FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
26 Липня, 2024

Взимку водіям слід бути уважними і толерантними

Фото: Дмитра Скрипника

Водій з 16-річним стажем Олег Шевчук розповідає про особливості керування автомобілем взимку, а також дає поради водіям-початківцям, як доглядати за машиною та вести себе на дорозі у складних погодних умовах.

 Пан Олег працює майстром виробничого навчання з водіння у Хмельницькій об’єднаній технічній школі ТСОУ, що на проспекті Миру, тож добре знає, яких помилок припускаються на дорозі водії та... пішоходи.
- На скільки керування авто взимку відрізняється від інших пір року? Що водії повинні робити, щоб убезпечити себе на дорозі?
- Зима — пора, коли водії мають бути особливо уважними та обережними. Адже існує можливість заносу, потрапляння у снігові замети, буксування. На слизькій дорозі гальмівний шлях вдвічі-тричі довший, ніж на звичайній, а при різкому гальмуванні чи наборі швидкості авто може занести вбік чи викинути на зустрічну смугу. Тому потрібно стежити за дорогою та їхати з дозволеною, безпечною швидкістю. Адже чим менша швидкість, тим більше є часу на реагування та прийняття рішення у складній ситуації.
До того ж водії мають бути толерантними та з розумінням ставитися до інших учасників руху.
На під’їздах до світлофорів та пішохідних переходів варто завчасно поступово зменшувати швидкість, пригальмовувати. Пішоходам теж не слід забувати, що вони є повноцінними учасниками дорожнього руху і повинні дотримуватися правил дорожнього руху — переходити дорогу лише в дозволених місцях, не вискакувати раптово на дорогу, не йти по краю проїжджої частини, особливо, коли слизько.
- З якою ж швидкістю ви рекомендуєте водіям пересуватися на міських дорогах взимку?
- Тут немає однозначної поради. Одна справа, коли стоять якісні зимові шини, є антиблокувальна система та система антизанос, антибукс... Інша – коли цього немає. Головне — не перевищувати дозволеної швидкості руху та брати до уваги погодні умови.
- Зимові шини — обов’язкова умова зимового водіння? Чи можна скористатися всесезонною гумою?
- Всесезонні шини — це рекламний хід, одна і та ж шина не може бути взимку м’якою, а влітку — твердою. Краще на шинах не економити і ставити якісну зимову гуму. Хороша шина дозволить і швидше зупинитися, і краще проїхати складною ділянкою. Чи ставити шиповані шини, чи ні — це вже справа індивідуальна. Головне, вчасно замінювати шини, і дотримуватись правила: на одну вісь слід встановлювати шини з однаковим малюнком протектора.
- Взимку досить тривалими є темні періоди доби. Є якісь особливості водіння, коли темно?
- Потрібно їздити із справними світловими приладами і бути особливо уважними. Якщо досвід їзди у темряві невеликий, спочатку краще тренуватися у малолюдних місцях, за містом. Якщо зустрічне авто засліпить фарами, потрібно зменшити швидкість і зупинитись, не змінюючи смуги руху.
- А щодо їзди на підйомах та спусках?
- На спуску взимку краще не обганяти, адже маневрування ускладнене, в разі чого буде важко зупинитися. На спусках потрібно пригальмовувати короткочасним натисканням на педаль гальма, не вимикаючи передачу і зчеплення. На підйомах краще не зупинятися, окрім крайньої необхідності. Буде важко рушити з місця, та й іншим буде складно об’їхати вас. Головне — не допустити ковзання автомобіля.
- Чи потребує авто особливого догляду взимку?
- Авжеж, потребує. Потрібно прогрівати автомобіль перед початком його експлуатації, змащувати спеціальними рідинами ущільнювачі дверей, капоту і багажника, щоб не примерзали, користуватися зимовою рідиною омивача, перевіряти, в якому стані охолоджуюча рідина, в дизельне пальне краще додавати антигель. Доглядати потрібно постійно: завчасно міняти фільтри, мастило, проходити техогляд. Потрібно прислухатися до автомобіля, як тільки щось одне виходить з ладу, треба ремонтувати, адже одна несправність тягне за собою іншу. Не економте на мастилі, якісне мастило подовжує термін служби двигуна.
- Треба взимку мати в багажнику якісь особливі засоби, лопату, до прикладу?
- Взимку лопата – це помічниця, якщо вам не знадобиться, може, комусь іншому допоможете. Також не забудьте про буксирувальний трос.
- З початком весни, коли сніг активно тане, водії можуть зітхнути з полегшенням?
- Не зовсім. З потеплінням на дорогах проявляються старі та з’являються нові вибоїни та ями, яких не видно під талим снігом. Водії завжди мають бути на поготові. До того ж, навесні зростає інтенсивність руху, адже взимку частина водіїв не користується автомобілями.
- І наостанок кілька порад водіям-початківцям.
- По-перше, не поспішайте. По-друге, будьте уважними та зосередженими. По-третє, не робіть різких рухів кермом. По-четверте, якщо ви не впевнені на 200% у безпечності маневру, не виконуйте його. Якщо розгубилися і не знаєте, як повестися у якійсь ситуації, зупиніться, включивши аварійні вогні, подумайте, розберіться, що до чого, і тоді продовжуйте рух.
До речі, на курсах з водіння можна поновити навички. Якщо довго не їздив, не маєш досвіду водіння взимку, можна скористатися такою послугою та підвищити свій рівень. Адже керування автомобілем — це постійне навчання та вдосконалення навиків.