FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
20 Липня, 2024

Маніпуляції навколо відключення електроенергії та новий російський Тік-Ток тренд: добірка дезінформації за тиждень

Добірка фейків тижня. Фото: ілюстративне з мережі

Центр протидії дезінформації фіксує просування у соцмережі TikTok тренду, метою якого є заохочення громадян України до виїзду за кордон.

В соціальних продовжують активно поширювати дезінформацію навколо відключень електроенергії в Україні.

Фейки про експорт електроенергії

У мережі поширюють інформацію, нібито Україна розпродає електроенергію за кордон. Як доказ посилаються на «дані» від аналітичного центру DiXi Group. Це фейк.

Як пише “Детектор медіа”, Україна не продавала електроенергію за кордон у червні 2024 року. Показник експорту складає 0 кВт-год. А у фейковому пості переплутали імпорт з експортом.


Адже, приміром, Аналітичний центр DiXi Group дійсно повідомляв з посиланням на Energy Map, що у червні 2024 року Україна імпортувала 858 400 кВт-год електроенергії, що на 6% більше, ніж за весь минулий рік (806 400 МВт-год), також це найбільший щомісячний обсяг імпорту за останні 10 років.

Крім того, дані про заплановані комерційні перетоки по кожній з країн можна перевірити у таблиці «Scheduled Commercial Exchanges» на сайті ENTSO-E. Згідно з нею, Україна не експортує енергію.

Тік-Ток тренд

Центр протидії дезінформації фіксує просування у соцмережі TikTok тренду, метою якого є заохочення громадян України до виїзду за кордон.

Зокрема, з'являється велика кількість дописів з відео людей, часто взятих з інших соцмереж, і накладеними підписами про «нестерпність» життя в Україні в контексті війни та відключень електроенергії із закликами виїжджати в інші країни.

“Старт тренду здійснювався штучними акаунтами з метою викликати емоції і здобути органічні відгуки та нові відео. Варто зауважити, що у всіх «незручностях» звинувачують українську владу, а не рф, яка веде терористичну війну проти нашої держави і знищує енергетику”, - йдеться у повідомленні ЦПД.

Таким чином ворог намагається здійснити розкол всередині суспільства. рф не вперше використовує соцмережу TikTok для досягнення своїх стратегічних цілей в інформаційній війні проти України. У квітні цього року ворог запустив інформаційну кампанію «Ухилянт», спрямовану на зрив мобілізації.

Маніпуляція про отруєну воду для військових

У російських медіа та телеграм-каналах поширюється новина про те, що українським військовим нібито поставили отруєну бутильовану воду.


Як пише видання “Стоп Фейк”, про це повідомив блогер з Києва Антон Гура, опублікувавши нібито скриншот листування з українським командиром, який застерігає бійців від вживання води «Saint Spring».

Однак ця інформація не відповідає дійсності. Насправді першим про появу отруєної води заявив український військовий командир відділення 24 Окремої штурмової бригади «Айдар» Станіслав Бунятов з позивним «Осман».

У своєму телеграм каналі він опублікував те ж саме фото води «Saint Spring», яке зараз поширюють пропагандисти, і попередив, що її краще не пити. Бунятов розповів, що російські військові залишають воду на позиціях, самі не п'ють її, а лише пропонують полоненим. Військовий уточнив, що аналіз води не проводився, тому ні підтвердити, ні спростувати інформацію неможливо — однак закликав інших бійців бути обережними, за можливості уникати російських продуктів та мати власну воду.

Більш того, заяви пропагандистів про те, що цю воду поставляли бійцям ЗСУ, не мають сенсу — адже «Saint Spring», або ж «Святой источник» — це російський бренд, який не представлений на українському ринку. Тож історія, яку поширюють російські ресурси про постачання її в ЗСУ, точно вигадана.

Антон Гура веде канал на понад 200 тисяч підписників, де регулярно поширює фейки та конспірологічні теорії. У розпал пандемії Covid-19 він публікував неправдиву інформацію про вірус та вакцини, а пізніше переконував підписників, що указу про запровадження воєнного стану в Україні насправді не існує.

Дезінформація про мінування кордону з Молдовою

Представники оперативно-тактичного угруповання «Харків» заявили про поширення в телеграм-каналі дезінформації про нібито мінування кордону з Молдовою.


Так, телеграм-канали поширили інформацію про те, що українські прикордонники буцімто почали мінувати кордон з Республікою Молдова протипіхотними мінами. Як доказ разом з новиною шириться відповідне відео.

Військові зазначають, що після верифікації даної інформації у ДПС України, встановлено, що це черговий фейк російської пропаганди, мета якого – поширити негативні настрої та ставлення українців до сил безпеки й оборони.
“По-перше, для створення цього фейку російські пропагандисти використали відео річної давності. По-друге, відеозапис, який поширюють телеграм-канали, було знято в Республіці Колумбія.

По-третє, безпека кордону з країнами ЄС та Молдовою забезпечується без загрози життю людей”, - йдеться у повідомленні.