FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
24 Липня, 2024

Сечовий міхур боїться холоду, вологості та інфекцій

За словами лікаря-уролога обласного госпіталю ветеранів війни Сергія Омелянчука, цистит можна вилікувати повністю, але за певних умов. Фото: автора

Кожна друга жінка протягом життя відчуває, що таке цистит.

Цистит - доволі поширене захворювання сечового міхура, яке приносить багато неприємних моментів. Сучасна медицина здатна допомогти таким хворим. Про те, чому ж виникає цистит, чим він загрожує нашому організму та як з ним боротися, ми попросили розповісти лікаря-уролога обласного госпіталю ветеранів війни Сергія Омелянчука.

- Сергію Анатолійовичу, що це за хвороба - цистит і чому вона виникає?

- Цистит - це запальне захворювання сечового міхура, що супроводжується почащеним болісним сечовипусканням, різями в сечовипускному каналі, покликами до сечовипускання при відсутності сечі. Як правило, збудникоми хвороби є бактеріальна флора. Жінки хворіють значно частіше, ніж чоловіки, що пов’язано з анатомічними особливостями жіночого організму (коротка уретра, близьке розташування прямої кишки). Фактично кожна друга жінка протягом життя хоча б раз переносить запалення нижніх сечових шляхів, з них 20 відсотків мають повторні захворювання протягом двох-трьох місяців.

- А що сприяє розвитку захворювання?

- Переохолодження, недотримання правил особистої гігієни, запальні захворювання статевих органів, будь-які інфекції, які є в організмі. Звісно, багато залежить від імунітету. Сильний імунітет здатний протистояти хворобі, а ослаблений - сприяє її розвитку. Також має значення генетична схильність до захворювання. Переохолодження - важливий фактор. Приміром, тільки-но надворі стає тепліше, люди, особливо молодь, вдягаються легко, що підвищує ризик впливу протягів та переохолодження. Багато хто поспішає вже у перші теплі дні відпочити на природі, полежати на травичці і навіть скупатися. Господарі поспішають на городи, теж вдягаються легко: працював - спітнів, відпочив -переохолодився, а це знижує імунний захист організму і є прямим шляхом до розвитку запальних процесів не лише сечовидільної системи.

-  Як цистит проявляється?

- Насамперед - виражений біль в низу живота, почащений сечопуск малими порціями (як кажуть пацієнти, кілька крапель). Може навіть спостерігатися неутримання сечі, сеча набуває неприємного запаху. Це досить дискомфортні відчуття, які відкладаються на психо-емоційному стані людини, для декого цистит може стати причиною серйозного психологічного розладу. Симптоми циститу схожі з ознаками інших захворювань сечового міхура (сечокам'яна хвороба, новоутворення сечового міхура тощо) і навіть статевих органів. Тому дуже важливо правильно та своєчасно встановити діагноз, а це може зробити тільки фахівець, лікар-уролог. Часом людина сама собі встановлює діагноз «цистит» і починає лікуватися за телевізійною рекламою, порадами знайомих, травами. І часто до нас потрапляють у досить занедбаному стані, коли цистит переходить у хронічну стадію. Деколи людина, яка вже не вперше хворіє на цистит, не поспішає до лікаря, бо начебто знає, як лікуватися. Але ж бактеріальна флора, збудник і причина хвороби можуть змінюватися щоразу, тож і лікування буде іншим. Тому без призначення лікаря нічого самостійно приймати не можна.

- Чим небезпечний цистит, якщо його не лікувати?

- Якщо гострий запальний процес сечового міхура не лікувати, інфекція поширюється сечовивідними шляхами. Це може спричинити запалення верхніх сечовивідних шляхів, зокрема нирок. Таким чином розвивається пієлонефрит. Неліковані або неправильно ліковані цистити можуть загрожувати навіть розвитком онкологічного захворювання.

- Діагностика циститу складна?

- Зазвичай, крім огляду лікаря, потрібно зробити аналіз сечі. Призначають також ультразвукове обстеження, щоб виключити інші захворювання, які могли призвести до гострого запалення сечового міхура або імітувати клінічну картину циститу. Для молодих людей, які живуть статевим життям, слід провести діагностику на предмет збудників захворювань, що передаються статевим шляхом. У деяких випадках потрібне цистоскопічне дослідження.

- Чи можна подолати хворобу раз і назавжди?

- Якщо по допомогу звернутися вчасно, з'ясувати причину виникнення циститу, дотримуватися усіх порад лікаря, то цистит можна вилікувати повністю і більше не згадувати про цю неприємність за умов чіткого дотримання подальших рекомендацій лікаря. Якщо ви перенесли цистит, після лікування не можна зникати з поля зору лікаря. Потрібно раз на три місяці приходити на огляд, здавати аналізи, робити ультразвукове дослідження сечовивідних шляхів. Через рік, якщо він минув без рецидивів, такі обстеження слід проходити щопівроку, як профілактичний огляд.

- Що порадите робити для профілактики?

- Не переохолоджуйтеся, особливо слід поберегтися жінкам. Вчасно лікуйте всі запальні процеси в організмі, своєчасно звертайтесь для лікування будь-яких запальних захворювань до кваліфікованих спеціалістів. Раз на півроку відвідуйте свого сімейного лікаря чи дільничного терапевта, здавайте загальноклінічні аналізи крові й сечі, робіть кардіограму та ультразвукове дослідження органів черевної порожнини і сечовидільної системи для профілактики. Також важливе раціональне харчування: їсти потрібно часто невеликими порціями, з раціону краще виключити магазинні кетчупи, майонези, гірчиці, надмірну кількість прянощів. Також має бути адекватний питний режим (за добу слід вживати, в середньому, 1,5-2 літри негазованої води). Людям, які вже мали запальні процеси верхніх чи нижніх сечових шляхів, бажано обмежувати вживання різноманітних солінь, смажених страв та спецій. А якщо відчули біль внизу живота, неприємні відчуття у сечовому каналі, часті позови до туалету, неутримання, або нетримання сечі, помітили зміну її забарвлення (нормальний колір сечі - від солом'яно-жовтого до прозорого білого) - звертайтеся до лікаря.

- Методи народної медицини можна застосовувати? Багато хто більше довіряє травам, аніж аптечним препаратам.

- Безумовно рослинні засоби, як допоміжний метод лікування мають право на існування, але тільки паралельно з традиційним лікуванням, як допоміжний засіб і після поради з лікарем. Не варто покладатися на рецепт народної медицини як на панацею, яка допоможе. Я кажу це з досвіду лікування пацієнтів, які намагалися подолати хворобу за допомогою трав. Зазвичай вони просто запускали недугу, чим ускладнили свій стан та тривалість лікування.