FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
27 Квітня, 2024

Хмельницькі рідновіри молилися сонцю, танцювали босоніж і майстрували опудала з очерету...

Фото: Євгеній ДОРОФЄЄВ

Відбувалося все це дійство під час святкування Купайла на капищі Стрибога біля Південного Бугу.

Близько сотні людей у вишиванках зібралося на березі річки Південний Буг (друга бухта від пляжу). Там вони запалили Живий Вогонь і співали купальські пісні. Учасники також віддавали богам жертвоприношення - молоко, пшеницю та мед. Опудало Марени спалили, Коструба - втопили, а дерево Купайлиці розірвали вщент, намагаючись забрати з нього собі на згадку цукерку, вишеньку чи стрічку. Язичники вірять - день літнього сонцестояння має найбільшу силу. Вважається, що саме на Купайлу всі природні сили наділяються цілющими та магічними властивостями, природа знаходиться у розквіті, тож навіть дерева й квіти розмовляють. Це свято кохання і здійснення мрій.
 "Рідновіри святкують Купайла не 7 липня, а в найкоротшу ніч під час літнього сонцестояння, тобто тоді, коли це свято відзначали наші предки. Саме із 23 на 24 червня цьогоріч слід було шукати цвіт папороті. У цей час, зазвичай, заплітають купальське деревце, стрибають через священний вогонь, плетуть вінки для ворожіння, збирають цілюще зілля і купаються у річках, беруть участь у забавах та ігрищах, - каже представник характерного козацтва та релігійної організації рідновірів "Родове вогнище" Святозар. - Головні персонажі свята – Коструб та Марена, які уособлюють чоловіче (сонячне) і жіноче (водяне) божества. Ці дві дійові особи виготовляються як опудала. Поєднання чоловічої і жіночої стихій породжує життя, яке на святі символізує гілка верби – Купайлиця. Стрибки через багаття символізують очищення. Хлопці завжди пропонували стрибнути через нього дівчатам, до яких залицялися. Якщо під час стрибка їхні руки не роз'єднаються, то вони будуть у парі". Згідно із віруваннями родовірів, стрибати тричі зі сходу на захід через вогнище мають право лише ті пари, які на сто відсотків упевнені у своїх стосунках. 
Діти Сварога та Макоші також частували всіх присутніх молоком із медом та запашним короваєм. Ввечері дівчата пускали на воду вінки, які сплели з польових трав і квітів. А ось заміжнім жінкам вінок пускати категорично не можна, бо будуть сваритися із чоловіком, можуть і розлучитися.
"Купальська ніч духовно єднає людину з природою, возвеличує побут, освячує почуття молодих сердець", - запевняє рідновір Святозар.