ye-logo.v1.2

Сезон кліщів стартував: що робити, якщо виявили на тілі укус

Здоров'я 3538
Половина досліджених кліщів минулого року були інфіковані болеріозом
Половина досліджених кліщів минулого року були інфіковані болеріозом. Фото: з архіву

Торік на Хмельниччині кожен другий кліщ, якого дослідили, був інфікований.

Кожного року із настанням тепла починають активізовуватися кліщі. Присмоктуючись до тіла, вони можуть передавати людині інфекційні захворювання. Одне з них – хвороба Лайма, або інша назва – болеріоз. Зазвичай, період активності кліщів розпочинається у квітні, а піковий період припадає на травень-червень. Хоча трапляються поодинокі випадки й раніше.

Цьогоріч через прохолодну весну сезон кліщів на Хмельниччині розпочався дещо пізніше. Однак, не зважаючи на невелику кількість теплих днів, в області вже є перші жертви укусів цих тварин. Як розповів сайту «Є» завідувач відділення особливо небезпечних інфекцій держустанови «Хмельницький обласний лабораторний центр МОЗ України» Віталій Овчарук, з початку року зафіксовано п’ять звернень жителів області через укуси кліщів. Після дослідження в лабораторії виявилося, що два з них були інфіковані болеріозом.

«У травні–червні, а потім знову в серпні–жовтні кліщі особливо небезпечні. В цей час у них період розмноження і вони значно активізовуються. Через це їм потрібно напитися крові з тварин або людей, - зазначив Віталій Володимирович. - Кліщі можуть бути переносниками збудників захворювань, які потрапляють в організм під час присмоктування. Зокрема, болеріозу. Протягом минулого року ним було інфіковано понад 53% кліщів, які були передані на дослідження. Загалом за рік у лабораторії перевірили 336 кліщів, з них 179 мали позитивні результати».

Як уберегтися від укусів кліщів

  • Для прогулянки подбайте про відповідне вбрання: закрите взуття й одяг, головний убір.
  • Для захисту скористайтеся спеціальним аерозолем, що відлякує кліщів.
  • На прогулянці тримайтеся ближче до центру стежки та не заходьте в траву. Звільніть місце для привалів від хмизу.
  • Ретельно оглядайте себе та своїх близьких кожних дві години прогулянки. Відчути укус кліща майже неможливо: тварина виділяє анестетичну речовину, що знеболює укус.
  • Одразу після повернення додому ще раз огляньте близьких, дітей і себе.
  • Удома виперіть і попрасуйте одяг і речі, якими користувалися на прогулянці.
  • Якщо на природу брали домашнього улюбленця — його також слід оглянути на наявність кліщів.

Торік 32 мешканці області захворіли на хворобу Лайма. Зазвичай занедужують частіше ті, хто легковажно поставився до укусу. Щоб виявити можливе інфікування, видаленого кліща необхідно віднести в лабораторію на дослідження, а вже після цього лікар приймає відповідне рішення щодо обстеження та можливого лікування постраждалого.

Крім того, бувають випадки, що людина вчасно не побачила кліща на тілі, або не змогла його зняти та доставити на дослідження. В таких випадках постраждалим проводиться аналіз сироватки крові та наявність імуноглобулінів M та G, які свідчать про інфікованість та давність інфікування. Цей метод дає можливість виявити захворювання ще до появи клінічних проявів і відповідно змінити терміни та інтенсивність лікування.

Як повідомляють у Центрі громадського здоров’я, кліщ може триматися на тілі людини або тварини до 12 днів. Дорослих кліщів найчастіше помічають через 2–3 дні. У цей час на місці укусу з’являються припухлість, свербіж та почервоніння. Водночас сам кліщ збільшується в розмірах.

Після видалення кліща треба віддати на дослідження. Фото: з архіву

Якщо виявили на тілі кліща

У випадку, якщо кліщ присмоктався до вас, варто негайно звернутися у травмпункт. Там вам допоможуть його витягнути, запропонують відправити кліща на дослідження та проконсультують щодо подальших дій.

Якщо ж поблизу немає травпункту і лікаря, який вам би допоміг, кліща потрібно акуратно викрутити обертальними рухами пінцетом або через марлю. Місце укусу треба продезінфікувати. Водночас у Центрі громадського здоров’я застерігають: кліща треба не тиснути та виривати, не заливати олією або спиртом.

Після видалення кліща треба віднести в лабораторію. Таке дослідження проводять у лабораторії Хмельницького обласного лабораторного центру за адресою: Хмельницький, вулиця Храновського, 12 (неподалік автостанції №5). Жителі інших районів області можуть віднести тварину на перевірку до найближчого територіального підрозділу лабораторного центру.

«Для дослідження кліщ має залишатися живим. Його потрібно обережно видалити, не роздавивши та помістити в ємність, поклавши туди вологу вату чи марлю. Якщо не можливо одразу передати тварину на дослідження, в ємність також покласти кілька листків зелені і таким чином кліщ може залишатися кілька днів», - додає Віталій Овчарук.

Довідково: Хвороба Лайма небезпечне захворювання, при якому насамперед вражається серце, нервова система та опорно-руховий апарат. Якщо вчасно не пройти курс лікування, то хвороба може призвести до серйозних наслідків. Ознаками хвороби є головний біль, підвищення температури тіла, нудота, безсоння, рідше – сонливість, запаморочення, болі в м’язах шиї, спини, кінцівок. Пізніше на тілі можуть з’являтись почервоніння. При відсутності лікування захворювання може призвести до ускладнень з боку вказаних органів.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую