ye-logo.v1.2

Як правильно приймати ліки - пояснення медика

Здоров'я 5171
«Багато препаратів приймають якраз перед їдою» - розповідає Людмила Небесна
«Багато препаратів приймають якраз перед їдою» - розповідає Людмила Небесна . Фото: ілюстративне Kristine Wook / Unsplash

Неправильно прийнятий препарат може бути не просто даремним, але й небезпечним.

Кожному з нас доводиться приймати ліки, але не завжди ми точно знаємо, як це правильно робити. І не завжди вдається запитати про це у лікаря.

«Насамперед запам'ятайте: приймати ліки потрібно лише за рекомендацією лікаря, – застерігає медичний директор подільського медичного центру Людмила Небесна. – У нього й поцікавтеся, як і коли приймати препарат. Також уважно прочитайте анотацію — там зазначено, як приймати ліки та можливі протипокази. Якщо ви вже приймаєте якийсь препарат і вам призначили ще один, обов’язково проконсультуйтеся з лікарем, чи можна їх поєднувати і як саме. Адже препарати взаємодіють між собою: одні можуть підсилювати дію інших або ж звести їхній ефект до нуля. Неправильно прийнятий препарат може бути не просто даремним, але й небезпечним».

Наприклад, якщо під час прийому антидепресантів ви вживаєте консерви, копчену рибу, каву, шоколад, то ліки можуть викликати зворотній ефект або послабити дію препарату. Ну і, мабуть, не потрібно нагадувати, що жодні ліки не поєднуються зі спиртними напоями.

«Переважну більшість ліків запивають чистою негазованою водою кімнатної температури, – пояснює лікар. – Але бувають винятки, коли ліки слід запивати молоком, лужною водою – це завжди вказується в інструкції. Щодо приготування гарячого напою від застуди, то вміст пакетика треба розчинити у 200 грамах гарячої кип'яченої води, але не окропу, оскільки так руйнується вітамін С. Усі інші напої – соки, чай, кава — у поєднанні з лікарськими препаратами можуть бути шкідливими. До прикладу, засоби для зниження кислотності в шлунку, серцеві препарати, сульфаніламіди (бісептол, стрептоцид) не можна запивати жодними соками — вони можуть підвищити кислотність і анулювати дію препарату. Заспокійливі, антидепресанти, оральні контрацептиви, препарати кальцію не можна запивати кавою, чаєм і настоями із звіробоєм, тому що танін і кофеїн можуть не лише нейтралізувати лікувальну дію, але й спровокувати зворотний ефект. Наприклад, заспокійливі пігулки викличуть збудження. Танін, що міститься у чаї, утворює з багатьма речовинами нерозчинні сполуки, що не всмоктуються. А соки навіть можуть перетворити деякі ліки в отруту».

Кожні ліки мають свій час прийому. Отож, якщо їх потрібно приймати до їди, це означає – хвилин за 30-40 до того, як сідатимете за стіл. «Багато препаратів приймають якраз перед їдою, — продовжує Людмила Федорівна. — Так потрібно приймати й те, щодо чого немає точних рекомендацій лікаря чи нічого не сказано у аркуші-вкладці. Це стосується наприклад, препаратів, призначених для відновлення мікрофлори кишківника: лактобактерину, хілак-форте, лінекса. Їх приймають десь за годину до їди. За пів години до їди вживають противиразкові препарати та антациди: маалокс, гастал, алмагель. Такі ліки можна випити і через годину після трапези. А от препарати, покликані поліпшити процес травлення, вживають під час їди. Так само або одразу після їди приймають більшість вітамінів та полівітамінні комплекси, а також ліки для зниження артеріального тиску. Якщо ліки потрібно прийняти після їди, то це робіть тоді, коли від останнього прийому їжі минуло 30-40 хвилин. Після прийому їжі призначають ліки, які розширюють судини мозку, препарати, які містять нікотинову кислоту, а також протизапальні. Прийом натще означає за 20-40 хвилин до сніданку. Так, зокрема, приймають ліки при ішемічній хворобі серця, адже вони повинні подіяти дуже швидко. Окремо хочу сказати про препарати, які подразнюють слизову оболонку шлунку. Це – препарати брому, камфори,тетрациклін, теофілін, сечогінні препарати, аспірин та інші. Їх потрібно приймати після їди, щоправда, краще не після важкого обіду, а невеличкого перекусу, але без жирних та солодких страв. І якщо у інструкції йдеться, що препарат приймають тричі на день, це не означає сніданок-обід-вечерю. Ліки потрібно приймати кожні вісім годин, щоб у крові рівномірно підтримувалася їхня концентрація. Виняток складають препарати, що безпосередньо беруть участь у травленні».

Читайте також: Аутизм у дітей і генетичні мутації: чому міфи про вакцинацію небезпечні

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую