Гаряча тема:
- Війна
Кісти яєчників: види, діагностика та лікування

Кісти яєчників зустрічаються дуже часто, частіше, ніж їх діагностують.
Більшість з них не має симптомів, їх виявляють випадково під час обстеження з іншого приводу. З часом вони зникають самостійно. Але є й небезпечні кісти. Поговоримо про те, чим відрізняються ці види, як їх діагностують та як використовується лапароскопія у гінекології для лікування кіст.
Функціональні кісти яєчників
Кіста — схоже на мішечок утворення зі щільними стінками й вмістом іншої структури. Більшість кіст яєчників утворюються з фолікулів. Під час кожного менструального циклу один з фолікулів досягає максимального діаметра близько 20 мм. Тоді він лопається, з нього виливається фолікулярна рідина та виходить яйцеклітина — це овуляція. Залишок фолікула створює жовте тіло, яке виробляє гормони для вагітності. Якщо вагітність не настає, жовте тіло розсмоктується. Наступного циклу все повторюється.
Іноді навіть у здорових жінок фолікул не лопається, не випускає яйцеклітину та не формує жовте тіло, а продовжує рости. Тепер це не фолікул, а фолікулярна кіста. Фолікулярна кіста може бути досить великою — понад 10 см у діаметрі, але більшість не перевищує 30 см.
Іноді жовте тіло не розсмоктується. У ньому накопичується рідина та розвивається кіста, яка може досягати 7–10 см. Її так і називають — кіста жовтого тіла.
Фолікулярні кісти та кісти жовтого тіла пов'язані із функціями яєчників, тому їх називають функціональними. Вони становлять близько 80% усіх оваріальних, тобто яєчникових кіст. Вони рідко спричиняють симптоми та зазвичай протягом декількох менструальних циклів самостійно зникають. Однак функціональні кісти великого розміру потребують медичного спостереження, оскільки здатні спричинити небезпечні ускладнення.
Інші кісти яєчників
Інші оваріальні кісти не пов'язані з менструальним циклом:
- Дермоїдна — розвивається із зародкових клітин і може містити будь-яку тканину, на яку перетворяться клітини: зуби, волосся, шкіру. Дермоїдні кісти здатні трансформуватися в рак.
- Цистаденома — може розвинутись із залишків функціональної кісти та досягти дуже великого розміру, хоча більшість не перевищує 4–10 см.
- Ендометріома — спричинена ендометріозом, розростанням ендометрію в яєчнику. Усередині її напіврідкий вміст темно-коричневого кольору із продуктів розпаду крові. Ендометріома буває болісною, особливо перед менструацією, а також нерідко призводить до порушення фертильності.
Діагностика оваріальних кіст
Зазвичай кісти яєчників діагностують за допомогою УЗД. Цей метод дає змогу оцінити розмір кісти та її структуру. Його також використовують для спостереження за кістою. Коли результат УЗД потрібне уточнення, вдаються до магніторезонансної томографії (МРТ). Щоб виявити ознаки раку виконують тест на онкомаркери CA-125, HE4 тощо.
Є ще один метод, це діагностична лапароскопія — хірургічне втручання, яке дає змогу роздивитись кісту і, якщо потрібно, відразу видалити її.
Лікування кіст яєчників
У разі схильності до функціональних кіст часто призначають оральні контрацептиви. Вони пригнічують овуляцію і не дають розвиватися новим кістам, але не впливають на наявні.
Здебільшого функціональні кісти та цистаденоми потребують лише регулярного спостереження. На відміну від функціональних кіст, цистаденоми не зникають самостійно, але якщо вони невеликі й не мають симптомів, їх не видаляють. Але коли вони стають занадто великими, спричиняють біль через здавлювання та загрожують розвитком ускладнень, потрібне хірургічне видалення.
Також хірургічному видаленню підлягають усі дермоїдні кісти через здатність переростати в рак. Що стосується ендометріоїдних кіст, то лікувальна тактика залежить від розмірів та симптомів. Варіантами можуть бути динамічний нагляд, медикаментозна протизапальна терапія та хірургічне видалення.
Зазвичай кісти яєчників видаляють лапароскопічним методом через його мінімальну травматичність. Однак для видалення дуже великих кіст, а також кіст з ознаками злоякісності може знадобитися традиційна лапаротомічна операція.
Автор: Кондратюк Оксана В'ячеславівна — акушер-гінеколог.
Медичні центри «Мати та дитина»:
- Київ, вул. Макіївська, 8
- Київ, вул. Юрія Литвинського, 54/15
- Київ, просп. Володимира Івасюка, 8, корп. 4
- Житомир, вул. Велика Бердичівська, 43
- Львів, вул. Замарстинівська, 85а
- Київ, вул. Казимира Малевича, 83
- Київ, вул. Ірпінська 62-Б
ліцензія МОЗ України АГ N.603203 від 14.09.2011 р.
Самолікування може бути шкідливим для вашого здоров'я
Тільки зареєстровані користувачі мають змогу залишати коментарі!
Будь ласка, зареєструйтеcя або виконайте вхід під своїм акаунтом!
Переваги зареєстрованих користувачів
Зареєстровані користувачі користуються перевагами: