FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Квітня, 2024

Які фейки про мобілізацію просувала російська пропаганда: підбірка тижня

Роспропаганда поширює фейкові накази. Фото: mon.gov.ua/

Російська пропаганда вигадала фейки щодо мобілізації.

Протягом тижня в соціальних мережах поширювали відразу декілька фейкових документів, які нібито стосуються мобілізації.

Так, Урядовий центр безпеки Республіки Польща виявив фейковий лист, що нібито надійшов від МЗС України до МЗС Польщі, і в якому йдеться про прохання надати інформацію про всіх чоловіків-українців віком до 60 років, що перебувають на польській території.

Про це повідомляє Центр протидії дезінформації (ЦПД) при РНБО України.

У листі заявляли, що вказана інформація начебто повинна допомогти Збройним силам України мобілізувати їх для участі у війні проти Росії.

Фейк про мобілізацію в Польщі.


Зазначається, що ця дезінформація з’явилася ще 3.02.2022 року на сайті російського інформаційного агентства "Красная весна", а 17 червня цей же фейк повторив Telegram-канал "Джокер ДНР".

"Таким способом ворог намагається отримати персональні відомості про українців, що перебувають за кордоном, для подальшого проведення інформаційно-психологічних операцій, покликаних знизити рівень довіри до України загалом", — наголошують у ЦПД.

В організації також закликають українців перевіряти підозрілі "документи", що публікуються в соціальних мережах, та користуватися винятково офіційними сайтами українських органів державної влади.

Крім того, Міністерство освіти і науки повідомляє про поширення в соцмережах фейкового листа про збір інформації про випускників призовного віку.

За даними Міносвіти, лист поширюється особливо у проросійських групах. Він нібито підписаний заступницею міністра освіти і науки Вірою Роговою щодо доручення керівникам закладів освіти скласти списки випускників призовного віку з характеристиками оцінки військово-патріотичного виховання.

Для підробки листа був використаний бланк Міністерства, номер оригінального листа та QR-код, присвоєний системою електронного документообігу.

“Повідомляємо, цей лист – фейк. Розповсюдження підробленого документа є підтвердженням інформаційної війни, що спрямована на створення занепокоєння в суспільстві та дискредитацію МОН”, - йдеться у повідомленні, пише Інститут масової інформації.

Відомство наголошує, що усі офіційні документи розміщуються на сайті Міністерства освіти і науки України. Також просять ЗМІ не поширювати неправдиву інформацію та сприяти спростуванню фейкової інформації.

Ще один фейк, який активно поширювали, розповідав, що в Україні нібито готуються мобілізувати жінок. В дописах, навіть, з’явився документ такого наказу.

Однак у Міністерстві оборони України заперечили існування наказу щодо мобілізації жінок.


Фейковий наказ, який поширює роспропаганда.


Як і раніше, жінки, які перебувають на військовому обліку з відповідними спеціальностями, можуть бути призвані до військової служби виключно за власним бажанням.

Російські медіа, а також користувачі соцмереж поширили якийсь «наказ» Генштабу ЗСУ про початок мобілізації жінок в Україні, пише "СтопФейк".

Заступник міністра оборони Ганна Маляр в ефірі національного телемарафону повідомила, що це питання наразі не розглядається, а «новина» щодо залучення жінок до українських військ є фейком. «У нас не стоїть на сьогодні питання щодо мобілізації жінок. Це не єдиний фейк, який запускає Росія. Зараз не можна прогнозувати те, як проводитиметься мобілізація надалі, все залежатиме від ситуації на фронті», — зазначила Маляр, а також додала, що мобілізація пройшла повністю за планами і без зривів. Зазначимо, що проведення загальної мобілізації в Україні було продовжено з 25 травня 2022 року на 90 діб.

Центр протидії дезінформації також зазначає, що інформація стосовно мобілізації жінок не відповідає дійсності, а сам документ є фейковим.

«Фейк, що розповсюджується, розрахований на внутрішнього споживача і має на меті створення центрів соціальної нестабільності в окремих регіонах України», – додають у повідомленні.