FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Квітня, 2024

Квітне раз у житті: в Ботанічному саду Кам’янця-Подільського зацвіла екзотична фуркрейя

Фуркрейя – монокарпічна рослина. Тобто, вона цвіте та плодоносить лише раз у житті. Фото: Михайла Дребета

Після цвітіння рослина загине.

У Кам’янці-Подільському, в Ботанічному саду Подільського державного університету, розцвітла екзотична рослина – фуркрейя (Furcraea Selloa). Особливість цього екзота в тому, що квітне фуркрейя всього один раз у житті, а після цвітіння - гине.

«Рослині, що наразі цвіте в оранжереї, близько двадцяти років, - розповіла сайту «Є» Тетяна Пономаренко, провідний фахівець Ботанічного саду. – Хоч квітнуть фуркрейї в нашому Ботанічному саду вже не вперше, все ж це рідкісне та дуже гарне видовище. Перед тим, як зацвісти, із розетки велетенського листя «вистрілює» квіткова стрілка, і росте вона досить інтенсивно. Від неї йдуть почергово пагони, вкриті біло-зеленкуватими квітами. Квіткову бруньку на нашій фуркрейї ми побачили наприкінці серпня, а нині квітконіс вже нагадує «дерево», вкрите квітами. Він вже впирається у стелю оранжереї, адже досягає у висоту десь близько шести метрів. І тоді як нижні квіти починають обпадати – верхівка все ще вкрита бутонами».

В умовах цвітіння в оранжереї фуркрейя насіння, швидше за все, не дасть. За словами Тетяни Михайлівни, на батьківщині, де зростає рослина, її запилюють комахи та колібрі. В оранжерейних умовах вона розмножується переважно дітками. Наразі у Ботанічному саду є більше десятка цих рослин, віком 5-10 років.

«Фуркрейя – монокарпічна рослина, - розповідає Тетяна Пономаренко. – Тобто, вона цвіте та плодоносить лише раз у житті. У природніх умовах, після цвітіння починає поволі дозрівати насіння та розноситися вітром, а материнська рослина поступово відмирає. Наша фуркрейя також загине. Наразі у рослини вже спостерігається пожовтіння нижніх листків».

Варто додати, що фуркрейя – сукулент (рослина, що має спеціальні тканини, щоб запасати воду), з вкороченим стеблом-розеткою, з масивними м’ясистими видовженими листками, які досягають метра-півтора у довжину. Вони вкриті спеціальною кутикулою, так званим восковим нальотом, який перешкоджає випаровуванню води. Краї обрамлені колючками.

Належить фуркрейя до родини агавових. Ареал її поширення – тропічні та субтропічні райони Північної і Центральної Америки, острови басейну Карибського моря, а також Східна Азія.

До речі, тропічна та субтропічна флора Ботанічного саду в Кам’янці-Подільському налічує понад 400 видів рослин. Найстаріші з них висаджені в оранжереях ще в 1936 році.

«Якщо врахувати, що їх садили десь у 10-20-річному віці, то цим рослинам вже близько сотні років, - додає Тетяна Михайлівна. - Найстаріші екземпляри – це пальми: фінік лісовий, вашингтонія могутня, хамеропс низький. Нині вони вже підпирають стелю оранжереї. А одна з пальм щороку цвіте та навіть плодоносить».

Читайте також: Дива природи: у листопаді над Дністром розквітла… сон-трава.