FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Квітня, 2024

"Першокрига" – час виходити за щупаками та окунями

Фото: Дмитро Скрипник

Для любителів зимової риболовлі настала довгоочікувана пора. Щойно озера, ставки та річки вкрилися тонкою кригою, на них одразу ж з’явилися лунки.

 Основна принада зимової риболовлі – по льоду можна дістатися до будь-якого місця на водоймі. Але взимку рибалці треба бути особливо уважним і мати добре екіпірування. Кореспонденти «Сімейної газети» дізнавався, яке саме.
Взимку риба найкраще клює на опаришів та мотиля
Спочатку я мужньо збиралася подолати шлях у кілька кілометрів до рибалок, силуети яких виднілися з берега. Та на заваді стала чималенька тріщина у кризі, з якої підступала вода. Тож ризикувати не стала й чекати на рибалок довелося на березі. Незабаром до мене підійшов Михайло Станчак – він виловив майже 1,5 кг окунів. Каже, що клювання було вкрай поганим через високий атмосферний тиск, який впливає на рибу. Зимовою риболовлею чоловік займається вже понад 15 років, перейняв захоплення від батька. «Цей вид риболовлі дуже сильно відрізняється від лову влітку, – запевняє пан Михайло. – Інші снасті, одяг, та й, звісно, погода. Мороз, вітер і сніг, проте ніяких комарів. У вкриту льодом воду вудку не закинеш. Доводиться на зимову риболовлю брати спеціальний інструмент – бур, і бурити в льоду дірки – лунки. У лунку, з якої обережно слід вибрати шумівкою всі кристалики льоду, опускається волосінь із гачком-блешнею, на який насаджений дрібний черв’ячок – мотиль, кольоровий бісер або різнокольорові клаптики від повітряної кульки. Поплавка теж немає. Замість нього – «кивок» із пружинки або гумової трубочки на кінці коротенької зимової вудки. Вудка залишається нерухомою або злегка сіпається, змушуючи принаду «танцювати» на воді. Залучена риба кидається на приманку... і опиняється на льоду. До речі, із зимовою вудкою краще відчувається покльовування – у неї практично немає вудилища, тож посмикування риби відчувається рукою. Найкраще щупаки та окуні клюють на опаришів, мотиля, за першої криги дехто ловить на калину. Найбільший мій улов становив 78 кг щупаків за день, яких я впіймав на одну блешню. Це було 10 років тому, риба була велика, тепер такої у наших водоймах немає».
Перш за все – теплий одяг і взуття
Для зимової риболовлі є своє спорядження, яке можна придбати у спеціалізованих магазинах. «Якщо ви плануєте зайнятися зимовою риболовлею, то передусім вам знадобиться спеціальне взуття, яке з усіх боків має надувну повітряну подушку, – каже рибалка. – Воно чудово захищає від холоду. Такі черевики взимку взувають пілоти гелікоптерів. Одяг також має бути вироблений зі спеціальних матеріалів, які добре утримують тепло та не пропускають воду.
Нині у виробництві зимового одягу для рибалок все більше використовують синтетичні матеріали. Вони легкі, стійкі до води, служать десятки років. Варто купити і термобілизну, бо в ній легко рухатися. Проте попри теплий одяг, по-справжньому зігрітись у мороз на льоду допоможе велика кількість гарячого чаю та жирний курячий бульйон. Але в жодному разі не спиртне – взимку на кризі воно так само згубне, як влітку на воді».
Куди «нагострити лижі»?
За словами пана Михайла, взимку місць, куди варто відправитися за «хвостатими трофеями», досить багато. Це і невеличкі озерця, і ставки, і кар’єри, і великі річки. «Один мій знайомий, фанатичний рибалка Андрій, примудрився наловити щупаків у невеличкій річечці, яку я швидше б назвав канавою, – ділиться чоловік. – Якщо ж вам хочеться впіймати екземпляр, яким можна похвалитися, широко розставивши руки, то краще «нагострити лижі» у бік великої водойми. Там умови зимівлі для судаків, щупаків, карасів та окунів набагато сприятливіші».
Перед виходом на кригу, необхідно перевірити її товщину
Коли я запитала в рибалки, чи не страшно йому ходити по такій тонкій кризі, він відповів, що за 15 років вже навчився відчувати кригу ногами. До того ж чоловік запевняє, що про її товщину можна судити за кольором. До прикладу, якщо лід блакитний – він дуже міцний. Якщо має білий колір –дещо менші властивості на міцність, а якщо сірий – лід вкрай небезпечний (в ньому є вода). «В жодному разі не можна стрибати на кризі та робити різкі рухи, – застерігає пан Михайло. – Якщо ви вже стали на кригу, слід уникати місць, де вона особливо небезпечна. До прикладу, тих, з-під яких видно рослинність чи кущі. Ополонки для риболовлі не можна прорубувати ближче, ніж за 5-6 м одна від одної. Крім того, із собою в рибалки обов’язково має бути довга мотузка на випадок, якщо раптом доведеться когось рятувати. Ще одна порада – коли не клює, не сидіть. Рибу потрібно шукати, тож відправляйтеся пробивати лунку в іншому місці».