ye-logo.v1.2

Психіка людини має бути пластичною та гармонійною

Здоров'я 4300
Фото: Євгеній Дорофєєв

Восени спостерігається загострення психічних захворювань, і часто навіть здорові люди відчувають погіршення настрою

За останні двадцять років все більше людей відчувають ті чи інші психічні розлади. Цьому сприяє і наш скажений ритм життя. Про те, як не піддатися депресивним настроям і не пропустити перші “дзвіночки” хвороби, розмовляємо з головним лікарем обласного психоневрологічного диспансеру Лілією Брухновою.
- Ліліє Степанівно, в Інтернеті мені трапилися дані, що кожен третій європеєць сьогодні має психічні проблеми. Яка статистика з цього приводу в Україні?
- За дослідженнями Всесвітньої організації охорони здоров'я, кожен третій українець має якісь психічні розлади. Але це не означає, що усі ці люди мають бути на обліку у психіатра. А от консультація психіатра чи психотерапевта їм не завадить. Фахівець допоможе впоратися з проблемами і жити повноцінним життям. У Європі люди звикли з такими проблемами йти до спеціаліста. Ми ж зустрічаємося з подругою чи другом, і за філіжанкою кави викладаємо все, що наболіло. Однак, полегшення часто не відчуваємо.
- Психічні розлади і психічні хвороби – не тотожні поняття?
- Звісно, що ні. Психічні розлади – це відхилення у душевному стані, щось, відмінне від нормального. Наприклад – порушення сну, депресивний стан, відсутність апетиту. І якщо на цьому етапі не звернутися до фахівця, розладів стає більше, стан людини погіршується, і це може призвести до захворювання, коригувати яке значно важче, ніж перші симптоми. Можливо, вистачить бесіди з фахівцем, психокорекції (у нашому диспансері працює психолог) а, можливо, потрібне ще й медикаментозне лікування.
- Кількість людей, які мають відхилення у психічному здоров'ї, останнім часом зростає?
- Так. Адже ми живемо у час інформаційного перевантаження. Люди живуть у постійному стресі. Проблеми економічного, політичного, побутового характеру відображаються на нашому психічному здоров'ї. Адже люди все сприймають дуже близько до серця. Щоб людина добре себе почувала, повинна бути гармонія психіки. А якщо вона у постійному стресі, то не може сприймати оточуючих і адекватно реагувати на життєві ситуації. Це й призводить до того, що зростає кількість людей з пограничною патологією. Це можуть бути депресивні стани, астенізація.
- Що людину має насторожити, при яких симптомах час звертатися до лікаря?
- Коли здорові і душа, і тіло, людина готова працювати, повністю віддавати себе роботі, родині, друзям. Насторожитися потрібно, якщо ви швидко втомлюєтеся, з'являється дратівливість, невмотивовані тривожність, страхи та переживання, без будь-яких підстав посилюється головний біль. Цими сигналами організм волає по допомогу. Й це означає, що слід звернутися до лікаря.
- Але ж ці симптоми можуть свідчити й про інші захворювання?
- Справді. Часто писхічні захворювання маскуються під соматичні. І багато наших пацієнтів звертаються до терапевтів, гастроентерологів, невропатологів. Але лікування, яке призначають ці фахівці, не приносить бажаних результатів. І важливо у такому випадку вчасно потрапити до психіатра. Тобто, лікування має бути комплексним.
- Коли болить горло, спина чи живіт, ми розуміємо, що потрібно здати аналізи, пройти рентгенологічне, ультразвукове обстеження. Діагностика у психіатра – це звичайна розмова?
- Не тільки. При психіатричних розладах та хворобах теж потрібні додаткові обстеження. Це може бути той самий загальний аналіз крові. Можливо, потрібно зробити електроенцелографію, реовазографію, комп'ютерну чи магнітно-резонансну томографію. Тобто, ми також користуємося тими методами діагностики, що й лікарі іншого профілю. У розкритті особистості та уточненні діагнозу допомагає психологічна діагностика.
- Восени психічні захворювання загострюються?
- Так, при деяких захворюваннях спостерігається певна сезонність. Це стосується і депресивних та невротичних станів. У цьому значну роль відіграє фотоперіодичність. Восени зменшується день, не так яскраво, як влітку, світить сонце. Та й кожен з нас налаштовує себе на думку, що не за горами – зима. Разом з тим, ми психологічно налаштовуємося на холод та смуток, який нас чекає у майбутньому. І люди, які мають дуже раниму психічну систему, болючіше реагують на ці зміни.
- Восени і у здорових людей через ці ж причини погіршується настрій. Порадьте, як пережити ці невеселі для нашої психіки дні?
- Насамперед, чітко плануйте свій режим дня. Пам'ятайте, що протягом тижня потрібно не лише працювати, а й відпочивати. Адже у трудоголіків може спостерігатися прихована депресія, яка рано чи пізно проявиться. Тому будьте турботливими до себе та своїх рідних і друзів. Намагайтеся менше дратуватися і не передавайте рідним та оточуючим негативні емоції. Я раджу не боротися зі стресом, який нас може чекати на кожному кроці, а не допускати його у життя. Заряджайтеся позитивними емоціями – від друзів, спілкування з рідними, від релаксації на природі. А от спілкування з людьми, які вам неприємні, зведіть до мінімуму. Важливо правильно відпочивати. Для цього змініть вид діяльності. Тобто, якщо ви – людина інтелектуальної праці (а саме такі люди більше схильні до психічних розладів), у вихідні підіть у спортзал, попрацюйте на дачі чи городі. Якщо виникла якась проблема, негатив, не зациклюйтеся на цьому, не прокручуйте неприємну ситуацію. Просто, зробіть висновки, щоб більше таких помилок не допустити – і все, забудьте, переключіться на щось хороше.
Якщо ж відчуваєте, що маєте якісь негаразди – підіть на консультацію до психіатра чи психотерапевта. І навіть від самої розмови з фахівцем може стати набагато легше.
- Нове вбрання, яскраві фарби, шматочок шоколаду теж можуть підняти настрій?
- Безумовно. Навіть шопінг може допомогти вийти зі стресу. Щоправда, це захоплення має і негативний бік, тому головне – не перегнути палицю. Але якщо обновка принесе вам задоволення, сміливо купуйте. Восени, коли в природі багато сірих тонів, надавайте перевагу яскравим предметам. Щодо шоколаду, то справді доведено, що він містить ендорфін – гормон щастя. Але правильне фізичне навантаження також призводить до того, що в організмі виробляється цей гормон. Тому кожен може знайти свій гормон щастя – хтось у шоколаді, хтось – у тренажерному залі, ще хтось – на дачі. Головне, щоб людина була задоволена.
- Ви радите при проблемах консульватися у психіатра. Але люди часто соромляться йти до цього лікаря. Тим паче, що оточуючі часто таким людям чіпляють ярлики – “дебіл”, “ідіот”. Чи можна прийти до фахівців Вашого закладу анонімно?
- Так, у нас передбачене анонімне спілкування з пацієнтами. Людина може назватися будь-яким іменем, ніхто не вимагає ні прізвища, ні адреси. Навіть у статистичному звіті у нас передбачається така графа, як анонімне лікування. У медичній карточці теж буде те ім'я, яким людина назвалася. Тому не не бійтеся радитися з психіатром.
- Повністю вилікувати психічну хворобу можна?
- Звичайно. Є пацієнти, які повністю одужують, є ті, у яких досягаємо стійких довготривалих ремісій – по декілька десятків років. Але є й такі, котрі потребують особливого підходу, бо у них ремісії нестійкі, а загострення – часті. Все залежить від хвороби та стану людини.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую