FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Квітня, 2024

Цей день в історії Хмельниччини: 21 квітня

Минулого року цього дня Україна обирала нового президента. Фото: з архіву

Від давнини до сьогодення про людей та події.

Минулого року 21 квітня відбувся другий тур президентських виборів. Вже за кілька днів стало відомо – Зеленський переміг в усіх округах Хмельниччини. За нього на Хмельниччині віддали свої голоси понад 70% виборців.

У 1916 році 21 квітня молодий лікар, а згодом видатний письменник Михайло Булгаков був призначений молодшим лікарем передового загону Червоного Хреста, що розташовувався в Кам’янці-Подільському. У серпні 1914 року почалася Перша світова війна. Події розгортались дуже швидко. З'явилися перші біженці із західних губерній. Відкривалися нові госпіталі і лазарети. Навесні 1916 року Михайло Булгаков склав прискорений випускний екзамен і, не чекаючи отримання диплома, як доброволець Червоного Хреста, виїхав на Південно-Західний фронт - в Кам'янець-Подільський військовий госпіталь. Услід за чоловіком до міста приїхала його дружина Тетяна. Булгаков проводив операції, а Тетяна Миколаївна, яку він влаштував у госпіталі сестрою милосердя, допомагала йому та іншим лікарям під час операцій, стерилізувала перев'язочний матеріал та інструменти. У червні, фронт просунувся далеко на захід, і Михайло Булгаков разом із госпіталем опинився в Чернівцях.

Юхим Сіцінський доклав чимало зусиль для відродження мистецтва та освіти подільського регіону. За це був репресований радянською владю. Фото: uk.wikipedia.org

Історія одного із найдавніших в Україні Кам’янець-Подільського музею є складною та сповнена різними драматичними подіями. Особливо важким був період між двома світовими війнами. Радянська влада, намагаючись перетворити музей в першу чергу в комуністичний агітаційно-пропагандистський заклад, розпочала справжню війну проти тих діячів української культури.

Один із засновників цього закладу, який упродовж майже 30 років його очолював, Юхим Сіцінський був репресований радянською владою. У березні 1921 року його заарештували по звинуваченню у здійсненні «контрреволюційної діяльності». За кілька місяців звільнили, проте майже все його майно конфіскували, що призвело до важкої хвороби дружини вченого, яка через кілька років померла.

Вдруге Юхима Йосиповича заарештували у серпні 1929 року, звинувативши у тому, що він «належав до правих українсько-шовіністичних антирадянських кіл і серед своїх близьких займався критикою заходів радянської влади і здійснював антирадянську агітацію». Слідство тривало кілька місяців і своє 70-ліття видатний вчений зустрів у в’язниці. Врешті-решт 21 квітня 1930 року уповноважений СОГПУ УССР Аглицький не знайшов достатніх доказів для віддання Сіцінського до суду, тому зробив висновок, що справу слід припинити. Остаточно ця справа була закрита 7 серпня.

Потім була короткотривала праця вченого у Всеукраїнському музейному містечку в Києві, повернення до Кам’янця-Подільського, де у Юхима Сіцінського вилучили будинок. Останні свої роки Сіцінський проживав на Підзамчі у надзвичайно важких матеріальних умовах. Помер 8 грудня 1937 року. В останню путь його супроводжували лише п’ять осіб. В радянській пресі про цю подію навіть не згадали.
 

21 квітня 1981 року заснована народна дитячо-юнацька хорова капела “Журавлик” при Кам’янець-Подільському міському Будинку культури. З відкриттям Кам’янець-Подільської дитячої школи хорового співу (1992) “Журавлик” функціонує при школі. Засновником і головним диригентом капели є Іван Михайлович Нетеча. В репертуарі капели понад 200 хорових творів вітчизняної та зарубіжної класики, духовної музики. Родзинка репертуару – виконання піснетворів мовою оригіналу. За значну роботу щодо пропаганди дитячого хорового мистецтва, виховання молодого покоління, колективу у 1990 році постановою колегії Міністерства культури України надано почесне звання «Народний хоровий колектив». У 1992 році на базі хору відкрито дитячу хорову школу. Заклад став третьою хоровою школою в Україні.

У 2015 році цього дня самбістка з Дунаєвець Ганна Слободянюк виграла бронзу Чемпіонату Європи. Загалом українські самбісти на цьому турнірі виграли чотири золота, дев'ять срібних нагород та ще шість бронзових медалей. У командному заліку Україна фінішувала третьою.

21 квітня 2018 року у Кам’янці-Подільському встановили рекорд України. Суть рекорду полягає в тому, що 200 осіб одночасно виконали історичний реверанс - наймасовіший танець в історичних костюмах. Рекорд зафіксував представник Книги рекордів України.

21 квітня 2018 року у Кам’янці-Подільському встановили рекорд України. Фото: з архіву