FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
19 Травня, 2024

Звинувачення у продовольчій кризі та фейки про біженців: підбірка російської дезінформації за кордоном

Підбірка російськкої дезінформації за кордоном. Фото: ілюстративне tsn.ua

Російська пропаганда наразі найактивніша у Польщі та Болгарії.

Російська пропаганда за кордоном цього тижня майже не вигадувала нові меседжі. В соціальних мережах, лояльних ЗМІ та за допомогою цитування політиків окупантів просувалися фейки, що стосуються українських біженців, меседжі, що не треба допомагати Україні, а також, що санкції завдають більше шкоди ЄС, ніж росії.

Так, фейки про українських біженців - це постійно тема номер один серед пропагандистів. Нова дезінформація з’являється постійно. І, нажаль, в діях російської пропаганди є ефективність. Саме тому постійно потрібно перевіряти меседжі, які з’являються в соціальних мережах стосовно біженців.

Так, видання france24.com пише, що зростання обурення проти українських біженців у деяких країнах Європи експерти пов’язують із неправдивими публікаціями в соціальних мережах про українських біженців та переваги, які вони отримують.

Французські журнаалісти вивчали російську пропаганду

Французькі журналісти відмічають, що від Варшави до Бухареста соціальні мережі заполонили зображеннями розкішних автомобілів з українськими номерами та невідомими анонімними заявами про те, що заможних українців бачили в черзі за державною допомогою. І що українці забирають ресурси у країн, які прихистили біженців.

«Біженці завжди згадуються в контексті непрацюючих імігрантів, які чекають пільг, розкішних автомобілів і так званого «оздоровчого чи корисного туризму», – йдеться у звіті чеської мережі з кількох сотень волонтерів, які відстежують дезінформацію в Інтернеті.

Також фіксували й інші факти дезінформації. У Польщі нещодавня стаття в блозі, відомому тим, що поширює дезінформацію, стверджувала, що українські біженці отримували безкоштовні ваучери на покупки, в той час, як малозабезпечені поляки залишалися з порожніми руками.

У Румунії у фейсбук-дописі стверджується, що «90 відсотків тих, хто перетинає кордон, належать до класу багатіїв, тих, хто може дозволити собі дати 1000-1500 євро хабара українській митниці, щоб перетнути до нас».

У Чеській Республіці, яка прийняла найбільшу кількість біженців на душу населення, активно поширювався фейк, що українська сім’я з чотирьох осіб може отримати до 90 000 крон (близько 3700 доларів США) допомоги на місяць – це набагато більше, ніж дохід середньостатистичної чеської родини.

Але журналісти відмічають, що всупереч стереотипам, поширеним у соціальних мережах, більшість українських біженців починають шукати роботу майже одразу після прибуття до Чехії та часто погоджуються на фізичну роботу на будівництві, у сфері охорони здоров’я чи клінінгу.

Частими є і фейкові дописи, що українські біженці нібито влаштовують бійки. Зазвичай для таких повідомлень використовують старі фото та відео, які до українців не мають ніякого відношення.

Відео зроблене в 2016 році і мова там не йде про українок

Наприклад, цього тижня у мережі поширювали відео нібито нещодавнього нападу польок на українок. Утім, події на відео сталися ще у 2016 році, пише “Вокс Україна”.

Зворотний пошук у TinEye показує, що відео з’явилося у мережі у 2016 році на польському веб порталі wykop.pl. За даними низки польських ЗМІ, бійка сталася н у польському курортному місті Владиславово та набула широкого розголосу. В ній зафіксована участь трьох дівчат та декількох чоловіків, що намагались їх роз’єднати. Точної причини бійки невідомо. У коментарях під відео зазначають, що подібні випадки часто пов’язані із надмірним споживанням алкоголю та нерідко трапляються на літніх вечірках. Жодних згадок про національність учасниць немає.

Ось ще один приклад: британське видання Daily Mail опублікувало матеріал про те, що до Великої Британії через Ла-Манш потрапили озброєні мігранти.

Про це інформує Центр протидії дезінформації.

Там підкреслюють, що у статті немає жодного згадування про українців, однак "кремлівські медіа поширили цей матеріал з додаванням власного припущення, що через збільшення постачання зброї до України Великій Британії у майбутньому доведеться зіткнутися з озброєними українськими біженцями".

"Подібні заяви Росії - відвертий фейк, основна мета якого сформувати враження, начебто допомога Україні зброєю загрожуватиме безпеці країн-союзників нашої держави. Нагадаємо, що офіційна позиція Великої Британії залишається незмінною - підтримка України до повної військової перемоги", - йдеться у повідомленні.

Цього тижня японські журналісти опублікували аналітичну статтю щодо роботи російської пропаганди.

“У Болгарії кремль платив журналістам, політичним аналітикам та іншим впливовим громадянам 2000 євро на місяць за розміщення проросійського контенту в Інтернеті, повідомив цього місяця високопоставлений болгарський чиновник”, - пише japantoday.com.

Японські журналісти викрили підбірку російських фейків в Європі

Болгарія знаходиться в особливо вразливому становищі. Минулого місяця прозахідний прем’єр-міністр Кирил Петков втратив вотум недовіри. Занепокоєння з приводу економіки та цін на пальне лише посилилося, коли росія припинила постачання природного газу до Болгарії. Потрясіння спонукало президента Румена Радева заявити, що його країна входить у «політичну, економічну та соціальну кризу».

Щодо пропаганди у Болгарії, то у звіті опублікованому fakenews.pl, вказано, що пропагандисти нав'язують думку, що нібито Болгарія обрала не той бік конфлікту і нібито через це країну очікує крах.

Також, згідно з пропагандистським повідомленням, нібито в Україні західні «найманці» з Німеччини, Польщі та Грузії втекли з фронту, покинувши зброю.

Окремо, варто відзначити російську пропаганду в Угорщині, адже керівництво цієї країни часто повторює проросійську риторику.

Російська дезінформація в Угорщині фокусується на військових операціях та всіх їх аспектах. Так російські пропагандистські канали використали опитування українців WSJ-NORC. Згідно з опитуванням, 47% респондентів вважають, що український уряд несе велику відповідальність за розв'язання війни, 24% респондентів заявили, що український уряд несе невелику відповідальність, а 82% вважають, що відповідальність лежить на росії. Проросійський наратив навмисно спотворює та спотворює результати, заявляючи, що цілих 70% українців звинувачують у розв'язуванні війни саме керівництво України, а не росію. Це маніпуляція.

На відміну від інших країн, в Угорщині продовжуються наративи про нібито швидку поразку України, про те, що нібито Захід змушує росію до нападу.

Деякі статті звинувачують Україну у світовій продовольчій кризі. Вони також заявляють, що росія не воює на повну силу, Захід втрачає інтерес до допомоги Україні, а повідомлення про військові злочини Росії є хибними. Економічні санкції, за повідомленнями пропагандистських каналів, не дають очікуваного ефекту і більше б'ють західними країнами, ніж росією.

Крім того, країни G7 представлені у невигідному світлі. Пропагандисти порівнювали їх із колись привабливою жінкою, яка досі так про себе думає. Це дискредитація країн.

Також у звіті окремо був описаний конкретний кейс. На YouTube з'явилося відео, на якому правий угорський політик бере інтерв'ю у «експерта» у військовій галузі. Матеріал набрав 100 000 переглядів за 3 дні.

Угорський політик просуває російські наративи

«Експерт» повторює багато типових проросійських наративів. За його словами, НАТО — злочинна організація, санкції б'ють на Захід, а не на росію, яку вони посилюють. На думку проросійського «фахівця», Україна напала на росію, а США ведуть війну, щоб послабити росію, яка є найсильнішим союзником Китаю.

В той час все більше країн активно намагається протидіяти російській пропаганді.