FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
2 Липня, 2024

Вправи та ігри для зняття стресу, тривоги та паніки у дітей

Психологиня Ірина Дзюбенко знає, як допомогти дітям подолати хвилювання, страх і стрес

Поради від психологині Ірини Дзюбенко.

На дитинство юних українців та україночок наклала відбиток війна. Як допомогти дітям подолати хвилювання, страх і стрес, знає психологиня Пулинського інклюзивно-ресурсного центру Ірина Дзюбенко.

«Сьогодні більшість людей турбують страхи, тривожність, напруженість та інші психоемоційні стани чи проблемні питання. Особливо важко дітям, бо вони не завжди розуміють, що з ними відбувається, – каже Ірина Дзюбенко. – Ми маємо навчитися розслаблятися, аби зберегти власне психічне здоров’я і навчити долати стрес дітей».

У ці непрості й напружені часи діти відчувають стрес і тривогу, які можуть проявлятися по-різному. Діти реагують на стресові події, дивлячись саме на дорослих. Є багато корисних вправ та ігор для зняття тривоги та паніки у дітей. «Батькам слід поекспериментувати і пограти зі своїми малятами у нескладні заспокійливі ігри. Ці вправи допоможуть зняти напругу, зменшити тривожність, проявити свої почуття й отримати необхідний комфорт», — радить психологиня.

Обійманці. Умова: «Обійми мене сильніше, ніж я».

Малюємо по тілу. Можна малювати на животику або спині дитини різні літери чи прості малюнки, а вона має вгадати, що це.

Погойдай іграшку животиком. Дитина повинна лягти на спину, а улюблену м’яку іграшку покласти собі на живіт. Далі слід вдихнути так глибоко, щоб іграшка на животику піднялася якомога вище. А потім видихнути, щоб іграшка опустилася.

Обличчя. Попросіть дитину наморщити ніс і лоб, ніби вона нюхає щось неприємне, а потім розслабити м’язи обличчя. Повторити три рази.

Щелепи. Нехай дитина щільно стисне щелепи, ніби вона собака, який висить на кістці. А потім відпустить уявну кістку й повністю розімкне щелепи. Повторити тричі.

Руки та плечі. Попросіть дитину витягнути руки перед собою, потім підняти їх над головою й потягнутись якомога вище. Після цього нехай дитина опустить вниз і розслабить руки. Повторити кілька разів.

Кисті рук. Нехай дитина уявить, ніби вона щосили стискає апельсин однією рукою, а потім кидає його на підлогу і розслабляє кисть і руку. Повторити тричі, а потім виконати вправу іншою рукою.

Ноги й ступні – попросіть дитину стоячи втиснути пальці ніг у підлогу, ніби вона проробляє це з піском на пляжі. Нехай почергово вдавлює кожний палець у підлогу й розставить їх настільки, щоб відчувати напругу у ногах, а тоді розслабиться. Повторити тричі.

Вправи для розслаблення та зняття м’язового напруження

Квітка та свічка. Уявіть, що у вас в одній руці приємно пахне квітка, а у іншій – запалена свічка. Повільно зробіть вдих через ніс і уявіть, що відчуваєте запах квітки. Повільно видихніть через рот, наче задуваєте свічку. Повторіть кілька разів.

Лимони. Уявіть, ніби ви підходите до дерева та зриваєте два лимони, по одному у кожну руку. Сильно стисніть лимони, щоб вичавити сік. Вичавлюйте, вичавлюйте, вичавлюйте... Киньте лимони на підлогу та розслабте руки. Затим повторюйте, доки соку не набереться на склянку лимонаду. Після останнього натискання та кидка струсіть руки, щоб розслабитися.

Лінивий кіт. Уявіть, що ви лінивий кіт, який щойно прокинувся після приємного сну. Широко позіхніть, помурчіть. Потім витягніть руки, ноги та спину – і потягніться повільно, як кіт. Розслабтеся.

Пір’їнка і статуя. Уявіть, що ви пір’їнка, яка літає у повітрі, приблизно на десять секунд. Раптом ви завмираєте й перетворюєтеся на статую. Не рухайтеся! Затим повільно розслабтеся, знову перетворюючись на пір’їнку. Повторіть кілька разів.

Черепаха. Уявіть, що ви черепаха, яка вийшла на прогулянку. Але раптом почався дощ. Щільно згорніться у калачик під панциром десь на десять секунд. Уявіть, що знову вийшло сонце, тому можна вилазити з панцира та продовжити розслаблену прогулянку. Повторіть кілька разів. Завершіть вправу прогулянкою, щоб ваше тіло розслабилося.

Марія МОСІЙЧУК, газета «Вісті», Житомирська область.

Матеріал надрукований у рамках проєкту «Підтримка місцевих (районних, міськрайонних, міських, обласних), всеукраїнських газет та поширення важливої  інформації» за підтримки Ради міжнародних наукових досліджень та обмінів (IREX).