FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Квітня, 2024

14 січня — три праздники в гості

А що другий праздник - Святого Василя. Фото: stvizhivka.org.ua

Через розбіжність у Григоріанському та Юліанському календарях — святкуємо вдвічі більше

Сьогодні, у понеділок 14 січня хмельничани, та вся Україна, святкують кілька свят. По- перше, святого Василя, по-друге, свято Обрізання Господнього і звичайно — перший день Нового року за старим стилем.
У день свята Василія Великого, архиєпископа Кесарії Кападокійської, що в Малій Азії, традиційно засівали оселю збіжжям, адже вважали, що він — покровитель землеробства.
Церковний календар датує, що саме цього дня, відбувся обряд обрізання Ісуса Христа, після чого, немовляті і дали ім'я, провіщене ще архангелом Гавриїлом — Ісус.
І нарешті, 14 січня - перший день Нового року за так званим старим стилем. Переддень цього свята готували багатий святковий стіл, а кутю несли лише бабі-повитусі .
Традиційно у ці дні і щедрують, а у подільських селах, від Різдва до Нового Року, ще й досі існує така традиція: хату замітають на дві половини. Частину сміття, що від середини до порога, виносять зразу ж, а те, що від середини до покуття, зберігають до Нового Року. А ранком на Новий Рік те сміття виносять із хати, висипають на воротях і запалюють; коли ж вогонь розгориться, стрибають через нього всі: господар, господиня, діти від найстаршого до найменшого, а після дітей — кінь, корова, вівця, коза, свиня, пес, кіт — всяке створіння, яке є в обійсті — «щоб всяка нечисть на вогні залишилась і в новий рік увійти чистими!»
Перший день старого Нового року, ще й багато віщує. Отож, хмельничани, згадайте, якщо ніч проти Нового Року була тиха і ясна, буде щасливий рік не тільки для людей, а й для худоби.
Якщо сонце весело зійде, ввесь рік буде щасливий, а особливо добрий буде врожай садовини.
Якщо іній рясно вкриває всі дерева, буде врожай на збіжжя.