FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Квітня, 2024

20 березня: історія, події та факти

Цього дня 1916 року Альберт Ейнштейн опублікував працю «Основи загальної теорії відносності», яку називають однією з найвизначніших теоретичних побудов за історію фізики. Фото: zeexa.sblog.cz

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

З 1971 року 20 березня в світі святкують День Землі. Він з'явився з ініціативи ООН, при цьому подібних свят навесні одразу два – одне відзначають у День весняного рівнодення, а друге – 22 квітня. Перше присвячене гуманістичній спрямованості, а друге – екологічній.

Символізм Дня Землі полягає в тому, що саме в день весняного рівнодення, коли змінюється біологічний ритм планети і вона переходить на новий виток розвитку. Пробуджується і оновлюється природа. Тож, цей день покликаний для усвідомлення того, що наша планета – це спільний дім, в якому всі живуть в співзалежності один з одним, і про який потрібно дбати.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1833 - вийшло друком перше повне видання роману у віршах Олександра Пушкіна "Євгеній Онєгін"
  • 1899 - Марта Плейс стала першою жінкою, страченою на електричному стільці за вбивство своєї прийомної дочки.
  • 1902 - американець Натан Стаблфілд продемонстрував прототип мобільного телефону, перебуваючи зі своїм винаходом на пароплаві, що плив по Потомаку.
  • 1916 - Альберт Ейнштейн опублікував працю «Основи загальної теорії відносності». На думку багатьох вчених ця теорія є найвизначнішою і найкрасивішою теоретичною побудовою за всю історію фізики.
  • 1917 - історик Михайло Грушевський обраний головою Центральної Ради.

Цього дня народилися

  • 1632 - народився Іван Мазепа, визначний український політичний, державний і громадський діяч, меценат, поет. Гетьман Війська Запорозького обох берегів Дніпра у 1687-1709 роках.
  • 1828 - народився Генрік Ібсен, норвезький драматург ("Пер Гюнт", "Ляльковий дім", "Ворог народу"), один з творців норвезького театру.
  • 1986 - народилася Леді Гага (Стефані Джерманотта), скандальна американська поп-співачка, італійського походження.

Цей день в історії Хмельниччини

20 березня у 1849 році до Кам’янця-Подільського прибув прозаїк, журналіст, історик - Віктор Аскоченський. Його призначили головою совісного суду Подільської губернії. Раніше він працював у Житомирі радником Волинського губернського правління. У щоденнику Віктор Іпатійович занотував: «І ось я тепер у Кам’янці. Але мало ще в мене вражень, хоч від дум голова ломиться. Я бачив місто і подивувався сміливій і гордо-неправильній його архітектурі». Та вже через півроку Віктор Іпатійович через гострі конфлікти з чиновницьким середовищем змушений вийти у відставку в чині титулярного радника і зайнятися тільки літературною діяльністю — спочатку в Києві, а від 1857 року — в Петербурзі.

У 1905 році 20 березня в Ярмолинцях поліція заарештувала 6 чоловік і кинула до проскурівської в’язниці. Чоловіки були селянами. В березні 1905 року селяни Ярмолинець і навколишніх сіл, зібравшись на схід, заявили, що не вийдуть на роботу, поки не підвищать розцінок за працю у панських економіях: по 50 копійок на день чоловікові, 40 копійок - жінці і 25 копійок - підліткові. Управителі на це не погодились і набрали робочих з інших сіл, це викликало хвилю нових заворушень. І попри те що селян кидали до в’язниць заворушення не припинялись і 24 березня управитель з Ярмолинець телеграфував проскурівському справникові: «Безвихідний стан продовжується, до згоди прийти неможливо. Найнятих на стороні селяни силою випроваджують, погрожуючи вбити».

Протипоміщицькі виступи охоплювали дедалі більше сіл. Без козаків, поліції місцева влада не могла вже впоратися з селянами. Козацькі ескадрони направлялись туди, де виникали заворушення. У квітні майже в кожному селі перебували війська. Аж чотири ескадрони Білгородського полку було розташовано в Ярмолинцях та навколишніх селах.

В сучасній історії цей день запам’ятався сумною подією. 20 березня 2016 року поблизу Авдіївки, трагічно загинув наш земляк 27-річний Олександр Павенський. Загинув в промзоні міста підірвавшись на військовому автомобілі «ЗІЛ» на протитанковому фугасі. Він був уродженцем с. Завалійки, Волочиського району, Хмельницької області.