FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Липня, 2024

Гора сміття стане зеленим пагорбом: у Хмельницькому уклали угоду із переможцем тендеру на рекультивацію полігону

30 липня на полігон твердих побутових відходів у Хмельницькому навідались із робочим візитом . Фото: автора

Розповідаємо, як будуть втілювати проєкт і як він працюватиме.

У Хмельницькому втілюватимуть проєкт з рекультивації місцевого сміттєзвалища. Генпідрядником став консорціум компаній з Греції та Азербайджану MESOGEOS S.A-Hayat Group LLC.

Сьогодні, 30 липня, «Спецкомунтранс» підписав договір про співпрацю з представниками компаній. Про це сайту «Є» розповів заступник міського голови Хмельницького Микола Ваврищук.

«Під час проведення тендеру за перемогу змагалися два консорціуми. Сьогодні вже маємо визначених підрядників. Насправді це було одним із найбільших викликів, тому що через повномасштабне вторгнення нам довелося фактично зупиняти тендер. Перші роки війни ЄБРР взагалі заморозив свою роботу в Україні і нам доводилося переконувати його представників у Лондоні в тому, що ми потребуємо реалізації цього проєкту», - зазначив Микола Ваврищук.

30 липня у Хмельницькому підписали угоду з компаніями-переможцями тендеру на рекультивацію полігону. Фото: автора

Хмельницькому полігону твердих побутових відходів більше ніж 60 років. За цей час тут накопичилось близько 5 мільйонів тонн сміття, каже керівник офісу «Розумне Довкілля» Іван Підопригора. Цей проєкт передбачає їх повну рекультивацію.

«Завдання полягає у тому, щоб «захоронити» сміття, герметично покрити його спеціальною мембраною. Ця гора вирівнюється до укосів. Потім зверху вкладається шар землі і висаджуються багаторічні зелені рослини. Фактично ця гора сміття перетворюється на зелену гору. Тобто відходи не матимуть такого впливу на довкілля, який вони мають зараз. Інше завдання у межах проєкту – будівництво санітарних карт для складування нових відходів», - пояснює Іван Підопригора.

Хмельницьке сміттєзвалище зявилось у 1956 році. Такий вигляд має зараз. Фото: автора

З чого почнуть роботи

За словами керівника офісу «Розумне довкілля» Івана Підопригори, підрядник візьметься за виконання робіт відразу після підписання договору. Розпочнуть із проєкту реконструкції сміттєзвалища. Зокрема, з влаштування нових місць для зберігання відходів (далі – карта) відповідно до європейських стандартів. Їхня загальна площа складатиме 5 гектарів.

«З'явиться дві нові карти для складування відходів. Що це означає? Викопується яма і вкладається спеціальним матеріалом для того, щоб унеможливити потрапляння в ґрунти води і фільтрату. Потім рівномірно розташовується шар відходів, пересипається землею, або органічними стабілізованими відходами, як буде у нашому випадку. І так шарами», - розповідає керівник офісу «Розумне довкілля».

За його словами, площа старого полігону ТПВ, яка нині займає 8,9 гектара, не зміниться. Радше зменшиться його висота. Адже нахил звалища має складати до 18 градусів.

Відходи, які зніматимуть зверху, помістять у нові карти.

«Як тільки розбудова нових карт завершиться, нове сміття вже можна буде возити туди. І тоді й власне почнуть рекультивацію старої ділянки», - каже Іван Підопригора.

Карта проєкту. Фото: автора

«Це буде єдина система»

Рекультивацію полігону мають виконати протягом трьох років. Нині на хмельницькому сміттєзвалищі проводять роботи з відводу зібраного у фільтраційних ставках концентрату з відходів. Паралельно триває процес будівництва станції з очистки фільтрату.

«Ми будуємо нові резервуари, куди цей фільтрат буде потрапляти, потім він буде очищуватись на нових станціях з очистки фільтрату. Проєкт з рекультивації старого полігону передбачає водовідведення як зі старих, так і з нових карт. Потім це буде така загальна замкнута система, яка дозволить збирати дощові води і фільтрат зі всієї території полігону й доставляти їх на станцію з очистки фільтрату, - зауважує Іван Підопригора.

Також, додає посадовець, коли запрацює сміттєпереробний комплекс, то спочатку відходи будуть передаватись туди. Частина з них відсортовуватиметься й продаватиметься. А частина, яка вже буде меншою, подаватиметься на нові карти.

Щодо проєкту будівництва сміттєпереробного комплексу, то за словами Миколи Ваврищука, генпідрядника, який виконуватиме роботи, мають обрати цієї осені.

Рекультивацію полігону мають виконати протягом трьох років. Фото: автора

Про фінансування і вартість проєкту

Вартість контракту складає 12,5 мільйонів євро, майже 5,5 мільйона з яких – грантові.

«Ті роботи, які ми розпочинаємо, – це за грантові кошти. Грант на упорядкування сміттєзвалища ми маємо від Європейського Союзу. Безпосередньо від Європейської програми добросусідства у розмірі 5 мільйонів 400 тисяч євро. Це доволі добротний грант. Один і з найбільших, які нам вдалось залучати. І навіть в умовах війни. Довга насправді процедура спільно з нашими партнерами, величезна кількість тендерів і дотендерних процедур. Ця вся довга дорога нарешті завершилась і сьогодні «Спецкомунтранс» підписав договір з генпідрядником», - зазначив міський голова Хмельницького Олександр Симчишин.

Також, за словами Миколи Ваврищука, на фінансування цього проєкту передбаченні кредитні кошти від Європейського банку реконструкції й розвитку.

Крім того, відповідно до контракту, 3 мільйони гривень на будівництво станції з очистки фільтрату, рекультивації полігону і будівництва сміттєпереробного комплексу також має бути виділено з міського бюджету. На частину коштів місто вже закупило техніку та необхідне устаткування для вдосконалення системи управління відходами, резюмував керівник офісу «Розумне довкілля» Іван Підопригора.

Частину коштів, передбачених у контракті, Хмельницька міськрада спрямувала на закупівлю спецтехніки. Фото: автора

 

Читайте також: Харківський університет, який переїхав у Кам'янець-Подільський, відремонтує гуртожиток за майже п'ять мільйонів гривень