FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Квітня, 2024

На місці колишнього концтабору «Шталаг-355» провели мітинг-реквієм

Фото: автора

Саме тут, на території військової частини А-4239, що у мікрорайоні Ракове, 11 березня, у Міжнародний день визволення в’язнів фашистських концтаборів, відбулося поминальне дійство.

Аби вшанувати їхню пам'ять сюди прибули колишні ув’язнені, військові, чиновники та небайдужі люди. Як зазначила заступник голови обласної державної адміністрації Лілія Бернацька: «Війна забрала у концтабори 18 мільйонів людей, з яких 11 мільйонів – було замордовано. Кожному п’ятому з ув’язнених – не було й шістнадцяти». Жахливі цифри втрат називає й заступник голови обласної ради Василь Осадчий: «На території Хмельницької області в жорнах фашистської машини знищено 478 тисяч громадян».
І хоча тисячі нащадків досі не знають про долі своїх батьків, дідів і прадідів, трапляються щасливці, котрі «докопуються» до секретних архівів навіть через півстоліття. Так, найновішим на території колишньої «фабрики смерті» є невеличкий пам’ятник воїну-казаху Мукану Асилханову. Його син – Табилди знайшов могилу батька лише через 67 років. Ті ж, кому вдалося вижити, згадують жорстоке минуле тих далеких часів неохоче. «З нами поводилися, як з тваринами, – каже колишній ув’язнений Олександр Бондарєв. – Для них ми не були людьми, а були – «номерами». «Ми жили з надією у серці, що гітле-рівський режим буде подолано, – пригадує голова обласної ради борців антифашистського опору – колишніх в'язнів фашистських концтаборів Панас Сторожук, – і це сталося».