FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Квітня, 2024

Подорожчання тепла найгостріше відчують в обласному центрі

Планується, що в Хмельницькому плата за теплопостачання та гарячу воду можуть зрости на 50 відсотків. А от у Дунаївцях всього на десять

Щоправда, сьогодні ніхто вам не назве точно тарифу на тепло та гарячу воду. Адже пропозиції  міс- цевих теплокомунальних підпри- ємств щодо нових тарифів  зараз розглядає Національна комісія регулювання електроенергетики.
З серпня цього року тарифи на газ для населення зросли на 50 відсотків.  Так само став дорожчим газ і для підприємств «Теплокомуненерго», які надають населенню послуги з опалення та гарячого во- допостачання. «Можна виділити дві найбільші складові, які впливають на ціну теплопостачання та гарячої води, – пояснює начальник обласного управління житлово-комунального господарства Петро Махнюк. – Це, насамперед, – вар- тість газу, а також зростання міні- мальної заробітної плати. Крім то- го, теплокомунальним підприємствам потрібні гроші на розвиток. Адже більшість наших мереж родом з вісімдесятих і навіть сімде- сятих років, і вони виходять з ладу».  Та й нині діючі тарифи (при попередній ціні на газ)  не покривали усіх затрат. Приміром, у Хмельницькому вони складають майже 73 відсотки від собівартості, у Старокостянтинові на 95, Нетішині – 76, в Ізяславському ра- йоні на 80 відсотків. Тому й підвищення  тарифів буде неоднаковим для міст та селищ області.  Наприклад, зазначає Петро Микола- йович, мешканцям обласного центру доведеться платити за тепло і гарячу воду десь на 50 відсотків більше, у Шепетівці – на 30, у Дунаївцях – на 10. Але це лише попе- редні розрахунки.
Однак, є міста, які не переймаються тарифами на тепло. Мова про тих, хто обладнав індивідуальне опалення. Повністю на нього перейшли у Городку та Деражні. За цими ж  правилами обігрівають свої приміщення власники приватних будинків. Як розповідають в товаристві «Хмельницькгаз», 70 відсотків подолян, які опалюють свої будинки газом, належать до так званої другої категорії споживачів (ті, які  за рік споживають не більше 6 тисяч кубічних метрів). Це – будинки  площею більше 50 квадратних метрів, три-, чотири-кімнатні квартири. Такі споживачі з серпня  вже сплачують за газ по гривні і 9 копійок (якщо є лічильник) і гривні 21 копійки — якщо його немає.  
До першої категорії (72,54 копій- ки за кубометр при наявності лі- чильника та 79,80 – без нього) на- лежать ті, хто використовує газ лише  для приготування їжі, а та- кож для обігріву  невеликих приміщень (одно-, двокімнатних квар- тир та будинків площею до 50 квадратних метрів). Щоправда, до цієї категорії можуть потрапити власники більших будинків та квартир. Встановлення пластикових вікон, сучасного газового обладнання, утеплення стін дають можливість економити газ і платити за нього за найнижчим тарифом.
Уряд запевняє, що підвищення тарифів не зачепить тих, хто має невеликі статки. Їх мають захистити субсидії.  Причому,  оформити державні дотації досить просто. Однак, слід пам'ятати, що субсидію дають на житлову площу у розрахунку 21 квадратний метр на кожного мешканця та плюс 10,5 квадратного метра на сім'ю.  Якщо це одинока пенсіонерка  – вона отримає субсидію лише на 31,5 квадратних метра. Якщо ж бабуся живе у будинку площею, приміром, 60 чи 80  квадратних метрів, то за зайву площу доведеться платити сповна. Субсидію дають лише власнику  приміщення і лише за місцем реєстрації.  Не дадуть субсидії і тій родині,  де живе працездатна людина, яка не працює. Щоправда, цей пункт має  виняток: реєстрація в центрі зайнятості, догляд за дитиною до трьох чи шести років, догляд за інвалідом чи  особою, старшою вісімдесяти років. Причиною відмови у наданні субсидії може бути наявність  інших житлових приміщень, купівля нової квартири, володіння двома автівками. Але й ці правила можуть  мати винятки. За результатом акта обстеження матеріально-побутових умов спеціальна комісія може дати дозвіл на призначення субсидії навіть тим, хто, за правилами, на неї не має права.