FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Квітня, 2024

Допоможіть своїм зубам

Щодо застосування лікувальних та лікувально-профілактичних зубних паст потрібно проконсультуватися з лікарем.

Cтан зубів та слизової оболонки порожнини рота тісно пов'язані з загальним станом здоров'ям

При поганому стані нервової системи і шлунково-кишкового тракту значно швидше руйнуються зуби та кісткова тканина, яка утримує і оточує зуби. Натомість значна кількість хворих зубів, наявність вогнищ запалення в оточу- ючих зуби тканинах спричинюють захворювання серця, нирок, печінки. Втрата зубів, тобто, жуваль- ної ефективності, провокує заго- стрення захворювань шлунково-кишкового тракту.
Однак, часто страх перед стоматологічним лікуванням стає силь- нішим за вас. Його корені сягають радянських часів. Досить було переступити поріг поліклініки, подивитись на старе устаткування, хотілось розвернутись і вийти звідти. Але часи міняються, прогрес розвитку стоматологічних технологій семимильними кроками іде вперед, і нині лікування у стоматолога практично не викликає ніяких неприємних згадок.

Зубам потрібен фтор. Але в міру
Здорові зуби спочатку повністю захищені від мікроорганізмів, але якщо потрапляє інфекція, то мікроби починають діяти на емаль зубів, виробляючи органічну кислоту, що призводить до розм'як- шення емалі та дентину. Тому дітям при цьому рекомендується ремінералізуюча терапія та вживання часнику і цибулі. Цибулею добре протирати зуби – це допомагає зникненню мікротріщин в емалі.
При дослідженнях було доведено, що люди які, п'ють воду з фтором (1,5 мл/на 1 літр води ), менше хворіють на карієс. Нині ефективним засобом є штучне фторування води. Однак фторування води можливе лише з централізованим постачанням. Велику роль відіграє фторування продуктів харчування, солі, молока, хліба. Лі- карі рекомендують обробляти зуби фтороутримуючими розчинами, вживати драже, таблетки, але ці методи не можуть гарантувати добрий ефект.
Враховуючи широке застосування цих засобів, можна перенаси- тити організм фтором, і тоді вини- кне інше захворювання – фтоороз. При цьому зменшується ураження зубів карієсом, але відбуваються інші зміни тканин (стирання, м'якість, крихкість). Тому без порад стоматологів краще не займатись самолікуванням.
Солодощі – один з факторів виникнення карієсу. Тому після вживання солодкого бажано почистити зуби, або з'їсти твердий фрукт. А взагалі чистити зуби треба обов'язково  після сніданку і перед сном.
Часто говорять, що жувальна гумка – це замінник чистки, але це не так. Тривале використання гумок може спричинити патологічну сухість у роті. Крім цього, при жуванні гумки виділяється секрет шлунку, що може привести до захворювань шлунково-кишкового тракту. Тому гумкою потрібно користуватися тільки після їжі.

Яку зубну пасту обрати?
Сьогодні всі пасти діляться на лікувальні, лікувально-профілактичні, профілактичні. Тому, якою пастою користуватись, треба консультуватися у стоматолога, вра- ховуючи різні ситуації в порожнині рота.
Зубні пасти профілактичного напрямку спрямовані на дезінфікуючу і протизапальну дію за ра- хунок екстрактів трав («Соlgаte Неrbаl», «Хвойна», «Лесной бальзам»), можуть застосовуватись без призначень лікаря. Перш ніж користуватися лікувальними паста- ми, потрібно проконсультуватися зі стоматологом. Тому що пасти, які спрямовані на запобігання карієсу, містять різну кількість фто- ру, фосфору («Новий жемчуг», «32» та ін.), тому дітям і дорослим з різною активністю карієсу потрібні різні пасти. Є продукція з ви- сокою абразивною дією, щоб краще відбілити зуби («Меdic white», «Глістер», «Сенситив» та ін.). Людям, в яких вже є прояви захво- рювань пародонта (запалення ясен), лікар може рекомендувати спеціальну гігієну міжзубних про- міжків флосами (нитки) або йоржиками.

Чому зуби псуються?
Цьому є декілька причин: незадовільна гігієна ротової порожни- ни; неякісно поставлені пломби, коронки, мости; відсутність у раціоні харчування важливих вітамінів, наприклад, вітаміну С; генетична схильність; аномалії прикусу – складно доглядати за зубами, травма ясен власними зубами; стреси і часті відрядження; неправильно підібрані засоби гігієни; шкідливі звички (прикушування щік, губ, куріння);  короткі вуздечки щік, губ, язика; вагітність; ортодонтична апаратура під час лікування прикусу (бактерії); пірсинг м'яких тканин ротової порожнини; відсутність зуба або зубів; гормональні порушення; відсутність у раціоні твердої їжі (природних щіток).
Тому не забувайте  кожні півроку відвідувати стоматолога, аби застати хворобу на самому початку, отримати консультацію щодо запобігання захворюванням зубів. Найкраще, щоб це був лікар, до якого звертається вся сім'я, який знає особливості зубів того чи іншого члена сім'ї.

Роман СВЕСТУН, головний лікар обласної стоматологічної поліклініки.