ye-logo.v1.2

Сезон кліщів розпочався: скільки жителів Хмельниччини захворіли на хворобу Лайма

Здоров'я 8035
Найбільша активність кліщів спостерігається у двох періодах: травні-червні та вересні-жовтні
Найбільша активність кліщів спостерігається у двох періодах: травні-червні та вересні-жовтні. Фото: колаж автора

В області збільшується кількість людей, яких вкусили ці тварини.

Незважаючи на карантин та довготривалу заборону відвідувати парки та сквери, кількість осіб, які стали жертвами кліщів, не зменшується.

«Минулого року на початку травня медики області зафіксували 46 випадків укусів кліщів, при цьому 9 осіб захворіли на бореліоз. Цього року ситуація погіршилася – ми маємо 102 звернення від осіб, яких вкусили кліщі. За результатами дослідження, 52 тварини були інфіковані бореліозом, а це значить, що кожен другий кліщ інфікований. В результаті цього 12 жителів області захворіли на хворобу Лайма», - розповів завідувач відділення особливо небезпечних інфекцій держустанови «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» Віталій Овчарук.

Медик каже, що найбільша активність кліщів спостерігається у двох періодах: травні-червні та вересні-жовтні. В ці місяці кліщі особливо небезпечні, адже у цей час у них період розмноження, а це значить, що їм потрібно напитися крові з теплокровних тварин або людей.

«Цього року ми почали фіксувати випадки укусів кліщів ще у лютому. У березні було вже 15 постраждалих. В квітні – 31, а за 14 днів травня ми зафіксували 56 звернень. Нинішня ситуація з укусами кліщів є лише затишшям перед бурею. Найближчим часом ми спостерігатимемо іншу картину, - зазначає Віталій Овчарук. - Щодо географії постраждалих, то найчастіше кліщі атакували жителів Хмельницького, Кам’янець-Подільського, Волочиського та Теофіпольського районів».

При цьому лікар зазначає, що найчастіше на хворобу Лайма хворіють ті особи, які злегковажили укус кліща.
«Людина, яка виявила на собі кліща, який присмоктався до шкіри, повинна звернутися у травмпункт для його видалення, а потім віднести тварину у лабораторію для визначення попадання збудника в організм. Таке дослідження проводять у лабораторії ДУ «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» у Хмельницькому на вулиці Храновського, 12 (неподалік автостанції №5). Після цього приймається рішення щодо обстеження та лікування постраждалого. Вартість цього дослідження становить 97 гривень 10 копійок», - каже Віталій Овчарук.

Додає, що найпоширенішою серед інфекцій, яку передають кліщі, є хвороба Лайма. Це захворювання має важкий перебіг, адже відбувається ураження різних органів та систем (шкіри, серця, суглобів, нервової системи, органів зору). Інкубаційний період триває від 7-10 днів до 6 місяців і більше.

«За відсутності лікування, хвороба може спричинити важкі ускладнення та навіть інвалідність. Це захворювання – дуже підступне, його початок нічим не відрізняється від звичайної застуди. Хворого лихоманить, у нього підвищується температура, болить горло і «тече» з носа. Людина починає лікувати «грип», а коли з’являються перші ускладнення, звертається до кардіологів, ревматологів, дерматологів. А ось навідатися до інфекціоністів більшості навіть на думку не спадає. Тим паче, що під час укусу кліщ виділяє своєрідне знеболювальне, яке відчути  можна не завжди», - розповів Віталій Овчарук.

Проте варто зауважити, що пацієнт з хворобою Лайма не є небезпечний для оточуючих, тобто кліщовий бореліоз не передається від людини до людини.

«До лікування слід вдаватись обов'язково, чим раніше хворий звернувся до лікаря, тим більш будуть сприятливі прогнози щодо одужання», - каже медик.

Як не стати жертвою кліщів

Кліщі відчувають жертву ще в 30-50 метрів від себе. Ні група крові, ні закритий одяг, ні спеціальні аерозолі – не перешкода для них.

«Якщо ви зібралися відпочити на природі, одягніть краще світлий тісний одяг на манжетах. На ньому краще видно комах, а манжети перешкоджають потрапляти кліщам на відкриту шкіру. Не слід забувати про шкарпетки та головні убори», - рекомендує Віталій Овчарук.

Медик каже, що часто жертвами кліщів стають люди з коротким волоссям. На довгому волоссі ці комахи не втримуються.

«Кліщі підстерігають свою жертву на широколистих деревах, які є і в паркових зонах, і в лісовій місцевості. На хвойних деревах вони не водяться. За своїми спостереженнями можу сказати, що люди, які відпочивають у парках, приміських зонах та на дачних ділянках часто стають жертвою укусів кліщів», - каже Віталій Володимирович.

Якщо Ви виявили кліща на шкірі:

• Негайно зверніться до найближчого травмпункту. У кожному регіоні цілодобово працюють травмпункти, де кліща видалять, оброблять місце укусу та нададуть рекомендації щодо подальшого спостереження. Якщо це неможливо, постарайтесь видалити його самостійно: повільно витягніть разом із хоботком, розхитуючи його пальцями, обгорнутими марлевою серветкою, пінцетом чи петлею з нитки, яку слід закріпити найближче до шкіри людини.

• Після видалення кліща змастіть ранку антисептичним розчином. Якщо залишилася частина кліща, його видаляють стерильною голкою. Видаленого кліща необхідно помістити на шматок вологої марлі у флакон, пробірку, інший чистий скляний посуд та щільно закрити кришку. За направленнями лікаря у лабораторній мережі проводяться дослідження кліщів на наявність збудників бореліозу.

• Протягом двох тижнів щоденно вимірюйте температуру тіла. В разі її підвищення чи виникнення почервоніння на шкірі – зверніться до лікаря.

Довідка:

Хвороба Лайма – одна із найпоширеніших інфекцій, які передаються людям і тваринам від членистоногих. Збудником інфекції є борелії – різновид звивистих бактерій-спірохет, переносниками яких є кліщі. 

Хвороба уражає нервову систему людини, серце, опорно-руховий апарат і шкіру. У зв’язку з тим, що специфіка поширення хвороби Лайма володіє певною схожістю з поширенням іншого небезпечного захворювання – кліщового енцефаліту, зустрічаються випадки змішаної інфекції.

За своїм географічним поширенням вона досить обширна і зустрічається практично повсюдно, оскільки в кожній лісовій місцевості водиться кліщ, її носій. Вільними від кліщів є лише хвойні ліси, позаяк фітонциди хвої діють на них згубно.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую