FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
26 Серпня, 2024

«Суд завжди буде неупередженим і незалежним,

якщо сам суддя того захоче», - переконана Ніна Балац

Протягом 2008 року господарський суд Хмельницької області заслухав близько 7 тисяч справ. Це, в основному, майнові спори про визнання актів недійсними, про виконання господарських договорів, справи про банкрутство, справи, пов’язані з земельними правовідносинами, з приводу самочинного будівництва, права власності, розрахунків за газ і електроенергію, боргів...

Доступніше про роботу господарського суду - в нашій розмові з головою господарського суду Хмельницької області, заслуженим юристом України Ніною БАЛАЦ:

- Ніно Олександрівно, стати суддею - це була Ваша мрія, чи так склалися обставини? Все-таки, це професія чоловіча.
- Я не скажу, що хотіла бути суддею, - для сільської дівчини це була нездійсненна мрія. Але завжди хотіла бути лікарем. Закінчила з відзнакою Чемеровецьке медучилище, тому без проблем могла вступити до медінституту. Але коли подруга запропонувала спробувати разом з нею вступити до Київського університету на юрфак, погодилася. І, здавши екзамен з історії на «відмінно», стала студенткою.
... У 74 році прийшла сюди старшим консультантом, у 78-му - стала суддею, потім - заступником голови суду... і вже п’ять років очолюю господарський суд Хмельницької області.
На сьогодні маю 30 років суддівського стажу, і, на мій погляд, кращої професії немає.

- Що Ви скажете з приводу проведення судової реформи?
- Я повністю солідарна з головою Верховного суду Василем Онопенком в тому, що проведення судової реформи при нинішній фінансовій і політичній кризі просто не є до-цільним. Хоча я - за реформу, але за розумну, науково обгрунтовану і підготовлену з залученням суддів. Судді не проти реформи, але проти деструктивних і руйнівних пропозицій.
Звичайно, в нас дуже багато недоліків. Адже ми - це ціле суспільство, ми такі ж, як всі люди, але повинні бути найкращими, бо до-віра до судів, до Закону, залежить лише від нас.
На мій погляд, вік, який, згідно, з законодавством, дає право юристу працювати суддею (25 років), - це малий термін, оскільки людина ще не має того багажу знань і досвіду, який повинен мати суддя. А щодо терміну роботи, то суддя повинен працювати безстроково. Адже він набирається досвіду, постійно спілкуючись з грамотними юрисконсультами, адвокатами, керівниками підприємств. Звичайно, якщо суддя пропрацював п’ять років і не відповідає встановленим вимогам, то від такого спеціаліста потрібно відмовитися.

- Як Ви оцінюєте роботу Хмельницького господарського суду?
- Звичайно, що за якісними показниками. Якщо нині кажуть, що 90 відсотків громадян не довіряють судам, то я з цим не згодна. Бо якщо дивитися за загальними показниками, то лише 6 відсотків справ, які розглядаються українськими судами, оскаржуються. Значить, решту рішень було винесено правильно.
Якщо ж дивитися саме по якісних показниках нашого суду, то лише 1,6 відсотка рішень скасовується вищими судовими інстанціями. І якщо порівнювати з іншими господарськими судами, то це досить гарний показник, оскільки по Україні ця цифра складає 3,3 відсотка.
Скарги на дії суддів якщо й були, то вони стосувалися лише тих справ, де суддя виніс рішення, яке не задовольнило фізичну чи юридичну особу.
Стосовно навантаження на суддів, то можу навести такий приклад. У німецькому місті Гамбург, де я була з делегацією, 200 суддів протягом року розглядають 10 000 справ, тобто, на суддю припадає 50 справ у рік. У нашому суді таку ж кількість справ розглядають 20 суддів. Уявляєте, яке на них навантаження!
Так само й у Китаї. У 2007 році китайські суди в особі 194 тисяч суддів розглянули 8,7 мільйона справ. У нас аналогічну кількість справ розглянуло 8 тисяч суддів.
Минулі роки яскраво засвідчили, що господарські суди витримали перевірку часом і довели свою спроможність бути пробниками законності і правопорядку. Сьогодні система господарських судів є дієвою, високопрофесійною спеціалізованою судовою ланкою, здатною на-дійно забезпечувати одну із основних конституційних вимог щодо рівності всіх суб’єктів господарювання перед Законом, а також сприяти примноженню багатства нашої держави, утвердженню верховенства права в економічних відносинах.

- Які справи, розглянуті вами, можна назвати резонансними?
- Справи про банкрутство. Протягом 9 місяців цього року ми розглянули 284 такі справи. Справи, пов’язані з земельними правовідносинами, з приводу самочинного будівництва, права власності, розрахунків за газ та електроенергію, справи, що виникають з корпоративних правовідносин.

- До господарського суду можуть звертатися фізичні особи?
- У відповідності до статті 1 Господарського процесуального кодексу України, право на звернення до господарського суду мають, крім підприємств, установ, організацій, інших юридичних осіб (у тому числі іноземних), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність без створення юридичної особи і в установленому порядку набули статусу суб’єкта підприємницької діяльності. Фізичні особи можуть бути сторонами у справах, що виникають з корпоративних правовідносин. Так, вирішуючи спір у справі хмельничанина С. до товариства «Шепетівський цегельний завод» про визнання недійсним рішення загальних зборів учасників ТОВ з приводу виключення С. зі складу учасників ТОВ, судом було встановлено, що рішення прийняте без попереднього повідомлення позивача про те, що одне з питань зборів стосуватиметься його виключення зі складу учасників товариства, що є грубим порушенням його корпоративних прав.

- Чи є у Вас справи, які затягуються на роки?
- Ні. Термін розгляду господарських справ, встановлений законодавством, становить два місяці. Судді дотримуються цих вимог при ви-рішенні господарських спорів. Проте, слід врахувати, що процесуальні документи по справі можуть бути оскарженими сторонами до вищих судових інстанцій, провадження у справі може бути зупиненим у встановленому законодавством порядку та випадках.

- П’ятнадцятого грудня працівники судової системи України відзначатимуть професійне свято. Чого б Ви хотіли їм побажати?
- З нагоди дня працівників суду хочу побажати усім працівникам українських судів та їхнім сім’ям добра, щастя, міцного здоров’я, благополуччя, миру і злагоди, опти-мізму, творчої та життєвої наснаги, професійних здобутків та заслуженого визнання нелегкої праці.