Гаряча тема:
- Війна
Виборюючи право на життя: третину пацієнтів на гемодіалізі може врятувати донорська нирка
Пацієнти з нирковою недостатністю змушені проходити процедуру гемодіалізу тричі на тиждень.
На Хмельниччині 270 людей живуть завдяки апарату «штучної нирки». Завдяки чотиригодинній процедурі очищення крові від відходів, солей і рідин, пацієнти, нирки яких недостатньо здорові для виконання цієї роботи, отримують шанс на життя. Щоб жити, її потрібно проходити тричі на тиждень. Для багатьох життя могло б бути набагато якіснішим після пересадки нирки. Однак в цьому плані нині існує ще багато перепон.
Гемодіалізне відділення, як структурний підрозділ відділення детоксикації Хмельницької обласної лікарні, існує ще з 1989 року. Воно було створене одним з перших на теренах не лише України, а й тодішнього Союзу. Нині 17 апаратів «штучних нирок» обслуговує сотню хворих. В Кам’янці-Подільському, Шепетівці, Старокостянтинові та Славуті працюють гемодіалізні філії. До діалізних центрів хворих доставляють автомобілями з районних лікарень, а після лікування – додому. І так тричі на тиждень.
«Наразі готуються до відкриття центри для проведення гемодіалізу в Дунаївцях та в на базі міської лікарні в Хмельницькому, – розповідає Сергій Одолінський, завідувач відділення детоксикації обласної лікарні. – Якщо в Дунаївцях до кінця року центр гемодіалізу заплановано відкрити, то коли саме в Хмельницькому – невідомо. Відчуваємо гостру необхідність в її відкритті, адже в обласному центрі потребують гемодіалізу сім десятків людей. Саме завдяки цьому була б змога розвантажити відділення в обласній лікарні. Нині воно перевантажене, працює в 4 зміни (тобто й уночі), практично вичерпаний ресурс вільних місць. На жаль, досі не вирішене в місті і питання підвезення хворих, які проходять процедуру гемодіалізу в третю та четверту зміну. А це і великі витрати, і великі незручності».
Не відмовляють практично нікому
Починаючи з використання вітчизняної апаратури, нині відділення гемодіалізу має новітню техніку, змонтовану систему водоочищення, яка значно покращує якість процедур. Тому якщо перші пацієнти завдяки гемодіалізу мали можливість подовжити життя на 3-4 місяці, максимум на рік, то сьогодні ці терміни значно вищі.
«Нині маємо пацієнтів, які живуть завдяки гемодіалізу і 14-16 років, – каже Сергій Одолінський. – За деякими показниками (наприклад, відсоток пацієнтів, які живуть на гемодіалізі понад 5 років) наше відділення має перше місце в Україні. По забезпеченню діалізними центрами та апаратурою наша область займає третє місце в Україні. Одне з великих досягнень – проведення процедури гемодіафільтрації, яку ми використовуємо уже близько п’яти років. Вона допомагає в лікуванні пацієнтів з порушеннями кальцієво-фосфорного обміну, гіперпаратиреозом. Кожна п’ята процедура, за медичними показами, це якраз процедура гемодіафільтрації. Вона, безперечно, поліпшує якість життя хворих та самопочуття, знімає інтоксикацію».
Лікар зізнається, якщо в деяких областях жорсткий відбір пацієнтів, які потребують гемодіалізу (наприклад, не беруть пацієнтів, старших 65 років тощо), то на Хмельниччині не відмовляють практично нікому. Навіть якщо не можуть надати допомогу у вигляді гемодіалізу, то переводять на замісну терапію перитоніальним діалізом.
Пересадити нирку від родичів можуть дозволити одиниці
З 270 людей, які живуть завдяки апарату «штучної нирки», багатьох може врятувати пересадка нирки. А це, зрозуміло, зовсім інша якість життя.
«Законодавство у цьому питанні і досі не врегульоване, – пояснює Сергій Одолінський. – Чимало проблем надуманих. Але багатьом людям, які нині живуть завдяки гемодіалізу, особливо це стосується молоді, трансплантація подарувала б життя зовсім іншої якості, не прив’язане до гемодіалізного центру. З тих 270-ти пацієнтів, яких нині ми маємо, 80 могли б без перешкод піти на пересадку нирки. Але маємо багато перепон. Наразі можна пересаджувати тільки нирку від родичів, а це можуть собі дозволити одиниці. Коли у всьому світі в цьому плані медицина іде тільки вперед, то у нас все перебуває на досить архаїчному рівні. Медичних знань та технічної підготовки у наших лікарів є достатньо, але проблема не вирішується через недосконалість законодавства».
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: