ye-logo.v1.2

10 цікавих фактів про найстарішу бібліотеку Хмельницького

Історія 4027
Спочатку приміщення, де нині розташована Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека було одноповерховим. До того, як сюди перевели бібліотеку, це було міське казначейство
Спочатку приміщення, де нині розташована Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека було одноповерховим. До того, як сюди перевели бібліотеку, це було міське казначейство. Фото: ounb.km.ua

Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека відзначає 120 років з часу заснування.

Хмельницька обласна універсальна наукова бібліотека – не лише одне з найбільших книгосховищ регіону, а й одна з найстаріших бібліотек в Хмельницькому. Цього року вона відзначає 120 років з часу заснування. Історія її створення сягає у 1891 рік, коли прогресивна громадськість Проскурова звернулась з клопотанням до губернатора про відкриття читальні. Однак лише через 10 років, на початку ХХ століття 6 лютого 1901 року було затверджено Статут бібліотеки, згідно з яким вона отримала назву «Проскурівська Міська Бібліотека в пам’ять поета О. С. Пушкіна». Сайт «Є» зібрав цікаві факти про найстарішу бібліотеку Хмельницького.

Факт 1.
Спочатку бібліотека була розташована в одній із кімнат офіцерського зібрання 46-го Дніпровського полку по вулиці Олександрівській (нині вулиця Проскурівська). Її книжковий фонд становив біля 1000 примірників. Це були виключно російські книги, журнали і газети.

Факт 2.
На початку ХХ століття бібліотека була платною. Річний внесок читачів становив близько 3-х карбованців в рік, а ті, хто одночасно вносив готівкою або книгами не менше 50 карбованців мав право довічно користуватися бібліотекою.

Проскурівська міська бібліотека авідкрилася 1901 року на вулиці Олександрівській (нині Проскурівська). Фото: ounb.km.ua

Факт 3.
Керував бібліотекою Розпорядчий Комітет. Саме цей Комітет підбирав бібліотекаря, керував справами та майном бібліотеки, вишукував кошти для купівлі літератури та передплати періодики.

Факт 4.
Бібліотекаря за поданням Розпорядчого Комітету, затверджував та звільняв сам Губернатор. 

Факт 5.
В 1915 році Проскурівська Земська Управа постановила реорганізувати бібліотеку. Тут відкрилась читальня, показова виставка і пересувний музей навчальних посібників з антиалкогольним відділом.

Факт 6.
Після того, як обласний центр перенесли з Кам'янця-Подільського в Проскурів (березень 1941 року) Проскурівській міській бібліотеці було надано статус обласної. В період Другої світової війни книжкові фонди було знищено, а уцілілі книгм вивезено до Німеччини та Польщі.

Після Другої світової війни бібліотеку перевели в колишнє приміщення міського казначейства (на розі сучасних вулиць Героїв Майдану і Грушевського), де вона розташована донині. Фото: з фейсбук-спільноти Віртуальний музей Хмельницького

Факт 7.
Після Другої світової війни бібліотеку перевели в колишнє приміщення міського казначейства (на розі сучасних вулиць Героїв Майдану і Грушевського), де вона розташована донині.

Факт 8.
У 1967 році було завершено реконструкцію приміщення бібліотеки та добудовано другий поверх.

Факт 9.
З 1948 року книгозбірня носила ім’я письменника Миколи Островського. Проте 28 липня 2016 року під час сесії Хмельницької обласної ради місцеві депутати прийняли рішення про перейменування закладу на Хмельницьку обласну універсальну наукову бібліотеку.

У Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці зберігається понад  650 тисяч примірників книг. Фото: ounb.km.ua

Факт 10
Сьогодні в Хмельницькій обласній універсальній науковій бібліотеці діє 23 відділи і сектори, а фонд бібліотеки налічує понад 650 тисяч примірників книг, журналів, комплектів газет та документів. Зокрема, близько 7-ми тисяч примірників рідкісної і цінної літератури ХVІІІ – ХХ століття.

Читайте також: Хмельницькому – 590 років: ТОП-5 цікавих фактів з історії міста

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую