FacebookInstagramRSSTwitterViberTelegramYouTubeTelegramViberWhatsApp ФотоВідеоКількість переглядів
6 Травня, 2024

Таємниці проскурівської архітектури: хто запровадив моду на цегляний стиль

Ймовірно, що саме поява цього будинку запровадила моду на так званий «цегельний» стиль, раніше популярний для нашого міста. Фото: з архіву редакції

Наприкінці ХІХ століття у Проскурові працювало близько десятка цегельних заводів. Але продукція лише одного з них мала шалену популярність.

У Хмельницькому обласному краєзнавчому музеї у Всесвітній день архітектури, який відзначають сьогодні, 4 жовтня, розповіли про те, як в місті свого часу з’явилася мода на так званий «цегляний» стиль, раніше популярний для Проскурова.

«Сьогодні у Хмельницькому нараховується 125 пам’яток архітектури місцевого значення, - зазначають музейники. - Одна з таких споруд розташована за адресою Подільська, 81. Ймовірно, що саме поява цього будинку запровадила моду на так званий «цегельний» стиль, раніше популярний для нашого міста».

А передісторія, розповідають музейники, така. Наприкінці ХІХ століття проскурівський купець Шльома Гальперін організував на південній околиці міста цегельне виробництво, що отримало назву «Цегельний, кахельний і черепичний завод». На той час у Проскурові працювало близько десятка інших цегельних заводів, проте найбільшою популярністю серед них користувалася продукція купця Гальперіна. Яким чином йому вдалося досягти такого шаленого успіху? Виявляється, вся справа у хитромудрому плані.

«Гальперін одному з місцевих домобудівників безкоштовно надав цеглу з тією умовою, що той не буде облицьовувати новий будинок, аби усі бачили, якої відмінної якості його продукція, - зазначають в музеї. - Рекламна акція успішно спрацювала і навіть перевершила сподівання її ініціатора. Незабаром завод Гальперіна ледве встигав за усіма замовленнями на продукцію».

Читайте також: 10 цікавих фактів про найстарішу бібліотеку Хмельницького