ye-logo.v1.2

Восени дерева підливають та підживляють

Суспільство 19076
Фото: dndz.com.ua

Аби сад віддячив гарним врожаєм наступного року, про це треба подбати вже восени, добре підготувавши його до зимівлі.

 То лише на перший погляд здається, що, крім збору врожаю, нагальних справ у саду вже немає.
Про тонкощі такої осінньої роботи знає Леонід Кузьменко із села Кагамлик Глобинського району, що на Полтавщині. Він розказує, що у вересні треба посіяти навколо стовбурів дерев жито, пшеницю, овес. Це так звані сидерати – вони дають змогу відпочити ґрунту до весни, а також додають сил та покращують плодоношення. Такі посіяні рослини швидко ростуть. Потім їх слід скосити та прикопати, але неглибоко. Ці сидерати перегнивають та стають відмінним органічним добривом. Часто господарі для пришвидшення їх росту, аби вчасно встигнути скосити та перекопати ґрунт, додають на 1 кв. м. землі 1-2 ст. л. аміачної селітри.
Також восени вдалий час аби видалити із саду сухі чи хворі дерева. Водночас, у цей період садять молоді деревця, бо це треба встигнути зробити за кілька тижнів до настання морозів. При загортанні ями до землі можна додати 1-2 кг. деревного попелу.
«Молоде дерево треба підгорнути землею чи торфом на висоту 30-40 см. Це потрібне для кращого приживання дерева, тому наступного року цього можна не робити. Восени коріння дерев ще росте і зміцнюється. Тому якщо було мало дощів осінньої пори, плодові дерева потрібно дуже добре полити. Під дорослу яблуню чи грушу не завадить вилити 20 відер води, а під вишню, сливу – 10-15, під кущ – 5. Для зручності, аби вода не розтікалася, можна зробити велику поливну лунку навколо стовбура. Такий полив ще й захистить дерева та кущі від підмерзання. Не завадить і підживити їх органічними добривами – гноєм, компостом, тирсою, торфом. Пізньої осені треба згребти листя, вивезти його і бажано перекопати ґрунт, але краще це робити вилами», – розказує Леонід Тимофійович.
Обрізування крон дерев восени не роблять. Натомість господарі очищують нижню частину стовбура та головні гілки від моху, відмерлої кори, заліковують рани та дупла садовим варом. Бо якщо цього не робити, поступово дупла збільшуються і від сильного вітру чи багатого врожаю, дерева можуть зламатися. На яблунях слід обрізати гілки, уражені борошнистою росою, які виділяються завдяки сірому відтінку. Ця ж борошниста роса любить уражати і листя смородини, тому її теж треба оглянути і обрізати пагони з хворим листям. Рецептів садового вару є кілька, але Леонід Кузьменко ділиться з нами найпростішим: 50% каніфолі та 50% свинячого смальцю розтопити на вогні, перемішати, а як суміш вихолоне, нею можна змащувати рани та дупла.
У жовтні – час білити стовбури дерев вапном. Це допоможе захистити плодові дерева не лише від шкідників, а й від сонячних опіків взимку і навесні. Крім цього, аби захистити дерева від гризунів та зайців, штамби дерев можна обв’язати стеблами малини, очеретом, скловолокном, мішковиною, толем, руберойдом, а в ідеалі – ялиновими гілочками, тільки так, щоб голочки були спрямовані вниз. А от солому використовувати не потрібно, бо її полюбляють миші. Аби уникнути підмерзання, пристовбурне коло варто присипати перегноєм чи землею. Щоправда, коли застосовувати толь чи руберойд, стовбур спочатку господар радить обгорнути мішковиною, кількома шарами газети чи ганчіркою, бо чорна поверхня цих матеріалів перегрівається і може спричинити опік кори.
Щоб на стовбурах дерев не завелися мохи та лишайники, після опадання листя стовбур, і гілки збризкують 6-8 % розчином залізного купоросу. Інші хімікати, особливо олійні емульсії, восени застосовувати не варто, щоб не знизити морозостійкість дерева.
Не варто забувати і про садові кущі смородини, аґрусу, ожини. З них треба вирізати хворі та сухі гілки. Навколо них теж треба перекопати землю та внести органічні добрива. У жовтні сприятливий час для висаджування плодових кущів, пересаджування та розсаджування малини. До теми, троянди та багаторічні квіти добре перезимують, якщо вкрити їх сухим дубовим листям.
Не дарма у народі кажуть, що стан саду залежить від дбайливого господаря. Адже саме від осіннього догляду найбільше залежить здоров’я саду.

Віта КОНОВАЛЕНКО.

Коментарі:

Інформація з інших ресурсів

Популярні новини

Останні оголошення
  Так  Ні, дякую