FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Квітня, 2024

Скалат – три скали, чотири вежі

Храм відбудували років десять тому на місці висадженого у повітря в 1963 році старого костьолу.. Фото: автора.

Газета "Є Поділля" постійно розповідає про цікаві історичні туристичні об’єкти на території Хмельниччини. Але, буквально на межі з нашою областю є чимало надзвичайно цікавих місць, які варто відвідати.

 Продовжуємо серію публікацій, в яких зробимо невеличку подорож вздовж прикордонних до Хмельницької області земель.
Буквально за 25 кілометрів на захід від Волочиська (можна їхати Тернопільською трасою з поворотом у селі Кам’янка, чи напряму – через Качанівку), розташоване маленьке мальовниче місто Скалат. Нині Скалат не є навіть районним центром, але для туристів та поціновувачів історії та старовини є надзвичайно цікавим.
Назва міста походить від трьох скель, біля підніжжя яких лежить населений пункт. Вже на під'їзді, здалеку, видніються чотири ошатні вежі Скалатського замку, які й потрібно вибрати за орієнтир, аби дістатися центра міста та по- бачити найцікавіше.
Замок у Скалаті розташований у заплаві річки з доволі неблагозвучною назвою – Гнила. Побудовано його у 1630 році польським мечником Віхровським у формі неправильного чотирикутника, на рогах якого стояли (і нині стоять) п'ятикутні в плані вежі. На той час замок охороняв під‘їзди до міста, його стіни сягали 6-метрової висоти та двометрової товщини. За свою історію, замок пережив багато руйнацій та відбудов. Вперше постраждав під час козацьких воєн, коли у 1648 та 1651 роках озброєні загони селянсько-козацького війська захопили і зруйнували фортецю. Під час воєн з турками (1672р.) теж був сильно зруйнований. Наприкінці XVII століття новий власник замку Ян Фірлей перебудував його та використовував як своє житло. На замковому дворі виріс палац, у північно-східній фортечній стіні – кам'яна в'їзна брама, оновили старі вежі. В кінці ХІХ століття на кошти нового власника, графа Ростовського, відомий архітектор Талевський відреставрував башти замку в неоготичному стилі. Проте Перша та Друга світові війни зробили свою справу – палац був зруйнований, а згодом взагалі розібраний. Одночасно руйнувався й замок. Лише у 1960-х роках була проведена консервація будівель. На початку 2000-х років розпочалась реставрація замку – покрили дахи на вежах, розчистили територію, зайнялися відновленням мурів. Таким чином, на сьогодні замок у Скалаті стає справжньою окрасою міста, яку можна та варто побачити.
Поруч з замком мальовничо височить білосніжний костьол. Цей храм відбудували років десять тому на місці висадженого у повітря в 1963 році старого костьолу. Кажуть, зробили це напередодні візиту в край генсека Микити Хрущова, який був ярим богоборцем.
Варто також прогулятися центральними вулицями міста – побачити старі будинки, завітати в одну із місцевих кав’ярень. Якщо залишиться час – можна з'їздити в сусіднє старовинне село Старий Скалат, де крім давнього костьолу та церкви, зберігся парафіяльний будинок ХІХ століття, де нині діє музей-садиба Леся Курбаса. Справа в тому, що саме в цьому селі споконвіку жила родина відомого театрального діяча, поховані його дід та батько.
От таке воно, невеличке місто на Тернопільщині. На жаль, про Скалат дещо "забули" наші туристичні фірми, але відвідати його можна й самотужки. Доби- ратись не складно – є автобуси з Волочиська та Підволочиська (до них на електричці з нашого обласного центру годину їхати), один рейс з Хмельницького (9.50) та Ка-м'янця-Подільського. Для відпочиваючих на курорті Сатанів є зручний автобус (Городок-Львів о 8.50), яким їхати буквально 45 хвилин – потім спокійно гуляєте містом, а пообіді – назад.