ye-logo.v1.2

Глаукома – не вирок

Здоров'я 4453

Щорічно очі двох-трьох з тисячі людей, старших 40 років, вражає глаукома.

І, незважаючи на прогрес у методах лікування, ця хвороба залишається однією з головних причин погіршення зору і неминучої сліпоти.
Загалом, у світі на глаукому хворіють близько сімдесяти мільйонів людей (за останнє десятиліття ця цифра зросла на двадцять мільйонів), і половина з них не знає про свій діагноз. Ще менше – отримують специфічне лікування. Саме тому глаукома займає одне з перших місць серед причин інвалідності. Однак, за статистикою Всесвітньої організації охорони здоров’я, 90 відсоткам тих людей, котрі через глаукому стали інвалідами, хворобі можна було б запобігти. Головне – вчасно встановити діагноз та розпочати лікування. Статистика щодо хворих на глаукому в Україні також невтішна: нині у нас 205 тисяч таких хворих. На Хмельниччині – більше 6 тисяч.   
Чим старша людина, тим вищий ризик
занедужати
Глаукома – підступна хвороба, котра підкрадається непомітно. Так само непомітно вона руйнує зір, щоб потім раптово вибухнути, здавалося б, катастрофою. Ця хвороба була відома ще Гіппократу в V столітті до нашої ери.
Якщо вдатися до медичних визначень, то глаукома – це хронічне прогресуюче захворювання ока, яке насамперед вражає зорові нерви та призводить до їх відмирання. Дуже часто хворий не відчуває жодних симптомів підвищення тиску, але від цього він не стає менш небезпечним. І чим вищий очний тиск, чим довше він тримається на високому рівні, тим більше страждає зоровий нерв та поступово гине. А разом з ним гине і зір. Запущена форма глаукоми може призвести навіть до цілковитої сліпоти.
До сьогодні точно не відомо, чому в людини виникає ця хвороба, але встановлено низку факторів ризику, які підвищують імовірність захворювання. Одним з найголовніших є вік людини понад 40 років: і чим старша людина, тим вищий ризик занедужати. Ось чому так важливо всім людям після сорока контролювати рівень внутрішньоочного тиску. Виміряти його можна в будь-якій поліклініці. І якщо лікар має певні підозри на хворобу, то обов’язково призначить комплексну діагностику глаукоми, що  допоможе своє-
часно встановити діагноз.
Довіряючи лікареві, врятуєте зір
Але, пам’ятайте, глаукома не вирок. Так, повністю вилікувати це захворювання неможливо – воно хронічне. Але при своєчасному та правильному лікуванні розвиток глаукоми можна призупинити і зберегти хороший зір. Нині існують три основні методи лікування глаукоми: медикаментозний, лазерний і хірургічний. І лише офтальмолог на основі багатьох факторів може вибрати найоптимальніший.
Найпоширенішим методом є лікування краплями для очей, котрі знижують внутрішньоочний тиск. Вони його нормалізують, а також живлять сітківку ока та зоровий нерв. У випадку, коли медикаментозного лікування недостатньо, лікар запропонує лазерне чи хірургічне втручання. Щоправда, його вистачає, як правило, лише на кілька років.
Ще одна небезпека цієї хвороби криється в тому, що часто, нормалізувавши внутрішньоочний тиск, пацієнти призупиняють застосування рекомендованих препаратів, змінюють режим лікування без згоди лікаря. А це призводить до ще більшого прогресування глаукоми та прискорення зниження зору. Тож не займайтеся самолікуванням довіряйте лікареві.
У кого може виникнути глаукома?
У будь-якої людини. Але існують основні фактори ризику виникнення захворювання.
* Спадковість. Якщо в родині хтось мав глаукому, варто обо-
в’язково проходити профілактичні обстеження.
* Вік (старше 40 років).
* Наявність супутньої судинної патології (гіпертонічна хвороба, цукровий діабет).
* Тютюнопаління.
* Особливості будови ока.
* Расова приналежність (корінні жителі Австралії, наприклад, ніколи не хворіють на глаукому).
Як проявляється глаукома?
Як правило, на перших стадіях хвороба має безсимптомний перебіг. Нема болю, гострота зору може залишатись тривалий час досить високою. Якщо своєчасно не обстежитися та не призначити лікування, в подальшому з’являються проблеми з полем зору, що призводить до його звуження. Зір знижується, і з часом настає сліпота.
Рекомендації, котрих варто дотримуватися хворим з глаукомою:
•Працюйте стільки, скільки дозволяють вік і загальний стан здоров’я, не напружуйтеся. Уникайте фізичних і нервових перевантажень.
•Якщо ви курець – киньте палити негайно! Нікотин шкідливий для очей.  
•Точно виконуйте призначений режим закапування крапель. Якщо вам належить піти з дому надовго, не забудьте взяти їх з собою. Регулярно відвідуйте лікаря. Навіть при стабілізації внутрішньоочного тиску контрольне обстеження обов’язкове.

Наш консультант Ірина РОЛЯ, лікар-офтальмолог
Хмельницької обласної лікарні.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую