FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
1 Вересня, 2024

Ой, мороз, мороз…

Значне похолодання «вдарило» по подолянах неабияк. Навіть забрало життя неповнолітнього хлопця та 58-річного чоловіка

І хоч на вулиці ще січень, але цей місяць хочеться назвати лютим. Безумовно, хтось скаже, що ще й не такі морози бачили. Але кожного року, коли взимку лютують холоди, на жаль, страждають люди. А хтось вже ніколи не побачить весни 2010 року…

Провів дівчину і додому не повернувся
У березні йому виповнилося б 15 років. Він навчався в дев’ятому класі в селі Теремківці Чемеровецького району. Але відсвяткувати свій черговий день народження хлопчині не судилося. 22 січня він із друзями пішов на дискотеку в сусіднє село. Погуляли, потанцювали та зібралися йти по домівках. Щоправда, потрібно було ще дівчат по домівках провести, а тому загиблий «повів» одну дівчину до села Свіршківці. Розпрощавшись із подругою близько 0.30 години, хлопчина пішов додому… Вранці 23 січня мати почала бити на сполох, що сина й досі немає вдома. Адже його друзі вже давно відсипалися в теплих ліжках. Ті й розповіли, що її син пішов до Свіршковець, щоб провести дівчину. А коли батьки зниклого дізналися, що їхня дитина ще вночі пішла наче додому, то одразу вирушили на його пошуки. Їм назустріч  попрямував і батько дівчини, яка останньою бачила хлопця. Батьки зустрілися біля лісосмуги між селами Теремківці та Свіршківці, а згодом, між деревами побачили шапку зниклого… а через десятки метрів і самого хлопця. Йому вже ніхто не міг допомогти. Як встановили судово-медичні експерти, смерть настала через переохолодження. Кажуть, хлопчина був напідпитку, а тому й припускають, що, коли повертався додому, втомився, впав на сніг і заснув. Але прокинутися йому вже не судилося… мороз не дав. 25 січня 14-річного хлопця поховали в селі Теремківці Чемеровецького району.

Пічки, обігрівачі, пожежі…
Трагедією завершилося й зігрівання електронагрівальним приладом у Кам’янці-Подільському. Саме через обігрівач, на думку слідчих, на одному з підприємств міста над Смотричем 22 січня виникла пожежа, після гасіння якої рятувальники знайшли обгоріле тіло 58-річного чоловіка. Того ж таки дня в області через порушення правил експлуатації пічного опалення сталося ще дві пожежі. На щастя, обійшлося без жертв. «На вихідні пожежникам вистачало роботи, – каже старший інспектор прес-служби Головного обласного управління Міністерства надзвичайних ситуацій України Олексій Черкасов. – У суботу, 23 січня, через порушення правил користування пічним опаленням виникло чотири пожежі, які завдали значних матеріальних збитків господарям. У неділю, 24 січня, таких пожеж було три». А ось «бум» припав на понеділок, 25 січня, коли на Хмельниччині сталося шість пожеж через те, що люди просто хотіли як слід обігріти свої домівки. До прикладу, вночі 25 січня в селі Прикордонна Улашанівка Славутського району місцева жителька випадково помітила, що в сусіда горить дах, і одразу ж почала бити на сполох. Підняла всіх на ноги, в тому числі й господаря будинку. Пожежу загасили, однак 53-річний власник оселі її згадуватиме ще довго. Він отримав не тільки опіки, а й обмороження.
Дісталося від морозу і 29-річному мешканцю станції Дунаївці, якого госпіталізували до районної лікарні в комі із діагнозом «загальне переохолодження». До того ж, у чоловіка чисельні обмороження кінцівок третього ступеня. В Україні ж з 18 по 25 січня, за даними Міністерства охорони здоров’я, лише від переохолодження та обморожень загинули 256 осіб! На Хмельниччині кількість таких жертв сягнула десяти…

Зігріваючись алкоголем, можна швидко відморозити кінцівки
Щоб зігрітися, потрібно прийняти чарку-другу чогось міцненького. Про це знає навіть школяр. І ніяк ми не можемо звикнути до думки, що алкоголь, навпаки, тільки прискорює охолодження й швидко може призвести до обморожень. «Справді, випивши на холоді, людина відчуває таке бажане тепло, яке ніби розливається тілом, – каже головний лікар обласного наркологічного диспансеру Богдан Проскурняк. – Але відчуття тепла буде у шлунку. А під дією алкоголю послаблюється відчуття холоду.  Крім того, посилюється кровопостачання внутрішніх органів, і, навпаки, – погіршується кровопостачання кінцівок, котрі найбільше потерпають від холоду». Тобто, людині напідпитку здається, що їй тепло, вона може навіть розстібнутися, зняти рукавиці чи шапку. Насправді ж це тепло – лише у її уяві. Тому так часто люди, котрі «грілися» алкоголем, відморожують руки, ноги, вуха, кінчик носа.
Не рекомендують пити і в МНС. «Ми взагалі радимо людям, особливо похилого віку, не виходити на вулицю, – каже начальник прес-служби обласного управління МНС Андрій Козак. – Через 20-30 хвилин перебування на морозі людина просто може не відчути того, що в неї обморожені вуха, пальці чи  інші частини. Якщо ж все-таки неможливо пересидіти морози вдома, то вдягайтеся тепло, відмовтесь від моди, а носіть те, в чому не змерзнете. Ну, і після повернення додому потрібно попити гарячого чаю, а не горілки».

А школярам – радість
Хто не зрадіє позаплановим канікулам?! А у понеділок вони почалися для всіх учнів районів та для школярів початкових класів міст обласного підпорядкування – Кам’янця-Подільського, Нетішина, Старокостянтинова, Шепетівки, Славути та обласного центру. Причина відпочинку – сильний мороз.
Як пояснює начальник відділу загальної середньої шкільної та дошкільної освіти  обласного управління освіти та науки Олена Скачко, основний орієнтир для прийняття рішення про відміну навчання – температура повітря. Якщо вона сягає двадцяти градусів морозу, відміняються уроки для молодших школярів. А якщо стовпчик термометра опускається до 24 градусів та нижче, до школи вже не йдуть учні середніх класів та старшокласники. Рішення про припинення шкільних занять приймає санітарно-епідеміологічна служба. Наша область має достатню протяжність з півночі на південь, і відмінності у температурі сягають п’яти-шести градусів. До того ж, у сільській місцевості, на чистому й відкритому просторі, зазвичай, мороз «тисне» сильніше, ніж у містах, де від холоду захищають будівлі. Це і пояснює той факт, що температурної межі для відпочинку старшокласників у містах не досягнуто.