FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
6 Жовтня, 2024

Роспропаганда активізувала фейки про стан української енергетики: добірка тижня

Росіяни створили кілька фейків, які стасувалися теми енергитики, цього тижня. Фото: ілюстрація створена за допомогою ШІ в GPT-чат

Росіяни за допомогою фейків намагаються створити паніку серед українців

Напередодні опалювального сезону російські пропагандисти збільшили кількість фейків, які поширюють задля створення паніки серед українців

Фейкове відео з логотипом Міненергетики

Російські телеграм-канали, боти у соцмережі Х, а також іноземні ЗМІ з пулу кремля поширюють відео з логотипом Міністерства енергетики України. У ролику йдеться про те, що через проблеми в енергетиці, які чекають на Україну у зимовий період, українцям нібито варто запасатися брикетами з гною, щоб опалювати свої оселі взимку.

Пропагандисти стверджують, що буцімто це відео випустило Міненерго.



Це фейк, пише Укрінформ. Такого відео чи іншого повідомлення на цю тему немає ані на офіційному сайті Міненерго, ані у соцмережах українського відомства. Цей ролик був змонтований з картинок та відео, які можна знайти в Інтернеті.

Крім того, вони взагалі не мають стосунку до України. Перший кадр із котом і батареєю можна знайти на сайтах зі стоковими картинками. Фейкороби лише перевернули картинку вертикально. Інша частина підробленого ролика - це кадри з відео, опублікованого два роки тому на молдовському сайті AgroTV Moldova. В ньому розповідається про підготовку до зими жителів одного із селищ Молдови.

Насправді ж Україна зараз активно готується до зими. За словами голови правління НАК "Нафтогаз України" Олексія Чернишова, Україна вже на завершальній стадії підготовки до нового опалювального сезону.

Загалом подібні фейки в умовах війни та постійних ударів РФ по українській енергоструктурі мають на меті викликати у громадян відчуття зневіри та підірвати волю до боротьби.

В цілому чим ближче до опалювального сезону, тим більше росіяни створюють фейків, які стосуються енергетики.

Фейк про збори в школах на генератор

Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомляє, що росіяни просувають фейк про те, що у школах України нібито вимагають від учнів здавати гроші на генератор. У разі відмови їх не пускають до навчального закладу та відсторонюють від уроків.


Фото з «боржниками» тиражують у російських Telegram-каналах і ЗМІ.

В дійсності поширена фотографія – підробка. По-перше, у класах українських шкіл не вішають портрети президентів над дошками, винятком можуть бути кабінет директора або завуча.

По-друге, прізвища учнів як на підбір – винятково українські, хоча зазвичай у класах можна зустріти дітей із прізвищами різного походження. Окрім того, в прізвищах «Лісенко», «Петріченко» та «Сідоренко» допущено притаманні росіянам помилки – вжито «і» замість «и».

А взагалі щодо ситуації з генераторами для навчальних закладів, то на запит hromadske у Міністерстві освіти та науки України повідомили, що наразі понад 80% українських шкіл мають генератори, й органи місцевого самоврядування продовжують їх закуповувати.

Фейкове відео задля дискредитації ЗСУ

Освітній портал “Нота Єнота” нагадує, що російські пропагандисти регулярно створюють відео з метою дискредитувати українських військових та волонтерів, а також щоб деморалізувати суспільство.



Цього разу масово через коментарі у різних каналах та групах поширювали фейкове відео з дискредитацією українських військових.

“Відео достатньо коротке - всього 46 секунд. Зроблено у вертикальному форматі і з логотипом «Єдині новини», хоча нічого подібного на жодному медіа, яке входить до телемарафону «Єдині новини» немає. Використання цього логотипу тут зроблено для підкріплення авторитетом - мовляв, ось вам, справжнє. Так фейкомети використовують логотипи різних відомих медіа, щоб створити ілюзію правдивості”, - зазначають фактчекери.

Відео розповідає, що нібито у Тернополі військові побили похилу жінку, яка відмовилась здавати картоплю на ЗСУ. Але це вргадка.

Фактчекери зазначають, що ні імені пенсіонерки, ні імені волонтера, ні опису проблеми з картоплею у відео немає. Так само як нема і джерела інформації - поліція не те, що у Тернополі, а й в жодному іншому регіоні не повідомляла про такі випадки. Як і немає згадок у медіа. Відеоряд - набір зображень із заблюренням, де неможливо нікого ідентифікувати. Нема джерела інформації, нема конкретики і відповідей на питання «Хто? Що? Де? Коли?».

Фейк про затримання розвідників

Заява фсб про нібито затримання українських розвідників – черговий фейк російських спецслужб.

Пропагандистські ресурси рф поширюють повідомлення, буцімто фсб затримала співробітників ГУР, які намагалися проникнути до рф з території Литви, щоб «зібрати інформацію про захищеність кордону та викрасти дитину».

За даними Центру протидії дезінформації, ця інформація - фейк.

“Інформація є абсолютно безглуздою та не має нічого спільного з реальністю. Українська розвідка не використовує подібних методів. Ця заява – чергова провокація спецслужб рф. Не дайте ворогу ввести себе в оману”, - відмічають фактчекери.