особливо із сухофруктів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую