FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
30 Квітня, 2024

28 січня: історія, події та факти

Керівник театру Микола Садовський у сценічному вбранні. Фото: dt.ua

Про події з історії світу, України та Хмельниччини.

Цей день пов'язаний з історією українського театру. Саме 28 січня 1920 року в Кам’янці-Подільському завершилося дводенне засідання комітету при головноуповноваженому уряду Української Народної Республіки. За його підсумками було ухвалено рішення надати допомогу на заснування «Українському незалежному театру».

Загалом театр у Кам’янці-Подільському діяв з першої половини 1919 року до травня 1920-го. У грудні 1919 року уряд УНР надав йому статус Державного Народного театру керівництвом Миколи Садовського.

Після поразки військ УНР колектив Державного театру не мав можливостей до існування, тому під впливом суспільно-політичних обставин припинив свою діяльність.

Коротко про історичні події, які сталися цього дня у світі та Україні

1820 рік — шлюпи «Мирний» і «Восток» російської експедиції під керівництвом Фадея Беллінсгаузена та Михайла Лазарєва наблизились до шельфового льодовика у районі, який нині відомий під назвою Берег Принцеси Марти. Власне ця подія й вважає відкриттям найхолоднішого континенту — Антарктиди. Тепер на цьому континенті діє українська станція «Академік Вернадський». Наразі там триває 25 арктична експедиція, до складу якої входить шепетівчанин Максим Білоус

1919 рік — ухвалена тимчасова конституція Української Народної Республіки, після чого Директорія переїхала з Києва до Вінниці.

1929 рік — у Відні почався перший Конгрес українських націоналістів, на якому була створена ОУН.

28-29 січня 1930 року — в Києві у Софійському соборі на вимогу Державного політичного управління було скликано зібрання єпископів та священників Української Автокефальної Православної Церкви. Воно було оголошене «Надзвичайним Собором УАПЦ», учаники якого у своїй  резолюції заявили про «саморозпуск» Церкви.

1985 рік — ухвалено Делійська декларація проти ядерної війни. Її підписали Аргентина, Греція, Індія, Мексика, Танзанія та Швеція. Тому 28 січня стало Міжнародним днем мобілізації проти ядерної війни.

1992 рік — Верховна Рада затвердила національний синьо-жовтий стяг як Державний Прапор України.

2010 рік — президент Віктор Ющенко підписав указ про вшановування учасників боротьби за незалежність України у XX столітті, яким визнав воїнів УПА учасниками боротьби за вільну Україну.

Цього дня народилися

1611 рік — Ян Гевелій, польський астроном, який став автором перших карт Місяця.

1884 рік — Огюст Піккар, швейцарський фізик, творець стратостатів і батискафів, які досягли рекордних висот і глибин.

1912 рік — Джексон Поллок, американський художник, один з визначних представників абстрактного експресіонізму.

1930 рік — Анатолій Ігнащенко, український архітектор, народний художник України. Народився Анатолій Федорович у селі Захарівці неподалік від Хмельницького. Там згадують, що відомий архітектор дуже любив свій отчий дім і часто туди навідувався. Спадок Анатолія Ігнащенка важко переоцінити. Саме він створив у Києві меморіальний комплекс «Бабин Яр» та «Савур-могилу» на Донбасі. Також він спроєктував район Ла-Вілет у Парижі, Алею діячів світової цивілізації у Нью-Йорку, став автором пам’ятників Тарасу Шевченку в Парижі, Лесі Українці у канадському Саскатуні…

1935 рік — Леонід Грабовський, український композитор.

Цей день в історії Хмельниччини

28 січня 1649 року подільський суддя Лукаш Московський порушив на сеймі питання про те, щоб надіслати на допомогу Кам’янець-Подільській залозі: одну тисячу драгунів та боєприпаси. Таку необхідність він мотивував тим, що місту загрожує небезпека «з боку збунтованих хлопів».

Така загроза була пов’язана з тим, що у третій декаді грудня 1648 року в околицях Кам’янця-Подільського зосередилося чимало повстанців. Це були загони місцевих опришків і повсталих галичан під проводом Семена Височана, які з Покуття відходили на терени Поділля, яке перебувало під контролем української влади. Лише наприкінці січня 1649 року польським жовнірам вдалося взяти під контроль Кам’янецький повіт.