Гаряча тема:
- Війна
У Хмельницькому діагностуватимуть причини порушення сну: як це працюватиме

Спочатку пацієнти, якщо у них є скарги на поганий сон, мають звернутися до сімейного лікаря.
З першого лютого у Хмельницькій міській дитячій лікарні стане доступною нова медична послуга – полісомнографія. Це багатокомпонентний тест, який використовують для діагностики порушень сну людини. Завдяки цій процедурі можна одночасно відстежувати роботу мозку, серцевий ритм, дихання, рухи тіла, рівень кисню в крові та інші важливі параметри.
Журналісти сайту «Є ye.ua» поспілкувалися з лікаркою функціональної діагностики Хмельницької міської дитячої лікарні Анастасією Сабадош, щоб дізнатися, кому потрібна ця процедура, як її проводитимуть та як записатися на обстеження.
Що таке полісомнографія
«Полісомнографія – це метод, яким ми досліджуємо сон людини, - розповідає фахівчиня. - В першу чергу, ми виявляємо порушення сну, починаючи від простих причин - погане засинання або часті прокидання вночі, і до складніших, наприклад, порушення або навіть зупинки дихання під час сну».
За словами лікарки, процедура полягає в тому, що на пацієнта одягаються датчики, які одночасно реєструють кілька параметрів: дихання, пульс, серцебиття, сатурацію, інтенсивність храпу тощо.
Як проводиться процедура полісомнографії
Спочатку лікар налаштовує обладнання, в якому пацієнт має провести всю ніч, а вранці його знімають і починають проводити аналіз. В ідеалі потрібно, щоб пацієнт спав понад шість годин, тоді можна повноцінно провести обстеження, а якщо час сну менший, то і якість розшифровки буде нижчою.
«Все відбувається в спеціальній палаті. Обладнання одягають як пояс, на грудну клітку для реєстрації дихання. Також одягають носові канюлі та датчик на рот, які реєструють гучність храпу та потік дихання. Їх закріплюють пластирами на обличчі та шиї. Додатково накладається кілька датчиків на грудну клітку та один – на палець. Якщо пацієнт прокинувся вночі й хоче сходити в туалет, він може встати та це зробити, адже обладнання портативне», - розповідає Анастасія Сабадош.
Загалом, процедура не має обмежень, вона безболісна та безпечна. Її можна проводити як дітям, так і дорослим.
Кому будуть проводити дослідження
За словами лікарки, в першу чергу дослідження проводитимуть маленьким дітям, які перебувають у лікарні на стаціонарі. Також обстеження проводитимуть для дітей з особливими потребами, адже для них це дослідження є дуже важливим. А ще - військовими та внутрішньопереміщеним людям, а потім вже усім охочим.
Що стосується запису на обстеження, то ця процедура призначена не для первинної діагностики. Наприклад, якщо у пацієнта є проблеми зі сном, то не варто починати з полісомнографії, розповідає лікарка, адже це обстеження вищого рівня, і для того, щоб його провести, необхідно пройти додаткові обстеження.
«Первинно пацієнти мають звертатися до сімейного лікаря, якщо у них є скарги на поганий сон, біль під час сну, сильне серцебиття, хропіння (гучне і переривчасте), пітливість тощо. Тільки після цього лікар може скерувати людину до спеціаліста і, при необхідності, призначити полісомнографію, - розповідає фахівчиня. - Основне, що ми хочемо побачити під час дослідження - це чи немає пацієнт порушень або зупинок дихання під час сну. Якщо вони є, це великий ризик розвитку інсультів, інфарктів або навіть летальних випадків».
За словами лікарки, причини порушень дихання можуть бути різними: скривлені носові перетинки, аденоїди, травми обличчя, опіки тощо. Тому варто розуміти, що у кожного пацієнта причина порушень сну індивідуальна.
Вартість процедури
За словами Анастасія Сабадош, наразі для дітей, які перебувають на стаціонарі, процедура проводитиметься безкоштовно. Також безоплатне обстеження проходитимуть і діти з особливими потребами. Щодо дорослих, то в разі електронного направлення на полісомнографію, вартість перекриватиме Національна служба здоров'я України. Якщо цього не відбудеться, то тоді керівництво буде вирішувати, як організувати оплату за процедуру.
Нагадаємо, що медична послуга – полісомнографія, стане доступною в Хмельницькій міській дитячій лікарні з першого лютого. Детальну інформацію можна дізнатися за телефоном: (096) 501 38 74.
До слова, це перший заклад у нашому регіоні, який зможе проводити такі обстеження.
Читайте також: Деменція: які причини виникнення та симптоми, а також методи профілактики
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: