ye-logo.v1.2

Енергія зі знаком мінус

Здоров'я 2365

Восени у багатьох погіршується настрій, з'являються невеселі думки, не хочеться йти на роботу чи навчання...

 Про те, як позбутися депресивних настроїв та розпізнати депресію, ми попросили розповісти  завідуючого відділенням неврозів обласної психіатричної лікарні №1, психотерапевта Олега Гатіна:
– Кожен відділ мозку за щось «відповідає» – за мову, слух, емоції...  Є група клітин, які виробляють спеціальну речовину — нейромедіатори, й інша група, яка ці нейро-медіатори сприймає. Це так само, як замок і ключ: якщо ключ підходить, ви відмикаєте замок і потрапляєте у кімнату. Якщо якогось нейромедіатора не вистачає, то одна клітина не може «достукатися» до іншої, і та не виконує якоїсь дії. У нашому випадку — емоції.
– Від чого залежить вироблення цих нейромедіаторів?
– Від хімічного обміну в організмі. Наприклад, від гормонального фону. Це проявляється у жінок перед менструацією, після пологів, у період менопаузи. Таким чином ми підійшли до питання сезонної депресії. Коли світло потрапляє в око, воно  сприяє виробленню такого гормону, як мелатонін. Він бере участь у зміні режиму неспання та спокою (день-ніч). Якщо цього гормону стає менше, погіршуються настрій, сон. Мелатонін сприяє виробленню іншого гормону — серотоніну, так званого «гормону радості» (саме його частіше згадують у популярних жіночих журналах).  Навесні та влітку нас оточують яскраві кольори: зелена трава, блакитне небо, сяє сонечко. Ми відчуваємо піднесення, бо в організмі виробляється більше мелатоніну. А в осінньо-зимовий період день стає коротшим, сонячного світла менше, кольори тьмяніші. Тому й виникає сезонна депресія. Американці цей період називають красивим словосполученням «зимовий блюз».
– Але ж коли зранку погіршився настрій, не хочеться йти на роботу — це ще не депресія?
– Самостійно ставити собі такий діагноз не можна. У деяких випадках достатньо просто добре виспатися, відпочити, поспілкуватися з друзями. Але якщо симптоми не минають протягом тижня, якщо вони впливають на ваше життя (ви стали менше спілкуватися, гірше працювати, схудли...), варто звернутися до психотерапевта чи психіатра.
– При яких симптомах можна говорити про депресію?
– Один з головних симптомів — важкість на серці, коли, як то кажуть, «на душі кішки шкребуть». Зазвичай, стан людини погіршується зранку, а до вечора вона  почувається краще. Часто людина відчуває тривогу,  якусь провину, приписує собі різні негативні вчинки, навіть такі, яких не здійснювала. Крім того, зникає апетит, погіршується па-м'ять, знижуються енергія, життє-вий потенціал, людина втрачає інтерес до роботи і життя взагалі, дехто навіть подумує про самогубство.  Депресія може супроводжуватися головним болем, болем у серці, волосся стає тьмяним, шкіра — сухою, у жінок — навіть може порушуватися місячний менструальний цикл.
– Часто люди купують «Ново-пасит», валер'янку чи антидепресанти...
– Звісно, якщо на вас накричав керівник, чи ви переживаєте через якийсь важливий іспит, то заспокійливі препарати допоможуть. Але вони не врятують від депресії. А антидепресантів взагалі є багато різних видів. Але у нас часто найкращий психотерапевт — сусід.  До депресії призводять різні причини, вона може супроводжувати інші хвороби. Та й у кожної людини — свої захворювання. Тому підбір препаратів здійснюється індивідуально. Добре допомагає робота з психотерапевтом.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую