ye-logo.v1.2

Подорожуємо Україною. Палац-фортеця у Збаражі: чотири століття руйнувань і відбудов

Туризм 9435
Збаразький замок переживши багато облог, став неоціненною пам
Збаразький замок переживши багато облог, став неоціненною пам'яткаю архітектури. Фото: автора

Хоча замок пережив не одну облогу, до наших часів він дійшов у відмінному стані.

Подорожуючи Тернопільщиною, не можна оминути один з шедеврів замкового мистецтва у Збаражі. Мова йде про Збаразький замок – пам’ятку архітектури національного значення, споруджену у середині 17 століття братами Христофором та Юрієм Збаразьким.

Красивий та міцний він розташувався на Замковій горі посеред історичного парку осторонь від сучасного центру міста. Протягом багатьох століть фортеця слугувала оборонною спорудою, яку то руйнували, то відбудовували.

Палацовий комплекс з казематами побудований у стилі пізнього ренесансу. Він являється фамільною резиденцією кількох князівських родів. Після смерті засновників, у яких не залишилося нащадків, замок перейшов у власність роду Вишневецьких. А після них фортеця стала резиденцією роду Потоцьких.

Вхід через в'їздну вежу

Як розповідають у музеї, після Другої світової від замку залишилися руїни, були лише частини оборонних мурів і каркас палацу. «Певний час замок був у стані руїни. Починаючи з 60-тих років 19-го століття, протягом двадцяти років відбудовували залишки споруди. Коли усе відреставрували у 80-тих роках, віддали під молодіжний спортивний комплекс, - розповідають працівники музею. - Лише з 90-тих років, із здобуттям Україною Незалежності, Збаразький замок став заповідником».

Сьогодні оборонний комплекс практично повторює первісний вигляд лише з незначними змінами. Парадний вхід до фортеці проходить через міст і масивну в’їздну вежу. Зміцнення замку складається з п’ятикутних бастіонів, валів, ровів, які колись заповювалися водою.

За аркою в’їздної вежі – велике внутрішнє подвір’я, зайшовши на нього потрапляєш в атомосферу середньовіччя. Посеред двору розташувався двоповерховий палац. Палати будівлі служать виставковими залами.

Більше 20 виставок можна оглянути у комплексі

У вестибюлі палацу відвідувачів заповідника зустрічають величезні портрети братів-засновників замку по один бік і зображення архітекторів, які його спорудили, по інший. У коридорах і на сходах розташована картинна галерея з портретами видатних історичних особистостей, пов’язаних з фортецею.

«У 1612 році італійський архітектор Вінченцо Скамоцці на замовлення князя Христофора Збаразького створив проект «Палацо ін фортеца». Будівництво розпочалося у 1626 році інженером і будівельником венеційцем Андреа дель Аква. Він керував спорудженням оборонних споруд Збаразького замку», - повідомляють у заповіднику.

Велика вітальня

Меблі надав для огляду Львівський етнографічний музей

На першому поверсі палацу розташувалися велика і мала вітальні та Зелена і Оливкова їдальні. Ці кімнати облаштовані раритетними меблями з фондів кількох музеїв. На другому поверсі експонуються предмети сакрального мистецтва, рукописні книги, стародруки, виставки вишивки, живопису, скультури тощо. Кожна палата представляє інший витвір мистецтва чи історичну експозицію.

Представлені роботи з дерева Володимира Ліпійчука

Під скляним куполом макет Збаразького замку

Встановлені бюсти козацьких гетьманів

Художній розпис на стелях

 Представлені твори сакрально мистецтва

У казематах навколо палацу теж розташувалися вистаки: зал зброї, зал етнографії і народних ремесел, трипільської культури, кераміки, дерев’яної скульптури на тему козацтва Володимира Лупійчука, зал скаральної архітектури М. Яськовича, експозиція робіт учнів школи Пінзеля.«Коли мистецтвознавці досліджували роботи учнів школи Пінзеля, виявилося, що серед них є одна скульптура авторства самого Пінзеля», - розповідають працівники музею.

Роботи учнів школи Пінзеля

Оглянувши всі рекомендовані виставки, спускаємося у підземелля замкового комплексу. Там для охочих побачити знаряддя середньовічних тортур діє ще одна експозиція. За бажанням, можна також оглянути замкову в’язницю та пройтися підземними тунелями.

 

У підземеллі представлені знаряддя тортур з описом

Побачити архітектурну пам’ятку згори можна з оглядової тераси. Тут видніється комплекс у «всій красі». Одразу після цього вам запропонують відвідати зали другого поверху надбрамної вежі. Там демонструють колекцію грошових одиниць різних країн, значків та вишивки.

Експозиції музею дуже різнопланові, щоб все детального оглянути, потрібно витратити не менше 2 годин. Особисто мене вразило, що в одному місці зібрано так багато колекційних екземплярів. Завдяки цьому у замку постійно багато відвідувачів.

Незважаючи на мокру погоду, замок вражає своєю красою і могутністю

Плануючи подорож неодмінно варто врахувати, що крім замку у Збаражі є ще кілька історичних культових споруд, які теж можна відвідати. На жаль, через погану погоду нам цього не вдалося зробити. Але в це містечко можна повертатися не один раз, щоразу насолоджуючись атмосферою середньовіччя.

Як добратися

Від Хмельницького до Збаража 108 кілометрів. Автівкою наша подорож до замку тривала трохи менше двох годин. Якщо ви збиретеся добиратися рейсовим автобусом, дорога займе до чотирьох годин. Вартість квитка складає в середньому 120 гривень.

Корисна інформація

До замку можна потрапити щодня з 9-ої до 20-ої години (у зимовий період – до 18-00). Вартість квитка для дорослого 40 гривень, для студентів – 25 гривень, для школярів – 15 гривень. Якщо хочете замовити екскурсію на групу до 10 осіб, доведеться заплатити 100 гривень, якщо група більша, вартість екскурсії складатиме 160 гривень. Додатково треба заплатити за фотозйомку – 18 гривень та відеозйомку – 120 гривень.

З оглядової тераси відкриваються нові краєвиди

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Новини Хмельниччини
Останні оголошення
  Так  Ні, дякую