ye-logo.v1.2

Хронічна хвороба нирок часто протікає безсимптомно: як розпізнати недугу

Здоров'я 4355
Підступність захворювань нирок у тому, що найчастіше вони протікають безсимптомно
Підступність захворювань нирок у тому, що найчастіше вони протікають безсимптомно. Фото: ілюстративне stock.adobe.com

В цьому й полягає підступність цієї недуги, адже людина тривалий час може навіть не підозрювати про наявність проблеми.

Останніми роками в світі та в нашій країні зокрема невпинно зростає кількість хворих на гостру ниркову недостатність та хронічну хворобу нирок. Загалом це люди працездатного віку до 40-50 років. Ниркові недуги часто стають причиною втрати працездатності, погіршання якості життя, інвалідності та навіть смерті. Саме тому виявлення хвороб на початковій стадії, до того як процес ще не набув хронічної форми, є дуже важливим завданням медиків. Як діагностуються та профілактуються захворювання нирок, ми запитали в завідувачки нефрологічного відділення обласної лікарні, головного експерта Департаменту охорони здоров’я з нефрології Наталі Кушнір.

- Наталю Іванівно, на які хвороби нирок українці скаржаться найчастіше?

- Якщо взяти статистику, то як у світі, так і в Україні на першому місці — діабетична нефропатія (хвороба нирок при цукровому діабеті). На неї припадає близько 50% недуг нирок. На другому — гіпертонічна нефропатія (супутнє захворювання нирок при гіпертонічній хворобі), на третьому — хронічний гломерулонефрит. Далі йдуть різні аномалії розвитку, пієлонефрити, подагричні нефропатії, вроджені патології, які в подальшому можуть призводити до розвитку ниркової недостатності. Хронічна хвороба нирок включає низку недуг. Проявляється вона тим, що уражається структура або функція цього важливого в організмі людини органу. Такий діагноз встановлюється лише в тому разі, якщо захворювання триває понад три місяці і відзначається зниження швидкості клубочкової фільтрації — менше 60 мілілітрів за хвилину. Цей важливий показник свідчить про сумарну роботу нирок, їх функціонування. Реєстр пацієнтів з хронічною хворобою нирок ведеться з третьої по п’яту ступені. Тобто швидкість клубочкової фільтрації має п’ять градацій. Перший ступінь — це нормальне функціонування нирок, другий — дещо знижене. Починаючи з третьої стадії, людина потребує невідкладного лікування.

- Які симптоми свідчать про наявність проблем з нирками?

- Підступність захворювань нирок у тому, що найчастіше вони протікають безсимптомно. Хворий навіть може не здогадуватися, що у нього є подібна недуга. Виявляється хвороба лише після здачі аналізів — загального сечі та креатиніну крові. Саме тому кожній людині після тридцяти років потрібно обов’язково щорічно обстежуватися. Не для когось, не для лікаря, а для себе, адже при вчасному виявленні збільшуються шанси на одужання. Особливо це стосується людей, які страждають на підвищений артеріальний тиск. Якщо ж йдеться про діабетиків та хворих на гломерулонефрит і пієлонефрит, то вони повинні здавати аналізи раз на три-шість місяців. Все залежить від стадії захворювання. Адже буває, що гломерулонефрит в ремісії 15 років. При цій підступній недузі нічого не болить, і хворі абсолютно випадково дізнаються про неї. В деяких випадках вже на такій стадії, коли необхідна замісна ниркова терапія чи гемодіаліз.

- Чи можна якось запобігти виникненню хронічної хвороби нирок?

- На І та ІІ стадіях важливе значення має профілактика. Лише так можна уникнути прогресування захворювання. Лікар дасть рекомендації щодо способу життя, пропише лікувальну дієту. Якщо людина страждає на ішемічну хворобу чи гіпертонію, дуже важливо профілактувати артеріальний тиск, що убезпечить не лише серце, але й нирки. Слід уникати переохолоджень та застуд, які практично завжди порушують функціонування цього органу. Треба бути фізично активними, споживати здорову їжу, намагатися уникати продуктів із барвниками та різними домішками. Бажано зменшити споживання солі, не зловживати наваристими бульйонами, копчениною, консервами та маринадами. Фактор харчування має дуже велике значення для роботи нирок.

- Чи впливає коронавірус на функціонування нирок?

- Так. В окремих випадках при коронавірусі відбувається гостре ушкодження нирок. Більшості таких пацієнтів доводиться робити гемодіаліз у відділенні детоксикації. Або ж ускладнення після ковіду проходять за типом гострого інтерстиціального нефриту, тобто, відбувається запальний процес. Що ж до нового штаму коронавірусу, то медики помітили, що одним з його симптомів є псевдопрояв пієлонефриту — в людини болить поперек, спостерігається часте сечовипускання, підвищена температура. Щоб встановити правильний діагноз, слід зробити аналіз сечі. Практично у всіх людей із хронічною хворобою нирок, які перехворіли на ковід, відмічається погіршання стану. До прикладу, є хворі, в яких ще рік тому креатінін крові сягав позначки 300, після коронавірусу цей показник вже був 800!

- Які чинники можуть сприяти хворобам нирок?

- Це куріння, зловживання алкоголем, часті переохолодження, ожиріння, робота з хімічними речовинами. До прикладу, серед моїх пацієнтів є водії та механіки, яким в холодну пору року доводиться ремонтувати транспортний засіб, лежачи на землі. Останнім часом почали звертатися люди, які повернулися з Польщі, де вони працювали на полях із полуницею. Як відомо, фермери обробляють там свої ягідні угіддя агресивними отрутохімікатами. Має значення і спадковість. Є така хвороба як полікістоз нирок, яка передається дітям від батьків та навіть бабусь і дідусів. Вірогідність спадкування цієї недуги — 50 відсотків. Як правило, полікістоз нирок проявляється після 35-40 років. Ще раз хочу наголосити, що вчасне обстеження допоможе виявити проблему на ранньому етапі і вбереже від подальших ускладнень. На жаль, якщо хвороби нирок не лікувати, то всі вони завершуються нирковою недостатністю.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую