FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Квітня, 2024

Цей день в історії Хмельниччини: 10 листопада

У 2019 році три міста Хмельниччини – Дунаївці, Славута і Хмельницький змагалися за статус «Молодіжної столиці». Фото: 0312.ua

Що про цей день розповідають історичні джерела.

10 листопада 1900 року свідоцтво на право торгівлі у Проскурові отримала Яніна Яцимирська. Приблизно у цей же час підприємиця вирішила започаткувати видання листівок з видами міста. У своїх працях історик Сергій Єсюнін пише, що все вказує на те, що саме Яцимирська започаткувала видання перших поштових листівок із зображенням Проскурова. Спершу вийшла серія з трьох листівок – тонованих, на мармурованому тлі. Після того, до 1904 року магазин Яцимирської видав ще чотири листівки. Об’єднує всі сім перших листівок однотипна адресна сторона та однакове виконання текстування (шрифт, російська та французька мови) і вільне місце на стороні із фотозображенням. Історик схиляється до думки, що Яцимирська використовувала для видання своїх листівок фотографії місцевих фотографів. Принаймні, на одній листівці її магазину вказане прізвище відомого проскурівського фотографа Г. Голованевського.

Загалом історія поштової листівки розпочалась 1 січня 1872 року, саме цього дня у Російській імперії вони були введені в обіг. На одній стороні листівки писали адресу і наклеювалася марка, друга сторона призначалася для письмового повідомлення. Тривалий час право на випуск відкритих листів належало лише поштовому відомству. Та в 1894 році їх дозволили друкувати і приватним видавцям.

На сьогодні відомо про 36 документальних листівок з видами міста Проскурова, виданих друкарським способом. На 10 з низ зафіксована центральна вулиця міста – Олександрівська (нині Проскурівська). Вісім поштівок були з навчальними закладами, сім – з храмами міста, три – вулиці Кам’янецької.

Найперша фотолистівка з зображенням Проскурова. Фото: з архіву

У 2006 році 10 листопада в Кам’янці-Подільському на П’ятницькій вулиці освячено каплицю Параскеви-П’ятниці. Розташована в мурі між будинками. В одній ніші муру вміщено зображення мучениці Параскеви, в другій — напис: «На цьому місці знаходилася протягом 14—15 століть дерев’яна православна церква Святої Параскеви П’ятниці. Їй відводили роль покровительки торгівлі та заступниці всіх, хто знаходився далеко від рідної домівки. Параскева П’ятниця — мудра господиня, яка приносить у хату добро, достаток і щасливу долю. Вона вважається покровителькою весіль. Великомучениця Параскева П’ятниця зазнала жорстоких катувань за християнську віру. В давні часи церква була місцем паломництва прочан з України та Молдавії. Від церкви походить назва вулиці — П’ятницька».

10 листопада 2015 року в зоні проведення антитерористичної операції загинув Анатолій Якушко з Хмельницького. Чоловік був бійцем 80-ї окремої десантно-штурмової бригади. Військовий загинув під час виконання службового завдання в районі села Штормове, що на Луганщині.

У 2019 році сайт «Є» писав про те, що три міста Хмельниччини – Дунаївці, Славута і Хмельницький змагаються за статус «Молодіжної столиці». У 2019 його мав Кам’янець-Подільський. Тоді у десятці фіналістів змагався також і Хмельницький.