ye-logo.v1.2

Горобина звичайна - це справжній комплекс полівітамінів

Здоров'я 12026

З лікувальною метою використовують плоди й листя горобини. Збирають достиглі плоди, зриваючи їх із плодоніжок, в серпні. Стиглі плоди сушать, попередньо прив'яливши, в сушарках та в гарячій печі на деках і решетах (розстилають тонким шаром і часто перемішують).

Горобина звичайна містить незначну кількість дубильних речовин, цукри, сорбозу, органічні кислоти (яблучну, лимонну, винну, сорбонову та парасорбонову), смолисті речовини, каротин, аскорбінову кислоту, вітамін Р, мінеральні солі, ензими, пектини. Плоди горобини — це полівітамінна сировина. Дія її діуретична, жовчогінна, кровоспинна та в'яжуча. Препарати плодів горобини збільшують сечовиділення, діють в'яжуче на слизову оболонку тонкої кишки й нормалізують її діяльність, посилюють жовчовиділення. Біологічно активні речовини горобини діють протизапально на слизові оболонки шлунка й кишок, а також нейтралізують токсичні речовини. Треба зважати, що недозрілі плоди діють токсично на організм людини, бо парасорбінова кислота викликає нудоту та блювання, запальні зміни слизової оболонки шлунка, проноси та подразнення епітелію ниркових канальців. Із достиганням ягід, їх висушуванням або під час кип'ятіння ця кислота втрачає активність. Настій, відвар та сік із плодів горобини використовують в основному як сечогінний засіб при хворобах нирок, а також для лікування сечокам'яної хвороби та тромбофлебіту. Досить ефективне лікування препаратами горобини розладів травлення, гепатиту та гепатохолециститу, порушеного жовчовиділення. Особливо ефективні ці препарати при старечій атонії товстої й тонкої кишок. У народній медицині відвар і настій плодів застосовують при авітамінозах, дизентерії, закрепі, сечокам'яній й жовчнокам'яній хворобах, ревматизмі й геморої. У науковій медицині плоди горобини рекомендують як профілактичний і лікувальний засіб при гіпо- і авітамінозах. Ці плоди входять до складу вітамінних зборів. Сучасна фармакологія рекомендує горобину, як кровоспинний, полівітамінний, сечогінний та протизапальний засіб. Горобина активно виділяє фітонциди. Тому на зиму овочі перекладають січкою із листя горобини, щоб вони зберігалися до весни. Споживають також горобину квашену, залиту медом, сушену. Горобину використовують для виведення бородавок: свіжу ягоду прив'язують до бородавки, й та за декілька днів щезне. Чудово поєднується горобина із шипшиною (в напої). Щоб виготовити горобиновий напій, потрібно 1 ст. л. плодів заварити в склянці окропу, настояти протягом 4 годин. Вживати по півсклянки двічі-тричі на день.

* Як сечогінний засіб застосовують відвар: 1 ст. л. плодів горобини заварити в склянці окропу, настояти, процідити (пити по 1 ст. л. 3-4 рази на день). Або настій суміші (по 1/2 ст. л. ягід горобини й шипшини) на 2 склянках води (по чверті склянки двічі-тричі на день).
* При нирковокам'яній та жовчнокам'яній хворобах вживають настій листя горобини (30 г горобини заварити у 3 склянках води). Випити за день у три прийоми. Цей настій вважають корисним і при хворобах печінки.
* При сольовому діатезі, хронічному некалькульозному холециститі вживають розтерті на порошок висушені плоди. 1 ст. л. цього порошку розвести у 0,5 склянки води. Пити тричі на день по 30 мл після їжі.
* Свіжа горобина припиняє пронос. Доза разового вживання — до 50 плодів.
* Для поповнення вітамінів в організмі можна приготувати кисіль горобиновий. Для цього потрібно взяти 2 ст. л. горобинового соку, 1 ст. л. цукру, 2 склянки води та 1 ст. л. картопляного крохмалю. В горобиновий сік всипати цукор і додати воду, довести до кипіння й поступово влити розчинений у холодній воді крохмаль. Треба перемішати й довести до кипіння.
* Взимку в нагоді стане варення з горобини. 1 кг плодів горобини, 1,5 кг цукру, 2 склянки води. Чисті плоди залити холодним цукровим сиропом. Через день сироп злити, прокип'ятити й охолодити. Знову залити ним плоди, витримати до наступного дня й варити варення до готовності на слабкому вогні.
• Чудово втамує спрагу спекотнього дня квас горобиновий. 1 кг плодів горобини, 2 склянки цукру, 4 л води, 10 г дріжджів. Відібрані та бланшовані плоди горобини розім'яти, залити водою й варити 10 хвилин. Сік процідити, додати до нього цукор, охолодити. Долити в нього розведені дріжджі, добре перемішати, розлити в пляшки, закрити корками й поставити на три дні в прохолодне місце.
 

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую