FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Квітня, 2024

9 травня: історія, події та факти

9 травня Україна відзначає як День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Фото: ілюстративне з архіву

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Дев'ятого травня в Україні відзначають День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. 

Сьогодні, як і в День пам’яті та примирення, вшановують кожного, хто боровся з нацизмом, а також усіх жертв війни, що стала найбільш кривавою в історії людства. У ці дні люди несуть квіти до меморіалів, згадуючи не просто історії військових дій, але історії конкретних людей, життя яких зруйнувала війна.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

  • 1950 - створено Європейське об'єднання вугілля і сталі - перше європейське співтовариство, що було провісником Євросоюзу.
  • 1960 - у США надійшли в продаж перші у світі протизаплідні пігулки
  • 1974 – у Празі відкрито першу лінію метрополітену — він зєднав 9 станцій на відстані 6,6 кілометрів.

Цього дня народилися

  • 1837 — народився Адам Опель, німецький підприємець, засновник автомобілебудівної компанії Adam Opel GmbH (1898).
  • 1860 — народився Джеймс Баррі, шотландський драматург, письменник ("Пітер Пен").
  • 1874 — народився Говард Картер, англійський археолог-єгиптолог, першовідкривач гробниці Тутанхамона (1922).

Цей день в історії Хмельниччини

9 травня 1918 року міська дума Кам’янця-Подільського висловила своє ставлення до нової влади гетьмана Павла Скоропадського. За пропозицією української фракції та соціалістичного блоку, до якої увійшли російські та єврейські соціалістичні партії, була прийнята резолюція, у якій містився протест проти приходу до влади гетьмана. Таку ж позицію зайняли й представники єврейських соціалістичних кіл та російські радикали. Дещо лояльніше була налаштована польська громада. Це пояснюється тим, що серед поляків Правобережжя соціалістичні ідеї не були популярні, а Римо-Католицька Церква і польські поміщики підтримали прихід до влади гетьмана.

9 травня Україна відзначає як День перемоги над нацизмом у Другій світовій війні. Цього дня зазвичай відбувалися різноманітні урочистості, відкривали меморіали та проводились паради. Тому не дивно що саме таких подій в історії краю 9 травня багато. Коротко про хронологію цих подій:

У 1947 році у Кам’янці-Подільському відкрито пам’ятник танкістам 4-ої танкової армії генерал-лейтенанта Дмитра Лелюшенка та танкістам 10-го гвардійського Уральського добровольчого танкового корпусу генерал-майора Євтихія Бєлова.

У 1983 році в Хмельницькому на перехресті Старокостянтинівського шосе та проспекту Миру відкрито Меморіал Вічної Слави. На цьому місці наприкінці березня 1944 року точилися бої за Проскурів. В братських могилах області поховано 45 тисяч воїнів, які полягли в боях за її визволення. Меморіальний комплекс складається з трьох солдатів та партизана. Вони високо підняли гвинтівки і автомати, салютуючи Дню перемоги. Позаду фігур бійців – тридцятиметровий обеліск, попереду – чаша вічного вогню.

Цього дня у 1992 році на території Кам’янець-Подільського вищого військово-інженерного командного училища відкрито меморіал у пам’ять випускників училища, які загинули в Афганістані.

В 1995 році на перехресті вулиць Козацька та Соборності у Славуті відкрито меморіал. Його звели на честь загиблих в боях на фронтах і у ворожому тилу 718 жителів міста Славути.

У 2005 році в Кам’янці-Подільському в сквері Танкістів урочисто відкрито меморіальний комплекс кам’янчанам, які загинули в роки Другої світової війни.