ye-logo.v1.2

Свідоцтво про вакцинацію: як його отримати та кому воно необхідне

Здоров'я 3565
Хоча Міжнародне свідоцтво про вакцинацію дійсне у світі, ЄС запроваджує власний електронний документ
Хоча Міжнародне свідоцтво про вакцинацію дійсне у світі, ЄС запроваджує власний електронний документ. Фото: ілюстративне pexels.com

В Україні, крім паперових документів про щеплення від коронавірусу, запроваджують їх електронну версію.

Пройшовши повний курс вакцинації від коронавірусу, людина може отримати документи, які це підтверджують. Вони можуть знадобитися, наприклад, подорожуючи в інші країни. Таким документом є Міжнародне свідоцтво про вакцинацію, яке помилково ще називають «ковідним сертифікатом» або «паспортом вакцинації» — між ними є певні розбіжності. Тому сайт «Є» спробував з’ясувати, у чому полягають особливості цих документів, як їх отримати та у яких випадках вони можуть знадобитися.

Фактично основним документом, який підтверджує проходження повного курсу вакцинації, є Міжнародне свідоцтво про вакцинацію. Його видають людям, які отримали два щеплення одним з препаратів, схвалених Всесвітньою організацією охорони здоров’я (ВООЗ). Такими є всі вакцини, які використовують в Україні. А саме: шведсько-британська Oxford/AstraZeneca та її аналоги, китайська CoronaVac, американські Pfizer і Moderna. Це свідоцтво дійсне впродовж року.

За інформацією Міністерства охорони здоров’я, такий документ у паперовій формі видають майже всі медзаклади Україні. Для цього людині, яка отримала два щеплення, потрібно звернутися до свого сімейного лікаря. Міжнародне свідоцтво про вакцинацію має бути заповнене англійською або французькою мовами. Додатково його можуть продубльований іншою мовою. Зокрема, українською. Цей документ також повинен містити підпис лікаря та печатку медзакладу.

«Щоб його отримати, людям не потрібно купувати спеціальний жовтий бланк, як це пишуть в Інтернеті. Міжнародне свідоцтво про вакцинацію можна роздрукувати на звичайному папері», — заявив у телеефірі міністр охорони здоров’я Віктор Ляшко.

Коли паперів недостатньо: додаткові вимоги Євросоюзу

За словами Віктора Ляшка, Міжнародне свідоцтво про вакцинацію дійсне в Україні та у світі, адже фактично схвалене ВООЗ. Попри це Європейський Союз запроваджує додаткові правила. Згідно з ними, для вільного переїзду з однієї країни ЄС в іншу, в людини можуть вимагати електронний документ — так званий ковідний сертифікат.

«Тому Україна вже розробила аналогічний електронний сертифікат. Він з’явився у мобільному застосунку «Дія». Цей застосунок 4 серпня пройшов експертизу, яка засвідчила, що він відповідає вимогам Європейського Союзу. Тому невдовзі українці зможуть отримати електронні документи про вакцинацію європейського зразка», — розповів міністр охорони здоров’я України.

Щоб отримати ковідний сертифікат через «Дію» не потрібно звертатися до сімейного лікаря. Натомість варто встановити цей застосунок на свій мобільний телефон і зареєструватися у ньому. Далі відкрийте розділ «Послуги» та оберіть у ньому пункт «COVID-сертифікат», натисніть «Згенерувати сертифікати» та підпишіть згоду на обробку ваших медичних даних. Однак поки що триває бета-тестування цих сертифікатів, на яке вже можна зареєструватися.

Згідно з відповідними постановами уряду, на відміну від Міжнародного свідоцтва про вакцинацію такий ковідний сертифікат буде дійсний лише пів року, а точніше — впродовж 180 днів. У ньому можна розмістити не лише інформацію про отримання щеплення, а й про негативний тест на коронавірус або те, що ви вже перехворіли. До речі, паперову копію створеного в «Дії» сертифікату можна буде отримати у сімейного лікаря. Обидва документи міститимуть QR-код і будуть рівноцінними.

Не лише подорожі, а й освіта: для кого вакцинація стала обов’язковою

Вакцинація від коронавірусу надалі залишається добровільною справою. Попри це відсутність щеплення та документів, які підтверджують його наявність, іноді можуть спричинити певні незручності та проблеми. Найпростішим прикладом є подорожі світом. За інформацією Міністерства закордонних справ, під час в’їзду на територію більшості країн Європи від українця максимум вимагатимуть негативний тест на коронавірус (станом на 13 серпня — авт.). Однак, щоб без проблем потрапити у Фінляндію чи Австрію, потрібно вакцинуватися. Такі вимоги може запроваджувати все більше країн, якщо у нашій різко зростатиме захворюваність на COVID-19.

Розуміти це важливо не лише українцям, які люблять подорожувати, а й вирушають за кордон працювати чи навчатися. Оскільки в різних країнах залежно від ситуації з коронавірусом можуть змінюватися правила в’їзду, перед поїздкою можете скористуватися сайтом Міністерства закордонних справ «Поради подорожуючим від консульської служби України».

Крім того, з 5 серпня почали діяти нові правила перетину українського кордону. Вони стосуються не лише іноземців, а й громадян України. Для вільного повернення додому потрібно мати хоча б одне щеплення від коронавірусу. Повний курс вакцинації має підтверджувати Міжнародне свідоцтво про вакцинацію, а першу ін’єкцію — довідка 0063-О. Обох можна отримати, звернувшись до сімейного лікаря.

Якщо в українця немає цих документів, на пункті пропуску через державний кордон він має пройти тест на коронавірус. А у випадку відсутності негативного результату — встановити мобільний застосунок «Вдома» та піти на самоізоляцію. Найбільш жорсткі умови уряд встановив для невакцинованих громадян, які повернулися з Росії та Індії, тобто країн де поширюється відносно новий штам коронавірусу «Дельта». Такі українці повинні піти на обов’язкову 14-денну самоізоляцію без права її дострокового завершення.

Новації прийняті урядом також торкнулися вчителів. Хоча для них щеплення не стали обов’язком, потрібно, щоб у конкретній школі було вакциновано хоча б 80 відсотків її працівників. Інакше під час можливого посилення карантину учнів переведуть на дистанційне навчання. Тобто у звичайному режимі працюватимуть лише заклади освіти, де є достатня кількість вакцинованих педагогів.

Читайте також: Вакцинація: щеплення Pfizer у Хмельницькому тепер роблять усім охочим

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую