ye-logo.v1.2

Грип та ГРВІ: епідемія відміняється?

Здоров'я 3372

Однак, про профілактику все ж варто подумати

Ще восени медики очікували, що епідемія грипу розпочнеться у січні. Однак, погода внесла свої корективи. Тим паче, що морози змусили школярів піти на вимушені канікули. А це — своєрідний карантин. Та й, як свідчить практика, захворюваність на грип та ГРВІ зростає у лютому — березні. Вже зараз зростає кількість хворих, щоправда, епідпоріг поки що не перевищено.

Грип та ГРВІ: і схожі, і різні

У побуті грипом часто називають будь-яку застуду. Це не зовсім правильно, бо, окрім власне вірусу грипу, схожі симптоми можуть викликати й інші віруси (аденовіруси, риновіруси, респіраторно-синцитіальні віруси тощо). Тому вірусні захворювання дихальної системи об’єднані в групу ГРВІ — гострих респіраторних вірусних інфекцій. Точно встановити, який саме збудник став причиною конкретного випадку хвороби, опираючись лише на дані огляду хворого, неможливо. Визначити збудника і встановити діагноз «грип» можна тільки завдяки лабораторним методам діагностики. Однак, є ознаки, спираючись на які можна запідозрити грип:

*швидкість розвитку. Для грипу характерний різкий початок хвороби, ГРВІ розвивається поступово. Але кожен організм індивідуальний, і тому повільний розвиток хвороби не повинен заспокоювати і стимулювати самолікування.
*різні симптоми. Для грипу менш характерні кашель та нежить, ніж явища, пов'язані з інтоксикацією організму. Дуже часто грип супроводжує пітливість і лихоманка, ломота в м'язах, головний біль, слабкість, нудота і навіть запаморочення. Нерідко при грипі спостерігається почервоніння очей і світлобоязнь. Саме з цих симптомів починається «класичний грип», і тільки потім з'являються кашель і нежить. При ГРВІ ж, навпаки, активно розвиваються такі симптоми, як біль у горлі, кашель і нежить.
*температура. При ГРВІ вона підвищується, максимум, до 38 градусів. «Грипова» температура зростає швидко, буквально за кілька годин, і може сягати 40 градусів.
*етап одужання. Швидше одужання характерне для ГРВІ, після грипу цей процес триваліший.

На грип та ГРВІ хворіють люди навіть з сильним імунітетом, в першу чергу, це пов’язано з мутацією вірусу – щороку організм людини зіштовхується з новими вірусами-мутантами. По-друге – імунітет зберігається близько року. По-третє – на великій швидкості розмноження вірусів, які буквально проломлюють захисні функції організму, якщо на момент зустрічі з вірусом в організмі людини немає достатньої кількості антитіл (імунних білків) проти цього вірусу, для того щоб зупинити інфекцію. Як відомо, грип та ГРВІ передаються повітряно-крапельним шляхом.

А і В грипу
Віруси грипу бувають двох видів – А і В. Кожний з них у своєму складі обов'язково має два спеціальні білки — гемаглютинін (позначається латинською літерою Н) та нейрамінідаза (позначається літерою N). Ці білки мають багато варіантів, яким присвоють номер. Різні комбінації цих білків у вірусах утвроюють щось на зразок його “паспорта”, цю комбінацію прийнято записувати так: А H5N2 (тобто, вірус грипу типу А з п'ятим варіантом гемаглютиніну і другим варіантом нейрамінідази.

Провітрюйте приміщення й дотримуйтеся “кашльового етикету”

Як відомо, грип та ГРВІ не лише вибивають нас з колії звичного життя та ослаблюють імунітет, а й набезпечні ускладненнями. Особливо це стосується грипу. Він може спричинити виникнення вторинних інфекцій і підсилювати перебіг хронічних захворювань з розвитком важких ускладнень. Частіше грип дає ускладнення, перш за все, на серцево-судинну (міокардити) і легеневу системи (бронхіти та запалення легенів). Тому краще все-таки не допустити хвороби, тобто — зайнятися профілактикою. Найкраща профілактика — щеплення. Але його потрібно робити хоча б за два-три тижні до початку підвищення рівня захворюваності, щоб встиг виробитися імунітет. Крім того, варто дотримуватися таких порад:
1. При появі симптомів інфекції залишайтеся вдома і викликайте лікаря.
2. Уникайте контакту з особами, які мають прояви інфекції, не підходьте до хворих ближче, ніж на півтора – два метри.
3. Під час епідемій обмежте відвідини місць великого скупчення людей, часто провітрювайте приміщення.
4. Дотримуйтеся «кашльового етикету» (прикривайте ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою серветкою, яку зразу ж після використання потрібно викинути).
5. Щодві-три години мийте руки з милом протягом 20 секунд, не торкайтеся очей, носа або рота немитими руками, уникайте обіймів, поцілунків і рукостискань.
6. Для зниження температури не приймайте аспірин, тим паче — не давайте його дітям.
7. Вологе прибирання приміщень робіть двічі на день.
8. Перед виходом надвір змащуйте слизову оболонку носа оксоліновою маззю.
9. Для запобігання розповсюдження інфекції по можливості захистіть хворого контактів з оточуючими. Для того, щоб зменшити виділення вірусів при чиханні, можна використовувати маску, одягаючи її на хворого. Для того, щоб маска виконувала свою захисну функцію, необхідно, щоб вона закривала і рот, і ніс. Тільки в цьому випадку вона буде затримувати крапельки рідини, що вилітають при чиханні, розмові і кашлі. Всупереч поширеній думці, маска, надіта на здорову людину, не виконує роль фільтра, що затримує віруси (для цього вона недостатньо герметична), а запобігає випадковому контакту рук людини з ротом і носом, знижуючи ризик контактного шляху передачі інфекції.

Консультант — головний лікар обласного центру здоров'я Людмила НЕБЕСНА.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую