ye-logo.v1.2

«Діабет - це хронічне захворювання», - лікар

Здоров'я 4798
Заступниця директора обласної дитячої лікарні, дитячим ендокринолог Олеся Підмурняк
Заступниця директора обласної дитячої лікарні, дитячим ендокринолог Олеся Підмурняк. Фото: з архіву Олесі Підмурняк

За даними Міністерства охорони здоров’я України, в державі понад мільйон хворих на діабет, серед них понад 9 тисяч дітей.

Коли йдеться про цукровий діабет, ми зазвичай вважаємо, що це хвороба старших людей. Проте чимало дітей мають це захворювання. Чим воно небезпечне? Які сучасні технології застосовуються для лікуванн й чи можна з цим діагнозом повноцінно жити? Про це розмовляємо із заступником директора обласної дитячої лікарні, дитячим ендокринологом Олесею Підмурняк.

— Олесю Яківно, чому виникає цукровий діабет?

— Цукровий діабет — це аутоімунне генетично детерміноване захворювання. Тобто поломка відбувається на рівні імунної системи, коли бета-клітини підшлункової залози, які виробляють інсулін, руйнуються. Це закладено генетично. А розвитку захвроювання сприяє якийсь провокуючий момент — стрес, поспіх, швидке харчування, інфекційні захворювання. Останнім часом кількість хворих зростає. В нашій області діагноз «цукровий діабет» встановлений 350 дітям, з них лише троє мають діабет другого типу, решта — першого. Цього року вперше виявили недугу у 46 дітей.

— Яка норма цукру у крові?

— Норма цукру у капілярній крові 3,3-5,5, венозній — 3,3-6,6 мілімоль на літр.

— Які перші прояви діабету, що має насторожити батьків і змусити звернутися до лікаря?

— Один з показових проявів — посилена спрага: дитина п’є багато рідини, навіть уночі прокидається, щоб попити. Серед симптомів — втрата ваги при звичайному або навіть збільшеному прийомі їжі, часті походи у туалет, слабкість, апатія. Можуть бути шкірні прояви: сухість, гнійнички. При таких симптомах слід звернутися до лікаря і виміряти рівень цукру у крові.

— Часто можна почути думку, що діабет виник через те, що вживав багато солодощів, цукерок.

— Багато солодощів і дітям, і дорослим користі не принесуть. Однак вони не є причиною діабету.

— Лікування діабету — це ін’єкції інсуліну?

— Інсулінотерапія залишається базовим лікуванням. Проте змінюються підходи до лікування. Сьогодні діти, хворі на діабет, отримують високоякісні очищені інсуліни іноземного виробництва. Крім інсулінотерапії, потрібен контроль рівня цукру. Існує багато засобів самоконтролю. І це не лише різноманітні глюкометри. Застосовуються і сучасні гаджети. Приміром, підшкірно імплантується мікросенсор, коли до нього прикладаєш спеціальний пристрій, одразу видно рівень цукру. Тобто щоразу не потрібно колоти палець. Такий пристрій встановлюють на 14 днів. Завдяки спеціальному програмному забезпеченню батьки можуть на своєму телефоні побачити, який у дитини рівень цукру. Нагадаю й про інсулінову помпу, яка забезпечує добову подачу інсуліну з певним дозуванням. Їх ми почали використовувати ще 2013 року завдяки державній програмі «Від серця до серця». Спершу встановлювали їх в ОХМАТДИТі, але вже шість років робимо це в нашій лікарні.Так забезпечується цілодобова подача інсуліну з певним дозуванням. Зараз в США проводяться клінічні дослідження найсучаснішої технології — капсули-черепашки. Її слід проковтнути, вона у шлунку розкривається, вимірює рівень цукру і подає дозу інсуліну, яка потрібна людині саме у той час. Тож, можливо, незабаром і ми зможемо користуватися цим методом. І тоді вдасться відмовитися від ін’єкцій.

— Діабет — це хвороба на все життя?

— Так, це хронічне захворювання. Але воно має лікування. І це навіть не захворювання, а спосіб життя. Просто слід навчитися жити з діабетом. У нашій лікарні є школа самоконтролю для таких хворих, де ми навчаємо й розповідаємо про усі новинки, які з’являються. Хворий має дотримуватися певних норм: стежити за харчуванням, знати, коли і як вимірювати рівень цукру в крові, які дози інсуліну вводити.

— При цьому діагнозі дитина має особивий стиль харчування, доведеться відмовитися від солодощів?

— Не зовсім так. Харчування має бути збалансованим, повноцінним. Зменшується кількість легких вуглеводів. Проте можна їсти каші, картоплю і навіть морозиво чи цукерку. Ми навчаємо своїх пацієнтів рахувати так звані хлібні одиниці (хлібна одиниця — це 12 грамів вуглеводів) і розподіляти всій раціон. Для кожного віку й стану потрібна різна їх кількість. Тож діти з діабетом можуть їсти фрукти і навіть тістечка. Просто слід навчитися все вираховувати і розподіляти. У родині, де є дитина з діабетом, теж треба навчитися харчуватися правильно.

— Чи можливо рівень цукру знизити за допомогою фітотерапії?

— Фітотерапія — це додаток до основного лікування. Суміші трав продаються в аптеках. Можна вживати стевію, топінамбур. Проте постійно це робити не слід. І не на початку захворювання. А ось цукрозамінники дітям вживати заборонено. Це стосується і БАДів.

— А чим небезпечний діабет?

— Справді, не такий страшний сам діабет, як його ускладнення. Й небезпечні коливання рівня цукру у крові. У дітей з діабетом найчастіше розвиваються такі хронічні ускладнення, як діабетична ретинопатія (основна причина сліпоти), діабетична нефропатія (пусковий механізм ниркової недостатності), діабетична полінейропатія та інгіопатія — ураження судин та нервових волокон, що провокує виразки. Таким чином діабет руйнує судини, очі, нирки. Зазвичай частота ускладнень зростає з віком. Сучасні методи дозволяють визначити їхні прояви на самому початку і призначити лікування. А взагалі головне у лікуванні діабету — так підібрати інсулінотерапію, щоб якомога далі відсунути хронічні ускладнення і не допускати гострих. Гострі, на відміну від хронічних, розвиваються раптово. Найчастіше виникає діабетичний кетоацидоз (підвищення рівня цукру в крові) та гіпоглікемія (коли цукор різко опускається нижче норми). Обидва стани провокують діабетичну кому. Кетоацидоз найчастіше виникає при недостатній концентрації глюкози в крові. Так буває, коли дитина пропускає ін’єкцію або вводить недостатню кількість препарату. Причиною може стати і порушення дієти, стрес.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую