FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
5 Липня, 2024

Літо - серйозне випробування для нирок

Фото: Євгеній ДОРОФЄЄВ

Як не парадоксально, але переохолодження, якого так “бояться” наші нирки, влітку отримати навіть простіше, ніж взимку. Про загострення ниркових захворювань та методи їх профілактики розповідає ординатор урологічного відділення міської Хмельницької лікарні Олександр Курій.

- Олександре Михайловичу, які хвороби нирок є найрозповсюдженішими, і які з них загострюються саме влітку?
- Нирка — унікальний орган, який виконує дуже багато функцій. Це не лише виділення сечі та продуктів життєдіяльності. Саме цей орган допомагає підтримувати наш організм у нормальному стані. Нирка важливий орган гомеостазу. Кровоток через неї дуже інтенсивний. Тому ниркові хвороби часто передаються гематогенним шляхом, тобто через кров. В основному — це гострі пієлонефрити - запальні процеси в нирці. Ще влітку часто загострюється сечо-кам'яна хвороба. Поштовхом до запалення може навіть бути ангіна, фурункули, та інші запальні захворювання, при яких інфекція може потрапити в нирку гематогенним шляхом.

- Напевно, найпоширеніша порада, яку ми чуємо влітку: потрібно якнайбільше пити. Занадто великий обсяг води може стати для нирок зайвим навантаження?
- Точну кількість рідини вам ніхто не скаже. Це може бути і два, і три літри. Влітку волога виводиться не лише через нирки, але й через шкіру та дихання. Сеча стає концентрованішою, тому води ми потребуємо більше. Якщо вам хочеться пити — пийте досхочу плюс ще трішки. Насправді, що ж стосується урології, то нестача води може бути навіть небезпечною. Якщо людина в спеку п'є занадто мало, створюються сприятливі умови для розвитку сечокам'яної хвороби. Але й занадто великий обсяг рідини може стати для нирок зайвим навантаженням. Водний режим у кожному конкретному випадку розраховується індивідуально, виходячи із потреб організму.

- А важливо те, чим людина втамовує спрагу?
- Для нирок шкідливі солодкі фарбовані газовані напої. Головна причина цього - наявність у них фосфорної кислоти, згубної для цього органу. Небезпечна може бути і мінеральна лікувальна вода, якщо вона вживається як столова безконтрольно та тривало (лікувальна вода є ліками зі своїми показами і протипоказами, дозуванням). Краще пити відвари сечогінних трав, сироватку, не міцний солодки чай, звичайну джерельну воду.

- Які саме сечогінні трави ви можете порекомендувати?
- Петрушка, шипшина, спориш, толокнянка, кукурудзяні рильця. Можна заварювати їх окремо, а можна купити в аптеці нирковий чай. Вживати по склянці тричі на день, але краще перед цим проконсультуватися з лікарем.

- Один із плюсів літа — це велика кількість корисних овочів і фруктів. Яка їжа “подобається” ниркам? І якої варто уникати?
- Нирки люблять свіжі та не нітратні овочі. При цьому зелень може виступати ще й як часткова заміна шкідливої для нирок солі. Дуже корисні гарбузи, дині та кавуни - вони мають сечогінну дію. Але коли починається сезон, у нас відбувається спалах ниркових кольок. Люди зловживають цими продуктами й через це йде гідроудар по нирці. Тому все повинно бути в міру. При хронічних хворобах нирок обов'язково слід дотримуватися дієти: уникати гострого, солоного, смаженого та жирного. М'ясо краще варити. Особливо шкідливі стара яловичина і свинина, а також деякі субпродукти. А ось риба, як легкий білок для нирок дуже корисна.

- Протяги та кондиціонери можуть спровокувати запалення у нирках?
- Так. Це ще одна небезпека, яка загрожує влітку ниркам. Щоб уникнути протягів від кондиціонера, направляйте потік повітря якнайвище, а вентилятор ставте на відстані не менше 2 м від себе.

- Проблемами з нирками може відгукнутися купання в морі чи річці?
- Різкі перепади температур є провокуючим моментом. До прикладу, якщо на сонці +40ºС, а вода +15ºС, то контраст буде дуже сильний. Навіть дорослі часто над цим не замислюються, а діти й поготів не контролюють ситуацію. Результат - переохолодження, після якого може розвинутися низка хвороб, у тому числі запалення нирок. Щоб уникнути цього, потрібно дотримуватися нехитрих правил. Заходити у воду слід поступово. Тобто спочатку потрібно обмити руки, ноги, звикнути до води і лише тоді занурюватися. Якщо ж температура води не досягає +20ºС, то заходити в неї дорослій людині можна лише на 2-3 хвилини.

- Які є профілактичні засоби від хвороб нирок? Що потрібно робити, щоб поліпшити роботу цього органу?
- Потрібно правильно жити (дотримуватися дієти, режиму харчування та водних навантажень, не переохолоджуватися, вчасно лікувати запальні захворювання). Не зловживайте алкоголем. Спиртні напої підвищують навантаження на нирки і змушують їх працювати інтенсивніше, оскільки виводять велику кількість рідини з організму. Це може спровокувати зневоднення. При цьому алкоголь ще й вимиває із організму життєво важливі мікроелементи.

- Якщо запалення не вдалося уникнути, або в людини напад ниркової кольки, що слід робити в першу чергу?
- Найкраща порада — це якнайшвидше звернутися до лікаря. Самолікування при ниркових захворюваннях неприпустиме! Воно лише пригнічує клінічну картину і вводить в оману і пацієнта, і лікаря. Адже люди дуже часто сприймають будь-який біль у попереку як нирковий. Під маскою ниркової коліки мужуть ховатись інші небезпечні захворювання. Якщо у вас блювання, нудота, розлади сечопускання, підвищення температури тіла чи виділення червоної сечі, терміново викликайте “швидку”. В нас кваліфікована допомога надається цілодобово. На жаль у наш скрутний час не вистачає медикаментів, але завдяки старанням адміністрації на чолі з головним лікарем Володимиром Розгонюком ми маємо необхідний комплект медикаментів для надання першої невідкладної допомоги пацієнтам.