ye-logo.v1.2

Все про маски: види та ступінь захисту

Здоров'я 5790
Більшість масок не має високої ефективності
Більшість масок не має високої ефективності. Фото: pixabay.com

Українців забов'язали виходити на вулицю лише у захисних масках.

Українців із 6 квітня зобов'язали носити захисні маски в «громадських місцях». Є різні теорії щодо того, які з них захищають від коронавірусу, а які — ні. Або міфи про те, як посилити захист саморобної маски, з якої тканини її варто робити, де і коли носити.

«Громадське» зібрало рекомендації Міністерства охорони здоров'я та Всесвітньої організації охорони здоров'я, а також результати авторитетних досліджень, та пояснили, які захисні маски існують і чи є в них насправді сенс.

Які є види масок та чим вони відрізняються?

Спеціалізована (хірургічна) - складається з чотирьох шарів: два зовнішні, фільтрувальний і шар, що не пропускає рідину. Таку маску можна використовувати щонайбільше дві години.

Маска спеціальна. Фото: hromadske.ua

Вона захищає: від великих крапель, бризок, аерозолів, біологічних рідин пацієнта (при проведенні різноманітних процедур — від клінічного огляду до хірургічних маніпуляцій, чи просто при контакті з пацієнтом в коридорі). Також вона може попередити виділення збудників інфекційних хвороб з дихальних шляхів (збудниками є віруси, різноманітні бактерії і так далі). Наприклад, якщо лікар, який нею користується, сам хворий на якусь інфекційну хворобу. Користуючись такою маскою, він зменшує шанси заразити інших людей.

Вона не захищає: від вірусів, бактерій та інших збудників, які переносяться повітрям та викликають інфекційні хвороби, самого носія цієї маски.

Доктор Девід Керрінгтон з Лондонського університету пояснив, що це відбувається тому, що такі маски надто вільно фіксують на обличчі, вони не мають повітряного фільтра і залишають очі відкритими.

Уляна Супрун додає:

«Такі маски необхідно одягати пацієнтам з метою меншого поширення інфекцій в закритих приміщеннях, або тим, хто здійснює оперативні втручання. Натомість хірургічні маски НЕ призначені для захисту від потрапляння збудників у дихальні шляхи, тобто вона не захищає від хвороб тих, хто власне її вдягає».

Звичайна (процедурна) - одноразова маска, яку слід носити щонайбільше дві години. Вона складаються з трьох шарів: два зовнішні та один фільтрувальний.

Маска звичайна. Фото: hromadske.ua

Вона захищає: від дрібних повітряних частинок, пилу, та знижує можливість передачі збудників інфекційних хвороб (в тому числі коронавірусної інфекції), чим частково захищає оточуючих.

Але, як і хірургічна маска, не захищає людину, яка її носить, від вірусних інфекцій.

ВООЗ не радить носити медичні маски просто так. Вони потрібні людям із симптомами респіраторних захворювань, тобто кашлем чи важким диханням. На вулиці вони, як і хірургічні, — неефективні.

Респіраторна маска № 95 - багаторазова маска з клапаном видихання для виведення рідини. Значно міцніша за попередні.

Респіраторна маска № 95. Фото: hromadske.ua

Респіраторні маски захищають: від дрібних повітряних частинок і передачі збудників захворювання повітряно-крапельним шляхом. Може затримати до 86% крапель.

«Дизайн респіраторів передбачає щільне прилягання до обличчя. Ступінь функціональної здатності респіратора фільтрувати повітря можна визначити за спеціальним маркуванням на ньому (чого немає на звичайних масках)», — пише Уляна Супрун.

«Сьогодні переглянуті рекомендації Всесвітньої організації охорони здоров’я, і респіратори медикам рекомендують використовувати тільки при контакті з хворим на коронавірусну хворобу, особливо коли він перебуває в реанімаційному відділені, і відбуваються процедури, які передбачають виділення великої кількості біологічної рідини, бо саме з краплями цієї рідини поширюється коронавірус», — резюмує головний санітарний лікар Віктор Ляшко. Проте використання респіраторів не в медичних цілях не заборонене.

Зазвичай епідеміологи радять змінювати маску після взаємодії з кожним новим пацієнтом. Користуватися респіраторами кілька разів можна лише за умови правильної дезінфекції (але не більш ніж дві години за один раз).

Саморобна (з марлі та вати) - у класичному вигляді має три захисні шари: два зовнішніх (не менше чотирьох шарів марлі кожен) і один фільтрувальний із вати. Таку маску можна носити не більш ніж дві години.

Саморобна маска. Фото: hromadske.ua

Вона захищає: від дрібних повітряних частинок і несприятливих погодних умов.

Не захищає: від передачі вірусів та інших збудників інфекційних хвороб. У тому числі коронавірусу.

До теми:  Хмельницьке підприємство запустило пошиття медичних марлевих пов’язок

Саморобна тканинна маска. Шють її люди з з щільної тканини у кілька шарів. Прасувати такі маски після кожного використання не варто. Їх необхідно прати, а потім вже прасувати, але зважати, що їхня дієвість все одно дуже умовна.

Саморобна маска з тканини. Фото: hromadske.ua

Вона захищає: від дрібних повітряних частинок і несприятливих погодних умов.

Не захищає: від передачі вірусів та інших збудників інфекційних хвороб. У тому числі коронавірусу.

Дійсно, ефективність тканинних масок не схвалена Національним інститутом охорони праці США. До того ж, їхнє використання може нести певні ризики.

Читайте також:  Як пошити захисну маску для обличчя вдома (ВІДЕО)

На своїй сторінці у фейсбуку Уляна Супрун проаналізувала кілька десятків досліджень з різних країн та наводить такі аргументи:

«У деяких дослідженнях вказано, що тканеві маски слід застосовувати лише у крайньому випадку, коли недоступні респіратори чи хірургічні маски. Їх не рекомендують використовувати медичним працівникам, особливо у ситуаціях з високим ризиком інфікування. В кількох дослідженнях наголошується, що затримання вологи, повторне використання і погана фільтрація тканинних масок можуть призвести навіть до збільшення ризику зараження».

Для порівняння: хірургічна маска захищає від 33% крапель аерозолю, пов’язана на обличчя бандана — від 11%, а маска з тканини — лише від 6%.

Маска Pitta - ? в ідеалі має мати три захисні шари: два зовнішні (з бавовни) і один фільтрувальний (з поліуретану). Носити її варто не довше двох годин. Якщо правильно дезінфікувати, то можна використовувати повторно.

Маска Pitta. Фото: hromadske.ua

Маска зменшує можливість передачі збудників інфекційних хвороб, що передаються повітрям, але наскільки вона дієва саме із коронавірусом — поки невідомо.

Перш ніж придбати таку маску в інтернеті, варто зважати не на її зовнішній вигляд, а на те, з чого вона зроблена.

Читайте також: Як вечорами поліцейська психологиня шиє захисні маски

Коментарі:

Я 06.04.2020 15:35

Маски одноразові процедурні та хірургічні коштували 72 копійки, три місяці тому., То чому зараз вони коштують 15-18 гривень., Нафта падає, зерно падає в ціні, АДМІНІСТРАТОРЕ поясніть читачам чому в 250( двісті п'ятдесят разів ) дорожчає якась маска.

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую